Bebek ve Çocuk

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı!

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı!

Gebelikteki değişimlere ayak uydurmak sizi bazen zorlayabilir ancak bu ufak tavsiyelerle siz de gebeliğin en keyifli dönemini yaşayabilirsiniz.

Gebelere Özel 11 Tavsiye

Gebelik sürecinde hormonlarınız etkisiyle bazı değişimler yaşarsınız. Bu değişimlere ayak uydurmak sizi bazen zorlayabilir ancak bu ufak tavsiyelerle siz de gebeliğin en keyifli dönemini yaşayabilirsiniz.

1 – Günlük Tutun

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Gebelik zamanı bir kadın için oldukça özeldir.. Özellikle bu dönemde bir günlük tutarak vücudunuzda meydana gelen değişim ve gelişmeleri gün gün, hafta hafta yazarsanız, ileride bebeğiniz büyüdüğünde birlikte bu notlarınızı okuma fırsatı yakalarsınız. Onunla ilgili yaşadıklarınızı, gebeliğin size kattıklarını, bebeğinizde olan değişimleri vb. şeyleri günlük olarak yazın ve eğlenin. Gebeliğinizde tutacağınız günlük sadece size ve bebeğinize yarar sağlamayacak aynı zamanda doğum kontrol uzmanınız da yazdıklarınız sayesinde bebeğinizdeki gelişmeleri takip edebilecek.

2 – İpek Gibi Saçlara Kavuşursunuz

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Gebelik döneminde yaşadığınız hormonal değişimler saçlarınızda da olumlu etkiler bırakır ve ipek gibi yumuşak saçlara sahip olursunuz. Doğumdan sonra yüksek ihtimal eski halinize döneceksiniz. Doğumdan sonra saçlarınızın ipeksi yumuşalığını ve güzelliğini korumak istiyorsanız doğal yollardan saçlarınızın nem dengesini korumayı ihmal etmeyin. Saçlarınız için zeytinyağı, badem yağı ve argan yağı gibi bitkisel yağlar kullanabilirsiniz. Böylece hamileliğinizde sahip olduğunu sağlıklı saçlara doğumdan sonra da kavuşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hangi Dizi Annesisin? Testi Çöz Öğren!

3 – Dişlerinizi Koruma Altına Alın

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Gebelikle birlikte diş ve diş etleri de hassaslaşır ve bu nedenle çürümeye daha müsaittir. Bu nedenle gebelik döneminde diş bakımınız normal zamana göre daha iyi yapılmalı ve ihmal edilmemelidir. Doktorunuza da danışarak hassaslaşan dişlerini için yumuşak diş fırçası ve hassaslaşmayı önleyen bir diş macunu kullanabilirsiniz. Gebelikte diş fırçalamanın günde üçe çıkarılması gerekir. Aynı zamanda diş eti bakımını yapan ağır gargaralarından da kullamayı ihmal etmeyin. Çay ve kahve tüketimini hem diş sağlığını hem de bebeğinizin sağlığı için mutlaka en aza indirin. Gebeliğiniz boyunca diş muayenelerinizi ihmal etmeyin.

4 – Sağlıklı Yaşam İçin Lifli Gıdalar Tüketin

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Gebelik döneminde bedeninizde meydana gelen değişikliklerin en önemlilerinden birisi de sindirim sistemidir. Bu yüzden gebelik süresince içeriği zengin besinler tüketmelisiniz. Özellikle lifli yiyecekler tükettiğinizde midenizin ve bağırsaklarınızın rahatladığını fark edeceksiniz. Lif açısından yeşil yapraklı sebzeler oldukça zengindir. Bu besinleri bol bol tüketebilirsiniz. Ancak sebzeleri yıkamak oldukça önemlidir. Kumlarından iyice arındırmak için yıkama suyuna biraz sirke koyup beklemeniz gerekir. Böylece mikrobu da kırılmış olur.

5 – Mükemmel Göğüsler İçin Doğru Sütyen Kullanın

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Gebeliğinizde vücudunuzun yaşadığı önemli değişikliklerden biri de göğüslerinizin büyümesidir. Bebeğinizin beslenmesi için süt kanallarınız dolmaya başlar ve damarlar genişler bu da görüşlerinizin normalden daha ağır ve büyük olmasına neden olur. Peki, gittikçe büyüyen göğüslerinizin sarkmaması için ne yapacaksınız? İşte bu sorunun cevabı; doğru sütyen kullanmaktır. Ayrıca sütyen askılarınızda sağlam olmalıdır. Özellikle arkadan çapraz olan askılı sütyenler göğüslerinizi daha iyi sarar. Evde dahi olsanız sütyen takmanız önemli. Doğumdan ve emzirme döneminden sonra görüşleriniz normal boyutlarına ulaşacaktır. Bu dönemde sarkmayı önlemek için doğru sütyen kullanmayı unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Kızamık Erken Doğuma Neden Olabilir

6 – Faydalı Yağlarla Daha Güçlü Tırnaklar

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Gebeliğinizde tırnaklarınız eskisi gibi güçlü olmayabilir. Bunun sebebi, bebeğinizin kanınızdaki kalsiyumu ve D vitaminini almasıdır. O nedenle tırnaklarınız eskiye göre daha çabuk kırılır. Ama merak etmeyin bunun da bir çözümü var elbette. Tırnakları güçlendirmek için satılan yağlardan bol bol sürerek, tırnaklarınızı eski gücüne kavuşturabilirsiniz.

7 – Enerjinizi Yükseltmek İçin Akıllı Besinleri Tercih Edin

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Lif açısından oldukça zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, zinde bir vücuda sahip olmak için de gereklidir. Bu nedenle bol bol ıspanak tüketebilirsiniz. Yoğurt yiyerek rahatlama sağlayabilir, elma tüketerek de uykunuzu açabilirsiniz.

8 – Egzersizle Sırt Ağrılarınızı Giderin

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Karnınızda koca bir yük taşıdığınız gerçek. Bu nedenle sırt ağrılarınız olabilir. Bunun için en yapabileceğiniz en güzel egzersiz pilatestir. Eğer egzersiz yapmayı seven biri değilseniz, doğa yürüyüşlerine çıkma da size çok iyi gelecektir.

9 – Çatlak Kremleriyle, Çatlaklara Savaş Açın

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Gebeliğiniz boyunca kullanacağınız her ürünü iyi araştırmalı, gerekirse doktorunuza danışmalısınız. Bu dönemde kadınların sık sık kullandığı çatlak kremleri de yine dikkat etmeniz gerekenler listesinde. Bu elbette hiç kullanmayın demek değil. Sadece iyi bir araştırma yeterli olacaktır. Çatlak olan bölgeye bol bol çatlak kreminden sürebilirsiniz. Eğer çatlak kremlerini kullanmak istemiyorsanız o zaman zeytinyağı veya badem yağı da kullanabilirsiniz. Burada asıl önemli olan gerilen karın bölgesinin kuru bırakılmaması ve bol bol nemlendirilmesidir.

10 – Pelvik Egzersizleriyle Güçlü Kaslara Sahip Olun

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Vajinal kas olarak da bilinen pelvik kaslarının güçlendirilmesi özellikle normal doğum yapacak anne adayları için önemlidir. Bunun için kaslarınızı gün içinde sık sık 20’şer kez kasıp bırakın. Uygulayacağınız bu basit kas egzersizleri doğumda ve doğum sonrasında oldukça işinize yarayacak. Bu sayede daha güçlü kaslara sahip olacaksınız

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Asena Hamile mi? İddialara Yanıt Gecikmedi!

11 – Sporu Hayatınızın Vazgeçilmezi Yapın

Sağlıklı ve Keyifli Bir Gebeliğin 11 Kuralı! 

Biliyoruz spor sözcüğünü okuduğunuz anda yüzünüz buruştu. Ancak unutmayın spor her zaman ve her yaşta kişinin iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Gebelik süresi boyunca da doktorunuza danışarak hangi sporları yapabileceğinizi öğrenebilir, formunuzu koruyarak bebeğinizin sağlığını ve kendi sağlığınızı da güvenceye almış olursunuz. Dağa sağlıklı kas sistemine sahip olursunuz. Özellikle açık havalarda yapacağını yürüyüşler size çok iyi gelecektir. Kulaklığınızı takın kendinizi müziğin ve doğanın ritmine bırakın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu