Bebek ve Çocuk

Tam da Mevsimi: Hamilelikte Muz Yemenin Anne ve Bebek İçin Faydaları!

Tam da Mevsimi: Hamilelikte Muz Yemenin Anne ve Bebek İçin Faydaları!

Hamilelikte muz yemek güvenli mi? Gebelikte muz yemenin faydaları neler? Tüm detaylar yazımızda!

Bir bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gözlerini açması, anne adayının gebeliğinde sağlıklı beslenmesiyle doğrudan ilgilidir. Bu sağlıklı besinlerden biri de muzdur. Gerek bebeğin gelişimi için gerekli olan folat bakımından zengin olması, gerek vitamin ve mineraller açısından zengin olması, muzu hamileler için cazip hale getiriyor. Biz de hazır yerli muzun en verimli yetiştiği mevsimdeyken, hamilelikte muz yemenin faydalarını ele alalım dedik!

1)Folik Asit Zengini

Folik asit; bebeğin beyin, omurga ve sinir gelişimi için çok önemlidir. Ayrıca pek çok anomalinin önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle hamilelerin bol bol folik asit içeren besinler tüketmesi tavsiye edilir. Muz da folik asit açısından zengin bir besin olduğundan, gebelikte yenmesi önerilen meyvelerden biridir.

Folik asitin önemi ile ilgili ele aldığımız yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

2)Anemi Riskini Azaltır

Gebelik döneminde anemiye daha sık rastlanır. Bu durum, hamileliğin ileri evrelerinde veya doğum esnasında bazı komplikasyonlar yaşanmasına neden olabilir. Dolayısıyla uzmanlar, gebelerin demir yönünden zengin gıdalarla beslenmesini önermektedir. Muz hemoglobin üretimine katkı sağlayarak, anemi riskini azaltmaya yardımcı olduğundan, gebelikte keyifle tüketebilirsiniz.

3)Kabızlığa İyi Gelir

Hamilelikte artan hormonlar, ne yazık ki kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerine neden olabilmektedir. Muz ise bilinenin aksine lifli yapısı sayesinde kabızlığı önlemeye yardımcı olur, sindirim sisteminizi destekler.

Kabızlığı önleyen besinleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz

Tam da Mevsimi: Hamilelikte Muz Yemenin Anne ve Bebek İçin Faydaları!

4)Kalsiyum Kaynağı

Kalsiyum ihtiyacı, gebelik döneminde daha da artar. Bebeğin kemik gelişimi için günlük yeterli miktarda alınması gereken en önemli mineraldir. 200 gram muzda yaklaşık 10 mg kalsiyum vardır. Bu da muzu gebeler için vazgeçilmez bir meyve haline getirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ebeveynler İçin de Sancılı Geçiyor! Bebeklerde Gaz Sancılarını Arttıran Etkenler

5)Bulantıyı Azaltır

Mide bulantılarının en şiddetli görüldüğü dönem, genellikle gebeliğin ilk 3 ayıdır. Çoğu kadın, hamileliğinin bu sürecinde muz tüketerek mide bulantısı şikâyetini hafiflettiğini dile getirmektedir.

6)Enerjiyi Arttırır

Muz; glikoz, fruktoz ve sukroz olmak üzere 3 çeşit doğal şeker içerir. Gebeliğin özellikle son 3 ayında ve doğum sonrasında bu doğal şekerler, anne adayının enerji sağlamasına yardımcı olmaktadır. (Diyabeti olanlar doktor onayı ile tüketmelidir.)

7)Antioksidan Kaynağı

C vitamini, anne adayının gebelik döneminde bağışıklığını güçlendirir, vücut direncini arttırır. Muz da içerdiği C vitamini ile anne ve bebeğin genel sağlığını korumaya yardımcı olur.

Tam da Mevsimi: Hamilelikte Muz Yemenin Anne ve Bebek İçin Faydaları!

8) B6 Vitamin İhtiyacınızı Karşılar

B6 vitamini, anne karnındaki bebeğin merkezi sinir sistemi hücrelerinin gelişimini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca B6 vitamininin sabah bulantılarını azalttığı, yapılan bazı çalışmalarla kanıtlanmıştır.

9) Sindirim Sistemini Destekler

Bebeğin büyüyüp mideye baskı yapması, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Muz ise yaşadığınız bu problemleri hafifletmeye yardımcı olan bir meyvedir. Asit salınımını önleyen antasit içerir, sindirimi kolaylaştırır.

Hamileler için avokadonun 10 faydası!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu