Bebek ve Çocuk

Sperm Yutmak Hamile Bırakır mı?

Sperm Yutmak Hamile Bırakır mı?

Gebelik yalnızca yumurtanın sperm tarafından döllenmesi ile gerçekleşebilir. Bu nedenle oral seksin gebelikle sonuçlanması pek olası değildir.

Cinsel olarak aktif olan ancak gebelik planlamayan çiftler, doğum kontrol hapı veya kondom gibi çeşitli korunma yöntemlerine başvurarak gebeliğin oluşmasını önleyebiliyor. Bununla birlikte oral yolla cinsel ilişki kuran çiftler de oral seksin hamileliğe yol açıp açmayacağını merak edebiliyor. Peki, ağızdan sperm girerse ne olur? Sperm yutmak ile hamile kalınır mı? Bu soruya net bir şekilde hayır olarak cevap verilebilir. Zira gebeliğin gerçekleşebilmesi için sperm ile yumurtanın bir araya gelmesi gerekir. Oral yolla kurulan ilişkilerde spermin yumurta ile teması mümkün olmayacağından, oral ilişki sonrası hamile kalınması pek olası değildir. Bununla birlikte, oral seks ile hamilelik ihtimali mümkün olmasa da cinsel yolla bulaşan hastalıkların kapılabileceği unutulmamalıdır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda; ağızdan sperm girerse hamile kalınır mı, sperm yutmak ile hamile kalınır mı gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Hazırsanız başlayalım!

Sperm Yutmak Hamile Bırakır mı?

Oral ilişki ile hamile kalmak mümkün değildir. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi hamileliğin gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak yumurta ve spermin birleşmesi gerekir. Oral ilişkide ise yumurta ve spermin buluşması mümkün olmadığından hamileliğin gerçekleşmesi beklenmez. Zira oral ilişkide sperm, kişinin diğer yiyip içtikleri ile aynı yolu izler. Bu yolun üreme organları ile herhangi bir bağlantısı yoktur ve meni sindirim sistemi tarafından yok edilir. Dolayısıyla oral seksin gebelik ile sonuçlanması pek mümkün değildir. Diğer bir deyişle, ağızdan sperm girerse hamilelik olasılığı neredeyse %0’dır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Serbest Fetal DNA Testi (NIPT) Nedir, Nasıl Yapılır?

Öte yandan, sperm yutmak hamile bırakmaz ancak cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından kişiyi risk altına sokar. Özellikle diş etlerinde kanama varsa veya ağızda açık yara mevcutsa, partnerdeki hastalıkların oral seks yapan kişiye bulaşma olasılığı yükselir. Bu hastalıklardan bazılarına örnek vermek gerekirse, oral seks ile HPV, herpes, sitomegalovirüs, gonore, hepatit, klamidya, HIV ve sifiliz gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar kapılabilir.

Sperm Yutmak Hamile Bırakır mı?

Hamilelik Nasıl Gerçekleşir?

Sağlıklı bir meni milyonlarca sperm hücresi içerir. Korunmasız cinsel ilişkilerde spermin yumurtayı döllemesi ve döllenen yumurtanın sağlıklı bir şekilde rahme tutunmasıyla birlikte gebelik hormonları salgılanır ve hamilelik süreci başlar. Tabi bu sürecin başlayabilmesi için fallop tüplerinin açık olması, erkekte canlı ve hareketli sperm olması, rahim şeklinde anomali olmaması veya kaliteli yumurta sayısının yeterliliği gibi birçok faktör etkilidir. Aynı zamanda kişinin hormonları da gebelik süreci ile yakından ilişkilidir. Her şeyin yolunda ve sağlıklı olduğunu varsayarsak, özellikle yumurtlama döneminde cinsel ilişki sonrası spermin yumurtayı döllemesi ve döllenen yumurtanın rahme implante olmasıyla hamilelik süreci başlayabilir diyebiliriz.

Hangi Cinsel Eylemler Hamileliğe Yol Açabilir?

Aşağıdaki eylemler, korunmasız cinsel ilişkiye kıyasla düşük bir olasılık da hamileliğe yol açabilir:

  • Doğum kontrol yönteminin başarısız olduğu cinsel ilişkiler
  • Meni bulaşan parmağın vajinaya girmesi
  • Ters ilişki sonrası meninin vajinaya bulaşması
  • Geri çekilme yöntemi

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Sürtünme ile Hamile Kalınır mı?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu