Bebek ve Çocuk

Özel Hastanelerde Doğum Ücreti Alınmayacak!

Özel Hastanelerde Doğum Ücreti Alınmayacak!

Özel hastanelerde doğum ücreti alınmayacak! Sağlık Bakanlığı ve SGK çalışmaları başlattı! Gerekli altyapı hazırlıkları tamamlandıktan sonra projenin uygulamaya geçirilmesi öngörülüyor.

Sağlık alanında son yıllarda birçok reforma imza atılıyor. Buna son örnek ise özel hastanelerde doğumun ücretsiz olması için başlatılan çalışmalar oldu. Sağlık Bakanlığı ve SGK konuyla ilgili gerekli çalışmaları başlattı. Hazırlık aşaması olgunlaştıktan sonra özel hastane temsilcileri ile görüşmeler başlayacak.

Özel Hastanelerde Doğum Ücreti Alınmayacak!

Sağlık Bakanlığı, Kamu Hastaneleri’ndeki yükü azaltmak amacıyla bir dizi proje gerçekleştirmeye devam ediyor. Kanser hastalarının özel hastanede ücretsiz tedavi edilmesinin yolu açıldıktan sonra şimdi de özel hastanelerde ücretsiz doğum için çalışmalar başladı. Sağlık Bakanlığı ve SGK hazırlıklarını tamamladıktan sonra özel hastane temsilcileri ile bir araya gelinecek. Edinilen bilgiye göre özel hastane temsilcilerinin de görüşleri alındıktan sonra sistemin nasıl ilerleyeceğine yönelik bir mevzuat hazırlanacak. Sağlık Uygulama Tebliği genişleyecek ve protokoller imzalandıktan sonra pilot uygulamaya geçilecek. Gerekli alt yapı tamamlandıktan sonra ise özel hastanelerdeki doğumlar için ek ücret ödenmeyecek.

Özel Hastanelerde Doğum Ücreti Alınmayacak!

Zorunlu Sezaryen Doğumlar da Dahil

En kısa sürede hayata geçirilmesi planlanan proje ile birlikte hem Kamu Hastaneleri’ndeki iş yükünün azaltılması hedefleniyor hem de anne ve bebek sağlığının en yüksek düzeyde korunması amaçlanıyor. Söz konusu proje, normal doğumları ve zorunlu sezaryen doğumları kapsayacak. Buna benzer bir uygulama olan kanser hastalarının özel hastanelerdeki tedavisinin ücretsiz olması, geçtiğimiz dönemlerde başlamıştı.

Diğer güncel haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Aşırı Koruyucu Anne Olmayın, Bebeğinizi Özgür Bırakın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu