Bebek ve Çocuk

Sırt Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Sırt Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Hamileliğin ilk haftalarında sırt ağrısı oldukça yaygındır.

Hamileliğin ilk haftalarında sırt ağrısı oldukça yaygındır. Bunun en büyük nedeni ise hormonal değişimdir. Zira gebelikle birlikte artan progesteron hormonu, pelvik bölgedeki bağların yumuşamasına ve eklemlerin gevşemesine yardımcı olarak anneyi doğuma hazırlar. Bu durum sırtta da aynı etkiyi göstererek gebeliğin ilk günlerinde sırt ağrısı gibi semptomlara yol açabilir. Aynı zamanda kötü duruş, stres, vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ve kilo alımı gibi faktörler de gebelikte sırt ağrısı yaşanmasına katkıda bulunabilir. Gelin şimdi sırt ağrısı hamilelik belirtisi mi sorusunun yanıtını daha detaylı inceleyelim.

Sırt Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Hamileliğin ilk haftalarında sırt ağrısı yaygın karşılaşılan bir durumdur. Zira gebeliğin başlamasıyla birlikte artışa geçen progesteron hormonu, pelvik bölgedeki bağların yumuşamasına ve eklemlerin gevşemesine yardımcı olarak annenin vücudunu doğuma hazırlar. Değişen hormon seviyeleri annenin vücudunun diğer bölgelerini de etkileyebilir ve çeşitli ağrıların hissedilmesine yol açabilir. Bu bölgelerden biri de sırttır. Kadınların neredeyse yarısı gebeliklerinde sırt ağrısı hisseder. Bu durum genellikle hormonlardan kaynaklansa da stres, kötü duruş, hareketsiz yaşam, vücudun ağırlık merkezinin değişmesi, bebeğin büyüdükçe organlara baskı yapması ve vücudun ağırlığının artması da hamilelikte sırt ağrısına neden olabilir. Dolayısıyla sırt ağrısı gebelik belirtisi mi sorusuna, tek başına olmasa da evet, gebeliğin ilk günlerinde sırt ağrısı hamilelik belirtisi olabilir şeklinde yanıt verilebilir.

Sırt Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

Hamilelikte Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Sırt ağrısı gebelik belirtisi mi sorusunu yanıtladığımıza göre, şimdi gebelikte sırt ağrısına iyi gelebilecek bazı önerilere bakalım:

  • Kambur durmak omurganıza baskı yaparak ağrınızı artıracaktır. Bu nedenle yürürken veya otururken sırtınızı dik tutmaya dikkat edin.
  • Yumuşak yataklar sırt ağrılarını artırabilir. Mümkünse daha sert bir yatakta yan pozisyonda uyumaya çalışın.
  • Sürekli oturduğunuz bir işiniz varsa gün içinde mutlaka kısa molalar verip yürüyüş yapın. Ayrıca otururken ayaklarınızın altına bir tabure yerleştirebilirsiniz.
  • Sıcak kompresler vücudun doğal ağrı kesicisi olan endorfin salgılamaya yardımcı olur. Ağrıyan bölgeye en fazla 10 dakika olmak kaydıyla sıcak kompresler uygulayabilirsiniz.
  • Ayağınızı sıkmayan, iyi destekleyen, topuksuz, rahat ve hava alan ayakkabılar tercih edin.
  • Bir şeyler kaldırırken dizlerinizi bükmeye ve sırtınızı dik tutmaya dikkat edin. Ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının.
  • Egzersiz, sırt ağrısının yaygın nedenlerinden biri olan kas sertliğinin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kasların güçlenmesini sağlayarak duruş bozuklukların da önüne geçebilir. Eğer risksiz bir gebelik yaşıyorsanız doktorunuzdan onay alarak yüzme, yürüyüş, yoga veya pilates gibi egzersizler yapabilirsiniz. Zira gebelikte sırt ağrısını önlemenin en etkili yolu egzersizdir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Gebelikte sırt ağrısı genellikle endişe kaynağı değildir ancak bazen ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bu nedenle sırt ağrısı çok yoğunsa ve eşlik eden farklı semptomlar da varsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Örneğin hamilelikte sırt ağrısının endişe verici nedenlerinden biri de nadiren erken doğum olabilmektedir. Bu nedenle ağrıya ek olarak kanama, akıntı veya suyun gelmesi gibi belirtiler ekleniyorsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Ayrıca sırt ağrısıyla birlikte kalçanızda, bacaklarınızda veya ayaklarınızda karıncalanma, uyuşma, kesin veya zonklayıcı bir ağrı hissettiğinizde önemli bir sorun olup olmadığını öğrenmek için muayene olmanız gerekmektedir. Son olarak böylesi durumlarda ağrıyı gidermek için reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzun onayını almayı unutmamalısınız.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Kasık Ağrılarına Bu Belirtiler de Ekleniyorsa Dikkat!

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu