Bebek ve Çocuk

Pilor Stenozu Nedir

Pilor Stenozu Nedir

Pilor Stenozu, midenin hemen çıkışındaki darlık olarak ifade edilir. Ortalama 300-900 doğumda bir görüldüğü belirtilirken, daha çok bebeklik döneminde gözlendiği belirtilir.

Pilor Stenozu Nedir?

Pilor, midenin hemen çıkışında bulunan ve öğütülmüş besinlerin midenin on iki parmak bağırsağına geçişini kontrol eden kasa verilen isim olarak tanımlanır. Latince bir kelime olan Stenoz ise, darlık anlamında kullanmaktadır. Peki, Pilor Stenozu nedir? Söz konusu kelimelerin birleşmesi sonucunda Pilor Stenozu, midenin hemen çıkışındaki darlık olarak ifade edilir. Ortalama 300-900 doğumda bir görüldüğü belirtilirken, çocukluk döneminde gözlendiği belirtilirken, erkek bebekler / çocuklarda görülme olasılığının kız bebeklere oranla dört kat daha fazla olduğu belirtilir. Pilor stenozu kasının yavaş yavaş gelişmesi nedeniyle kendisini  bebek 3-5 haftalıkken belli eder. Mide çıkışı darlığına bağlı olarak bebeğin her beslenmesinden sonra fışkırır tarzda mide içeriğini içeren kusma şekliyle kendisini gösterdiği  ve bu kusmaların zamanla şiddetlenebileceği ifade edilir.  

Bebekte Şiddetli Kusma Nedeni – Pilor Stenozu

Bebeklerde şiddetli kusmanın nedeni olarak gösterilen pilor stenozunun (pilor darlığı) bebekte olması durumunda kusmanın fışkırır tarzda olacağını, yeşil safralı tarzdaki kusmaların söz konusu tanıdan uzaklaşılacağı belirtilir.   Pilor Stenozu Nedir   Bebeklerde Kusma Nedenleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Alkol Almak Bebeğinizi Büyük Bir Riske Sokabilir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu