Bebek ve Çocuk

Tam da Mevsimi: Hamilelerin Enginar Yemesi İçin 6 Sağlıklı Sebep!

Tam da Mevsimi: Hamilelerin Enginar Yemesi İçin 6 Sağlıklı Sebep!

İşte hamilelikte enginar yemeniz için 6 sağlıklı sebep…

Enginar, sayısız faydası bulunan ancak ülkemizde yeteri kadar tüketilmeyen çok değerli bir sebzedir. Özellikle gebelik gibi sağlıklı beslenmenin önem kazandığı süreçlerde, uzmanlar öğünlere mutlaka enginarın dahil edilmesi gerektiğini belirtiyor. Biz de buradan yola çıkarak hazır enginar mevsimindeyken, bu eşsiz sebzenin anne adayları ve bebekler için faydalarını araştırmak istedik! İşte Gebelikte Enginar Yemenin Faydaları…

Tam da Mevsimi: Hamilelerin Enginar Yemesi İçin 6 Sağlıklı Sebep!

1)Kolin Kaynağı

Kolin; organik bir asit olup, bebeğinizin beyin hücrelerinin gelişimi için gereklidir. Hamilelerin günlük kolin ihtiyacı 450 miligrama kadar çıkabilmektedir. Bir enginar ise yaklaşık 41 miligram kolin içerir. Bebekteki Nöral Tüp Defekti ve zihinsel rahatsızlıklar riskini azaltan kolin, ayrıca kadınlarda meme kanseri ihtimalini de düşürür. Bu nedenle sadece gebelikte değil, doğumdan önce ve sonra da düzenli olarak enginar tüketilmesi önerilmektedir.

2)Folik Asit Açısından Zengin

Gebelikte folik asit açısından zengin besinler tüketmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Enginar da içerdiği 107 mikrogram folik asit miktarı ile hamilelerin menüsünde mutlaka olması gereken önemli besinlerden biri. Eğer gebelik boyunca folik asit kaynağı olan besinleri yeteri kadar tüketirseniz, bebeğinizde kafatası, omurga, sinir ve beyin ile ilgili sağlık sorunları riskini en aza indirmiş olursunuz.

3)Sindirim Problemlerine Son

Hamilelik döneminde gerek bebeğin büyüyüp iç organlara baskı yapması, gerekse hormonlar, sindirim sistemi ile ilgili pek çok problem yaşanmasına sebep olur. Örneğin; kabızlık… Bu nedenle özellikle gebelerin lif açısından zengin besinler tüketmesi tavsiye edilir. Tek bir enginar da en az 10 gram lif içerdiğinden, sindirim sisteminize iyi gelecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğal İçeriğe Sahip 7 Pişik Kremi!

*Hamilelikte avokado yemenin faydaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Tam da Mevsimi: Hamilelerin Enginar Yemesi İçin 6 Sağlıklı Sebep!

4)Magnezyum Yönünden Zengin

Gebelikte magnezyum eksikliği bacakta kramplar oluşmasına veya vücutta sıvı tutulumuna, yani ödem oluşmasına sebep olabilir. Enginar ise bu şikâyetlerinizi azaltacak kadar magnezyum minerali barındırır. Bir adet enginarda ortalama 50 mg magnezyum bulunur.

5)Düşük Düzeyde Kolesterol

Sağlıklı bir gebelik ve doğum için günlük alacağınız kolesterol miktarı 300 miligramdan fazla olmamalıdır.  Enginar yağ ve kolesterol içermeyen bir besin olduğundan, gebelik boyunca sağlıklı kalmanızı, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı korunmanıza yardımcı olur.

6)Diğer önemli besin değerleri

Niyasin: Bir adet enginar, ortalama 1.33 miligram niyasin içerir. Niyasin, bebeğinizin özellikle deri gelişimi için önemlidir.

C Vitamini: Bir adet enginar, ortalama 8.9 miligram C vitamini içerir. Bu da bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesini destekler.

Demir: Enginar çok olmasa da demir de içerir. Demir, kansızlığa iyi gelir ve erken doğum riskini azaltır.

Tam da Mevsimi: Hamilelerin Enginar Yemesi İçin 6 Sağlıklı Sebep!

*Hamilelikte muz yemenin faydaları için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu Durumlarda Dikkatli Tüketin!

Kronik karaciğer ve safra ile ilgili rahatsızlıklarınız varsa hekiminizin onayını almalısınız.

Alerjik hastalıklarınız varsa hekiminize danışmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu