Bebek ve Çocuk

Rahim Nakli Yapılan Kadın Doğurdu!

Rahim Nakli Yapılan Kadın Doğurdu!

İsmi açıklanmayan kadına, geçen yıl menopoza girmiş ve iki çocuk sahibi 61 yaşındaki yakın bir aile dostundan alınan rahim nakledildi.

Rahim Nakli Yapılan Kadın Doğurdu!

Gothenburg Üniversitesi ve Stockholm Tüp Bebek Ünitesi’nde görevli doktor Mats Brannstrom liderliğindeki ekibin rahim nakli yaptığı 36 yaşındaki kadının, geçen ay bir erkek çocuk dünyaya getirdiği bildirildi.

Kadına 61 Yaşındaki Bir Kadının Rahmi Nakledildi

İsmi açıklanmayan kadına, geçen yıl menopoza girmiş ve iki çocuk sahibi 61 yaşındaki yakın bir aile dostundan alınan rahim nakledildi. Vücudunun organı reddetmemesi için ilaç tedavisi gören kadın, nakilden altı hafta kadar sonra rahmin sağlıklı olduğunun göstergesi olarak adet görmeye başladı.

Bir Yıl Sonra Embriyo Rahme Yerleştirildi

Bir yıl sonra Brannstrom ve ekibi, organın iyi çalıştığından emin olunca kadından alınan yumurta ve kocasının spermini kullanarak laboratuvar ortamında döllendikleri tek bir embriyoyu kadının rahmine yerleştirdi. Tek böbrekli olan kadın, tüp bebek tedavisi esnasında, biri gebelik sırasında olmak üzere hafif seyreden üç reddetme vakası yaşadı fakat hepsi ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edildi.

Bebek Sezaryenle Dünyaya Geldi

Yapılan araştırmada gebelik 31. haftaya kadar normal seyreder iken, annenin preeklampsi geliştirmesi ve ölümcül kalp ritminin tespiti üzerine erkek bebek sezaryen ile dünyaya getirildi. 1 kilo 800 gram ağırlığında dünyaya gelen bebek, doğumdan sonraki 10 gün boyunca yenidoğan ünitesinde tutuldu. Anne ve bebeğin durumlarının iyi olduğu belirten Mats Brannstrom, yaşlı bir rahmin işe yaraması karşısında şaşkınlığa düştüğünü belirterek, “Bebek harika. Ebeveynlerin sevincini ve onları nasıl mutlu ettiğimizi görmek çok güzel.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Çocuklarımızı Cinsel İstismara Karşı Nasıl Koruyabiliriz?

“İkinci Gebelik İçin Beklemek Şart”

Brannstrom, sezaryen sırasında nakledilen rahme zarar vermiş olabileceğinden endişe ettiğini belirterek, annenin rahminin ikinci bir gebelik için hazır olup olmadığını anlamak için beklenilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye’deki Çalışmalar

Türkiye’de de rahim nakli konusunda çalışmalar sürmeye devam ediyor. Antalya’da öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, 8 Ağustos 2011’de 23 yaşındaki Derya Sert’e kadavradan rahim nakli yapmış ve Sert dünyada bu şekilde nakil yapılan ilk kişi olmuştu. Embriyo transferi yapılan Sert’in geçen yıl gebe kaldığını açıklamış fakat kadının gebeliği 8. hafta sonundaki kontrolünde embriyo kalp atışlarının izlenmemesi üzerine sonlandırılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu