Bebek ve Çocuk

Sezaryen Doğumlar Bebeklerde Obeziteye mi Yol Açıyor?

Sezaryen Doğumlar Bebeklerde Obeziteye mi Yol Açıyor?

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Maria Dominguez-Bello ve meslektaşları yapmış oldukları bir araştırma sonucunda sezaryen doğumların obeziteye yol açabileceğini ifade ettiler.

Sezaryen Doğumlar Bebeklerde Obeziteye Yol Açabilir?

Sezaryen doğumlar bebeklerde obeziteye yol açabilir. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Maria Dominguez-Bello ve meslektaşları yapmış oldukları bir araştırma sonucunda sezaryen doğumların obeziteye yol açabileceğini ifade ettiler. Araştırmayı yapan bilim insanları, ilk defa sezaryen doğumun bebeklerde obeziteye neden olabileceğini gösterdiği belirttiler. Sezaryenle doğan bebeklerin belli bakterileri anneden almaması nedeniyle mikrobiyotalarının diğer bebeklere oranla daha farklı oldukları belirtildi.

Sezaryenle Doğan Fareler, Normal Doğan Farelerden Daha Kilolu

Yapılan araştırmalarda sezaryen doğumla doğan farelerin, normal doğumla doğan fareden yüzde 33 daha kilolu olduğunu gösterdiği ifade edilirken, bağırsaklarda barınan ve insan sağlığına pek çok olmulu etkisi bulunan bakterilerin yokluğunun ileriki yaşlarda aşırı kilo ve obeziteye, bazı alerjilere ve astım rahatsızlığına neden olabileceğinin düşünüldüğü ifade edildi.   Sezaryen Doğumlar Bebeklerde Obeziteye mi Yol Açıyor?  

Science Advances’de Konuya Işık Tutan Bir Çalışma Yayımlandı

Bilim insanları, Science Advances’de söz konusu olan konuya ışık tutan bir çalışma yayınladı. Yapılan çalışmayla, sezaryenle doğan bebeklerin fakir mikrobiyotanın obeziteye veya aşırı kiloya yol açıp açmadığıyla ilgili yapılan araştırmada New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Maria Dominguez-Bello ve meslektaşları, sezaryenle doğan 34 fare yavrusu ile normal vajinal yolla doğan 35 fare yavrusunu karşılaştırdığı belirtildi. Araştırma sonucunda yapılan açıklamada doğumlarından 15 hafta sonra yetişkinliğe erişen farelerin kiloları arasında belirgin bir farkın olduğu belirtilirken, sezaryen doğumla dünyaya gözlerini açan farelerin, normal doğumla doğan farelerden ortalama yüzde 33 daha kilolu olduğunun görüldüğü belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte Kafein Tüketmenin Zararları Saymakla Bitmiyor

Dişi Farelerde Kilo Farkı Yüzde 70’i Buluyor

Araştırmayı yapan ekipte bulunan Dominguez Bello’nun dişi farelerin erkek farelere oranla daha belirgin bir şekilde kilo aldıklarını ifade ettiği belirtilirken, sezaryenle doğan erkek farelerin, normal yolla doğan erkek farelerden ortalama % 20 daha kilolu olduğu görülürken dişi farelerde bu farksal oranın yaklaşık %70 olduğu belirtildi.  

İnsanlarda Gelişen Obezite’de Bakteri Farkına Bağlı Olabilir

Çalışma sonucuna göre, sezaryen doğumla doğan farelerin 4 haftalık olduklarında mikrobiyotalarındaki bakteri türü ve sayısında, diğer farelere oranla çok daha az olduğunu, normal doğumlarda vajinal kanaldan geçen bakterilerin bu azlığa sebep olduğunu ve bunun da ileriki yaşlarda insanlarda meydana gelen obezitenin de bununla bağlantılı olabileceğini söylediği ifade edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu