Bebek ve Çocuk

Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum Nedir?

Normal doğumun farklı bir versiyonu olan suda doğum, çoğu uzman tarafından öneriliyor. Yurtdışında pek çok gebe tarafından tercih edilen doğum yöntemi suda doğum, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı.

Suda doğumun faydaları son zamanlarda daha fazla konuşulur hale geldi. Bunda kadın doğum doktorlarının da tavsiyeleri etkili oluyor. Normal doğumun farklı bir versiyonu olan suda doğum, çoğu uzman tarafından öneriliyor. Yurtdışında pek çok gebe tarafından tercih edilen doğum yöntemi olan suda doğum, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Sanılanın aksine çok pahalı bir doğum yöntemi olmayan suda doğum yapmak nedir, nasıl uygulanır, detaylı inceleyelim.   

Suda Doğum Nedir?  

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, ılık su dolu küvette doğum yapma sürecidir. Bu doğum yönteminde, suyun etkisiyle annedeki stresin azaltılması amaçlanıyor ve daha rahat bir doğum süreci geçirmek hedefleniyor. Su sıcaklığının vücut ısısına yakın olması gerekiyor. Yaklaşık 36-37 derece, su sıcaklığı için idealdir. Doğuma geçilmeden önce annenin doğum yapacağı küvet steril hale getiriliyor ve istenilen rahim açıklığı elde edildiğinde anne küvete alınıyor. Anne, ortama alışması için daha önce de küvete alınabilir. Doğumdan önce annenin barsaklarının boş olması sağlanmalıdır.

Suda Doğum Fiyatları Ne Kadar?

Suda Doğumun Faydaları Neler?

Suda doğumun anne ve bebek açısından fazlasıyla yararı bulunuyor. Anne açısından yararlarını ele alacak olursak; öncelikle suda doğum, doğum sürecinde oluşacak stresi azaltır. Suyun rahatlatıcı ve gevşetici etkisiyle anne kendini daha rahat hisseder. Suyun sıcaklığı ve kaldırma gücü, rahime giden kan akışını arttırır ve kasılmaları etkinleştirir. Suyun sağladığı oksijen sayesinde annenin hissettiği ağrılar hafifler. Bununla birlikte su sayesinde rahim ağzında gevşeme sağlanır ve olası yırtılmaların önüne geçilir. Bebek için faydalarına bakacak olursak; bebek, anne karnında su içinde bulunduğundan, direkt suya doğması yine alışık olduğu ortama gelmesi anlamına gelir. Daha yumuşak ve stressiz bir geçiş olacağından dışarıya uyum sağlaması daha kolay olur.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Diyabet, Gebeliğe Engel Değil

*Devlet Hastanelerinde Suda Doğum Merkezleri Açılmaya Başladı! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Suda Doğum Nedir?  

Hangi Anne Adayları Suda Doğum Yapamaz?

Aşağıdaki durumlarda anne adaylarının suda doğum yapması önerilmiyor.

  • Annede hipertansiyon veya diyabet varsa,
  • Bebeğin anne karnındaki duruşu normal değilse,
  • Doğum uzamışsa ve bebek strese girdiyse,
  • Çoğul gebelik söz konusuysa,
  • Annede aşırı kanama veya enfeksiyon varsa,
  • Erken doğum bekleniyorsa suda doğum yapılması önerilmez.  

* Suda doğumla ilgili buraya tıklayarak da bilgi edinebilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu