Bebek ve Çocuk

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde geçerliliği olmayan parmakla hamilelik testi hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Parmakla hamilelik testi yapmak, kadınların gebelik durumunu tahmin edebilmek adına başvurduğu en eski yöntemlerden biridir. Kan ve idrar testlerinin henüz olmadığı dönemlerde pek çok kadın parmakla hamilelik testi yaparak gebeliklerini öğrenmeye çalışıyordu. Bu yöntemin bilimsel bir dayanağı olmasa da günümüzde hala uygulanmaya devam ediyor ve çoğu kadın parmakla gebelik testi nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak ediyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, parmakla hamilelik testi hakkında tüm merak edilenleri derledik. Hazırsanız başlayalım!

Parmakla Hamilelik Testi Nedir?

Parmakla hamilelik testi, çok eski dönemlerde ebeler ve doktorlar tarafından gebelik olup olmadığını anlamak için uygulanan bir tür muayenedir. Bu muayeneyi gerçekleştiren kişi, parmakları ile vajina içindeki değişimi kontrol ederek gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamaya çalışıyordu. Modern tıbbın bu denli gelişmediği dönemlerde uygulanan parmakla hamilelik testinin günümüzde hiçbir geçerliliği olmadığını unutmamak gerekiyor. Zira bilimsel bir dayanağı olmayan parmakla gebelik testinin yerini artık daha hassas ve güvenilir sonuçlar veren kan ve idrar testleri almaktadır. Hızlı ve steril bir şekilde uygulanan bu güvenilir yöntemler, %100’e yakın doğru sonuç veriyor. Ancak buna rağmen sağlık hizmetlerine ulaşılamayan yerlerde parmakla gebelik testi uygulanmaya devam ediyor. Peki, parmakla hamilelik testi nasıl yapılır?

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Parmakla hamilelik testi güvenilir sonuçlar vermediği gibi hijyen ile ilgili endişelere de neden olmaktadır. Bu nedenle hamilelik şüphesi olan kadınların idrar veya kan testi yaptırması öneriliyor. Parmakla hamilelik testi ise şu şekilde yapılmaktadır:

  • İlk olarak el ve tırnak araları güzelce yıkanır. Enfeksiyonu önlemek için ellerin en az 2 kere yıkanması tavsiye edilir.
  • Daha sonra vajina giriş yolunu açmak için tuvalette oturur tarzda pozisyon alınır.
  • Parmakla vajinal muayene yapılır ve parmağın vajina içinde bir dokuya çarpıp çarpmadığı kontrol edilir. Eğer parmak boşluğa doğru uzanıyor ve bir tür engel ile karşılaşmıyorsa testin pozitif olduğu, parmak vajina kanalında rahatça ilerlemiyorsa testin negatif olduğu düşünülür. Bu test, hamilelik sırasında rahmin yukarı doğru çekilmesi teorisi üzerine kurulmuştur. Rahim yukarı doğru çekileceği için parmağın bir engelle karşılaşmaması, o dönemlerde parmakla hamilelik testinin pozitif olduğunu düşündürüyordu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelik Diyabetinde Beslenme Önerileri

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Parmakla Hamilelik Testi Güvenilir mi?

Hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamanın en güvenilir yolu kan ve idrar testleridir. Hamilelikle birlikte salgılanmaya başlayan beta hCG, önce kana daha sonra idrara karışır. Günümüzde yapılan modern kan ve idrar testleri bu hormonu saptayarak %100’e yakın doğru sonuçlar verir. Tıbbın gelişmediği dönemlerde uygulanan parmakla hamilelik testi, günümüzdeki modern gebelik testleri kadar hassas ve güvenilir değildir. Ayrıca hijyen açısından da güvenilir değildir ve kadınlar için enfeksiyon riski doğurur. Bu geleneksel yöntemler yerine gebelik şüphesi doğduğunda kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması en doğru seçenektir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Kabartma Tozuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu