Bebek ve Çocuk

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenin

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenin

Oruç tutarken sağlıklı olabilmek için sahur ve iftar öğünlerinde besleyici ve dengeli bir besin programı uygulanmalıdır.

Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenin

On bir ayın sultanı ramazan geliyor, bir ay boyunca oruç tutulacak. Oruç tutarken sağlıklı olabilmek için sahur ve iftar öğünlerinde besleyici ve dengeli bir besin programı uygulanmalıdır.

RAMAZANDA KİLO BİLE VERİLEBİLİR

Uzman Diyetisyen Müge Özturna, bir günde alınması gereken besinler; iftar, sahur ve gece öğünlerine eşit ve dengeli bir biçimde paylaştırılırsa ramazanda çok sağlıklı beslenip, hatta kilo bile verilebileceğini belirtiyor. Özellikle yaz aylarında daha da fazla süren uzun açlık ve susuzluk sahura kalkılmadığı zaman daha da uzar. Açlık süresinin bu kadar uzaması ile metabolizma hızı yavaşlar ve normalden daha az enerji harcar. Metabolizma ile beraber beden hareketleri de yavaşlar. Bu, vücudun açlığa karşı bir savunma şeklidir. Enerji verilmediği zamanlarda vücut ve metabolizma, harcamalarını kısmazsa kısa süre içinde yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı sağlık sorunları oluşabilir. Aç kalınan sürede vücut bütün harcamalarını azaltır, enerjiyi ve besin öğelerini tam anlamıyla tasarruflu bir şekilde kullanmaya başlar.

İFTARDAN SAHURA KADAR 10-12 BARDAK SU TÜKETEREK KARACİĞERDEKİ YÜKÜ AZALTIN

Oruç tutarken sağlıklı beslenme kurallarına dikkat edilirse bir ay boyunca sindirim sistemi kendini yeniler. Normalde çok fazla tüketilen alkol, sigara gibi maddelerin daha az alınması bunu hızlandırır ve bu sayede kanın da temizlenmesi sağlanır. Mide bağırsak ve karaciğere kendini yenileme fırsatı verir. Oruç tutanlarda gün boyu su içilememesi nedeniyle vücut suyunda azalma olur. Vücudun sıvı dengesini koruyabilmek için iftardan sahura kadar bol sıvı almak çok önemlidir. Günlük 10 -12 bardak su tüketilmesi bağırsak ve böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlayarak hem kabızlık problemini engeller hem de karaciğere binen yükü azaltır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Pelin Karahan 4 Kişilik Ailesinin Fotoğrafını Paylaştı!

SAHURA MUTLAKA KALKIN

Sahurda kahvaltılık besin tüketimi sağlık açısından çok önemlidir. Genelde, midenin geç boşalmasını sağlayacak, bağırsakların çalışmasını hızlandıracak ve bağırsak düzenini bozmayacak, kan şekerinin ani yükselmesini engelleyecek kepekli, bol posalı ve proteinli besinler tüketilmelidir. Sahurda kepekli ekmek, yumurta, süt, peynir kaliteli protein kaynağı, tok tutucu özellikleri olan yiyecekleri tüketebilirsiniz. Susuzluk hissini azaltması için şekersiz çay içilebilir.

METABOLİZMAYI ÇALIŞTIRMAK İÇİN İFTARA ÇORBA İLE BAŞLAYIN

İftar ve sahurda besinleri azar azar ama sık sık tüketerek beslenmek çok önemlidir. İftara çorba gibi sindirimi kolay ve mideyi rahatlatan bir besin ile başlayabilirsiniz. Çorba, kahvaltılık ürünler ve salata ile oruç açıldıktan yarım saat sonra ana öğün tüketmek hem metabolizmayı çalıştırır hem de boş mideye birden yemek yemenin yol açabileceği sağlık sorunlarını engeller.

İFTARDA NELER TÜKETİLMELİ?

İftar sonrası yaşanabilecek sağlık sorunlarını engellemek için lifli ve kana geçiş hızı düşük olan esmer tahıl ürünleri, sebzeler, kuru baklagiller, salata gibi besinleri tercih edebilirsiniz. İftardan birkaç saat sonra ana öğünde etli veya etsiz, az yağlı sebze yemeği ile az miktarda pilav, makarna veya börek yenebilir. Bunun yanında yoğurt, ayran veya süt tüketimine özen göstermelisiniz. Günde en az 2 porsiyon meyve veya şekersiz hoşaf tüketilebilir. Ramazan denilince akla tatlılar gelir. İftarın ardından tatlılar hemen tüketilmemelidir. Şerbetli hamur tatlıları ya da kızartılan tatlılar yerine sütlaç, güllaç gibi sütlü tatlılar veya meyve yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu