Bebek ve Çocuk

Süt Üretimini Destekleyecek 15 Öneri!

Süt Üretimini Destekleyecek 15 Öneri!

Süt üretimini destekleyecek önerileri sizler için derledik…

Anne sütünü arttırmak için neler yapılmalı sorusu, yeni anne olmuş her kadının cevabını aradığı konuyu oluşturuyor. Zira, anne sütünün bebek için faydaları artık herkesçe biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü de bebeklerin ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan sonra ise ek gıda destekli anne sütüne devam edilmesini öneriyor. Çünkü anne sütü, henüz sindirim sistemi gelişmemiş olan bebekler için en ideal ve besleyici gıdaların başında yer alıyor. Neredeyse bütün mineraller ve vitaminler açısından zengin olan bu mucizevi sıvı, içerdiği antikorlar sayesinde bebeği enfeksiyonlara karşı da koruyor. İşte tam da bu nedenle emzirme, doğumdan önce veya sonra annelerin en önemli gündem maddesini oluşturuyor.

Gerçek şu ki, anne sütü üretimini baskılayacak ciddi bir hastalık yoksa, her kadının bedeni bebeğini besleyebilecek kadar süt üretebilir. Önemli olan, uygulanması gereken adımları zamanında atmak ve pes etmeden emzirmeye devam etmek… Çünkü anne sütünü arttırmak için yapılabilecek en önemli şey, bebeği bol bol emzirmek ve süt kanallarını uyarmaktır.

Peki, bunun dışında neler yapılmalı? Anne sütünü arttırmak için ne yapılır? Anne sütünü arttıran yiyecekler var mı? Tüm detaylar makalemizde…

Süt Üretimini Destekleyecek 15 Öneri!

Anne Sütünü Arttırmak İçin Neler Yapılmalı?

 • Anne sütünü arttırmak için dikkat edilmesi gereken en önemli şey yeterli miktarda su içmektir… Bu nedenle emziren annelerin, süt üretimini tetiklemek için günde en az 8 bardak su içmesi önerilir. Sıvı alımını; şekersiz meyve kompostoları, ayran ve diğer sağlıklı içeceklerle destekleyebilirsiniz.
 • Anne sütünü arttırmak için yapılabilecek ikinci önemli adım ise bebeği sık sık emzirmektir. Böylece süt kanalları devamlı uyarılır ve süt üretiminin devamlılığı sağlanır.
 • İki memedeki süt üretimini tetiklemek için her iki memeden de emzirmeye dikkat edilmelidir. Eğer emzirdikten sonra göğüslerde doluluk veya rahatsızlık hissediliyorsa, kalan süt pompa ile sağılmalıdır.
 • Anne sütünün ana yapısında da yer alan protein, emziren kadınların beslenmesinde olmazsa olmazdır. Günlük protein ihtiyacı karşılanırken, hem hayvansal hem de bitkisel proteinlerle beslenmeye dikkat edilmelidir. Örneğin; et, tavuk, balık, yumurta, yoğurt, peynir, brokoli ve taze fasulye gibi kaliteli protein kaynakları mutlaka tüketilmelidir.
 • Sanılanın aksine, şerbetli ve tatlı besinler süt üretimini arttırmaz, yalnızca ekstra kalori alınmasına neden olur. Bunun yerine koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketilmesi daha sağlıklıdır. Üstelik bu sebzeler folat, demir ve kalsiyum bakımından da oldukça zengindir.
 • Arpanın içinde bulunan polisakkarit maddesinin, anne sütü üzerindeki etkinliği çeşitli araştırmalar ile kanıtlandı. Hatta yurt dışında uzun zamandır emziren annelerin tükettiği alkolsüz arpa suyu, ülkemizde de yeni yeni tüketilmeye başlandı. Sütünüzün yeterli olmadığını düşünüyorsanız, doktorunuzun onayı ile bu içecekleri deneyebilirsiniz. Fakat kalori miktarı epey fazla olduğundan, kontrollü tüketilmesi gerektiğini unutmayın.
 • Emzirme pozisyonu da süt miktarını doğrudan etkileyen faktörler arasındadır. Pozisyonun doğru olması, bebeğin memeyi daha iyi kavramasını ve sütü daha iyi çekebilmesini sağlar. Bebeğin rahat olması ve kuvvetli çekmesi de direkt süt salınımına etki eder.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamileler İçin Vitamin ve Protein Kaynağı: Badem Sütü Tarifi

En İyi Elektrikli Süt Sağma Pompaları!

Süt Üretimini Destekleyecek 15 Öneri!

 • Anne sütünü arttırmak için yapılması gerekenlerden biri de emzirme seansında memenin tam boşalmasını sağlamaktır. Bu nedenle meme tam boşalmadan diğerine geçmemek, bebek en son hangi memeden emdiyse bir sonraki seansa o memeden başlamak ve bebeğin memeyi boşaltamadığı zamanlarda sağım yapmak faydalı olacaktır.
 • Sütünüzün az olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizi emzirmek için ağlamasını veya beslenme saatini beklemeyin. Ara ara emmeyi teklif edin, ne kadar çok emzirirseniz, sütünüz o kadar çok ve düzenli gelecektir.
 • Stres, endişe, öfke… Tüm bunların anne sütünü olumsuz etkilediği biliniyor. Bu nedenle emziren annelerin olabildiğince stresten uzak bir yaşam sürdürmesi öneriliyor.
 • Bebeğinizin kilo artışı iyiyse ve günde en az 4 – 5 kere altını ıslatıyorsa, sütünüz yeterli demektir. Bebeğinizin doymadığını düşünüp hemen hazır mamalara başlamayın, mamaya yalnızca doktorunuz öneriyorsa başlayın. Aksi halde, mamaya başlayan bebeklerin tekrar anne sütünü kabul etmesinin zor olduğunu unutmayın.
 • Doğumdan sonraki ilk günlerin ne kadar yorucu olduğunu biliyoruz. Ama fırsat buldukça uyumak ve dinlenmek sütünüzün miktarını olumlu etkileyecektir. Bu dönemde dinlenmek için yakınlarınızdan ve eşinizden destek istemekten çekinmeyin.
 • Bazı hastalıklarda ağır ilaçlar kullanmanız gerekebilir ve doktorunuz emzirmeye bir süre ara vermenizi isteyebilir. Böylesi durumlarda süt üretiminin devam etmesi için bebeğinizi emzirmeseniz dahi sağım yapmaya devam edin.
 • Doktorunuz öneriyorsa, emziren annelere yönelik üretilen bitki çaylarından tüketebilirsiniz. Bu çaylar artan sıvı ihtiyacınızı da karşılamaya yardımcı olur.

Süt Üretimini Destekleyecek 15 Öneri!

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Var mı?

Galaktagog, anne sütünün salınımını uyaran ve miktarını arttırmaya yarayan her türlü bitki, yiyecek ve ilaçlar için kullanılan bir tanımdır. Bu maddelerin büyük bir çoğunluğu prolaktin, yani süt hormonunu arttırarak etki gösterir. Fakat pek çoğunun etki mekanizması hala aydınlatılabilmiş değil… Buna rağmen, çok eski zamanlardan beri çemen otu veya kuşkonmaz gibi pek çok yiyecek veya içecek, anne sütünü arttırmak amacıyla tüketilmiş veya tüketilmeye devam ediliyor.  Ancak bu yiyeceklerin doktor onayı alınmadan kontrolsüzce tüketilmesi önerilmiyor. Zira, tüketilen yiyecekler her ne kadar doğal olursa olsun, üzerinde yapılan çalışmalar çok azdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Annelik Sporuyla Kilolarınızdan Kurtulun

Anne Sütü Neden Kesilir veya Azalır?

Kötü beslenme, uykusuzluk, yorgunluk ve aşırı stres gibi faktörlerin anne sütünü olumsuz etkilediği düşünülüyor. Ama sütün azalmasının asıl sebebinin, düzenli emzirmemek ve yeteri kadar su içmemek olduğu biliniyor.

Anne Sütünün Yeterli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Neredeyse her anne, sütünün bebeğine yetip yetmediği konusunda endişeler yaşar. Bunu anlamanın aslında çok basit bir yolu var; eğer rutin doktor kontrollerinde boy – kilo artışı gözlendiyse, bebek günde 7 – 8  kere bezini kirletiyorsa ve genel hali huzurluysa, sütünüz bebeğiniz için gayet yeterli demektir.

Anne Sütü Neden Kokar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu