Bebek ve Çocuk

Parklar Bebekler İçin Hastalık Saçıyor!

Parklar Bebekler İçin Hastalık Saçıyor!

Bebeğini parka götüren ebeveynler için bilim insanlarından kötü haber geldi! Yapılan açıklamaya göre; parklardaki kum havuzları, tuvaletlere kıyasla 2.000 kat daha fazla bakteri ve mantar barındırıyor.

Parklardaki kum havuzu bebeklerin sağlığını tehdit ediyor! Geçtiğimiz günlerde bilim insanları, yaptıkları bir araştırmanın sonucunu paylaştı. Parklardaki kum havuzlarında bulunan bakteri ve mantarların, tuvaletlere kıyasla tam 2.000 kat daha fazla olduğu açıklandı.   Parklar Bebekler İçin Hastalık Saçıyor!   Parklar, bebeklerin ve çocukların yaz aylarında sıklıkla zaman geçirdiği yerler arasındadır. Anne/babalar, hem temiz hava almak için hem de bebeklerinin doyasıya eğlenebilmesi için parklarda vakit geçirmeyi tercih ediyor. Ancak, parklardaki kum havuzları hakkında yapılan araştırma, tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarttı. Yapılan araştırmada, parklarda bulunan kum havuzlarında, tuvalete kıyasla 2.000 kat daha fazla bakteri ve mantar olduğu saptandı.  

Parklardaki Kum Havuzu Bebeklerin Sağlığını Tehdit Ediyor

Parklardaki kum havuzu, hayvanların tuvalet ihtiyaçlarını giderdiği yerlerdir. Hayvanların dışkılarından, barsak parazitlerinin yanı sıra kist hidatik ve toksocara gibi bebeklerin organlarına hayati zararlar verebilecek parazitlerin de bulaşma riski riski olduğu açıklandı. çalışmayı yapan bilim insanları, bebeği olan her ebeveynin daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizerken, bebeklerinin parklardaki kum havuzunda oynamasına izin vermemesi gerektiğini söylediler. Buna ek olarak sadece kumlarda değil, parklarda bulunan aletlerin de mikrop ve bakteri barındırdığı açıklandı. Bebeklerin bu aletlerle temas etmesi ve ellerini ağzına götürmesi sonucunda ishalli hastalıklarla karşılaşıldığı ifade edildi. Özellikle açık yarası bulunan bebeklerin kesinlikle kum havuzlarında oyun oynamaması konusunda ebeveynler uyarıldı.   Parklar Bebekler İçin Hastalık Saçıyor!  

Ebeveynlerin Alabileceği Önlemler

Ebeveynler, bebeklerini parklardaki kum havuzlarından uzak tutarak, sürekli gözlemleyerek ve el yıkama alışkanlığı kazandırarak mikrop ve bakterilerden koruyabilirler. Ama öncesinde toplumda, bebek parklarına hayvan girişinin engellenmesi, hayvanların düzenli olarak veteriner kontrollerinin yaptırılması ve parazit aşılarının olması, evcil hayvanı olan kişilerin hayvanının dışkısını toplaması yönünde bilinç yaratılmalıdır. Gebelik ve bebek ile ilgili diğer güncel haberleri takip edebilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yenidoğan Bebeğe Hangi Burç Ne Hediye Getirir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu