Bebek ve Çocuk

Sorunsuz Gebelik Sağlıklı Bir Yaşamla Mümkündür

Sorunsuz Gebelik Sağlıklı Bir Yaşamla Mümkündür

Gebeliğin daha rahat geçmesini sağlamak, doğumu rahat geçirmek ve doğum sonrası daha rahat olması için değişikliklerin olması gerekir. Gebelik döneminde sağlıklı yaşam için yapılan değişikliklerden kısaca bahsetmek gerekirse;

Sorunsuz Gebelik Sağlıklı Bir Yaşamla Mümkündür

Gebelik dönemi aslında yaşam tarzını değiştirmeyi gerektirmeyen bir dönemdir. Fakat gebelik döneminin daha rahat ve konforlu geçmesini sağlamak, anormal olasılıklara zemin hazırlamamak, doğumu rahat geçirmek ve doğum sonrası daha rahat olabilmek adına bir takım değişikliklerin yapılmasında yarar sağlar. Gebelik döneminde sağlıklı yaşam için yapılan değişikliklerden kısaca bahsetmek gerekirse;      

Gebelik döneminde iş yaşamı

Yaşadığımız toplumda çalışan kadınların oranı oldukça fazladır. Bu nedenle anne olmaya hazırlanan kadınların çoğunluğu gebelik dönemlerini çalışarak geçirmek zorunda kalmaktadır. İş ortamı, yapılan işe ve gebeliğin nasıl ilerlediğine bağlı olarak çalışmaya ne kadar devam edileceği ya da gebeliğin kaçıncı ayına kadar çalışılacağı her kadında farklılık gösterir. İş ortamı rahat olan anne adayları gebeliğin son haftalarına kadar çalışabilir. Fakat vücudu yoran iş ortamlarında çalışan, kimyasal maddelere maruz kalan, enfeksiyon riski yüksek olan mesleklerde çalışan anne adaylarının daha bilinçli olması ve iş ortamının gebeliği ne kadar etkilediği hakkında bilgi edinmesi gerekir. Herhangi bir risk olasılığına karşı önlem alınmalıdır.

Gebelik döneminde beslenme

Anne adayı gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren beslenme alışkanlıklarında değişim yapmalıdır. Beslenmenin doğru yapılması, anne karnında büyümekte olan bebeğin besleneceği şekilde planlanmalıdır. Ayrıca anne adayı sigara kullanıyorsa, gebe kaldığını öğrendiği an sigara kullanımını kesmelidir. Gebelikte içilen sigara anne karnındaki bebeğin oksijensiz kalmasına ve birçok olumsuzluğa neden olur. Ayrıca sigara erken doğum ve düşüklere de yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hayırlara Vesile Olsun! Rüyada Gebe Olduğunuzu Görmek Ne Anlama Geliyor?

Sorunsuz Gebelik Sağlıklı Bir Yaşamla Mümkündür

Gebelik döneminde ilaç kullanımı

Anne adayı gebelik döneminde başka hastalıklardan dolayı ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Ancak doktora danışmadan kesinlikle vitamin bile kullanılmamalıdır.

Gebelik döneminde cinsel yaşam

Gebelik, anne ve anne karnında yer alan bebek için sağlıklı ilerliyor ise, cinsellikte herhangi bir yasaklama olmaz. Ancak riskli bir gebelik söz konusuysa, belki doktorunuz bir süre ara vermenizi önerebilir.

Gebelik döneminde yolculuk

Gebelik dönemi yolculuğun kısıtlanmasını gerektiren bir dönem değildir. Fakat anne adayı dikkatli davranmalıdır. Uzun yol yorgunluğa, bel ağrılarına, ödemlerin artmasına ve kramplara yol açabilir. Gebeliğin son zamanlarında uzun yol yolculuğundan kaçınmakta yarar vardır. Doğumun başlama olasılığı göz önünde bulundurularak her türlü önlem alınmalıdır.

Gebelik döneminde giyim tarzı nasıl olmalıdır?

Gebelik dönemi ilerledikçe eski kıyafetler dar gelmeye başlayacaktır. Bu nedenle daha bol kıyafetler tercih edilerek daha rahat olunabilir. Gebelik dönemi hangi mevsime denk gelmiş ise mevsim özelliklerine göre uygun kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca gebelik dönemi boyunca rahat hissettiğiniz, ayağınızı sıkmayan spor ayakkabılar giyebilirsiniz. Hafif topuklu ayakkabılar da giyilebilir. Yüksek topuklu ayakkabılar ise dengeyi bozarak bel ağrılarına yol açabilir.

Gebelikte vücut bakımı

Gebe kalan kadınlar hormonal dengenin değişmesi ile beraber daha çok terlemeye başlar. Bu sebeple daha rahat olmak için özellikle yaz mevsiminde sık sık duş alınmalıdır. Kozmetik ürünlerdeki kimyasallar düşünüldüğünde, makyaj vb. malzemelerden ne kadar uzak dursanız kâr. Kullanacağınız her bir ürünü doktorunuza danışmayı unutmayın.

Gebelik döneminde vajinal hijyen

Gebelikte döneminde yine hormonal dengenin değişmesi ile vajinal akıntılarda artış olabilir. Hijyenik ped kullanımı ise bölgenin hava almasını engellediği için pek tavsiye edilmiyor. Gün içinde sık sık iç çamaşırınızı değiştirmeniz, pamuklu kumaşlardan çamaşır seçmeniz faydalı olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Aslıhan Kıratlı ile Kolları İncelten ve Sıkılaştıran Egzersiz Hareketleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu