Bebek ve Çocuk

Nikotine Maruz Kalmak, Çocukta Duyma Problemlerine Yol Açabiliyor

Nikotine Maruz Kalmak, Çocukta Duyma Problemlerine Yol Açabiliyor

Anne adaylarının sigara kullanmaları veya nikotin replasman tedavisi görmeleri, erken doğum, çocuğun daha zayıf doğması ve ani bebek ölümü riskini artırıyor.

Nikotine Maruz Kalmak, Çocukta Duyma Problemlerine Yol Açabiliyor

Doğumdan önce veya sonra nikotine maruz kalan çocukların, işitsel beyin sapındaki normal dışı gelişim yüzünden duyma problemleri yaşamalarına yol açabiliyor. Gebelik dönemi boyunca nikotine maruz kalmanın, anne karnındaki bebeğin beyin gelişimine zarar verdiği daha önceki araştırmalarla kanıtlanmıştı. Annelerin elektronik sigara veya sigara kullanmaları veya nikotin replasman tedavisi görmeleri, erken doğum, çocuğun daha zayıf doğması ve ani bebek ölümü riskini artırıyor.  

Öğrenme zorluluğu yaşamalarına ve dil gelişiminde problemlere yol açıyor

Gebe annelerin doğumdan önce veya doğumdan sonra nikotine maruz kalmalarıyla çocuğun beyninde gelen sesleri analiz eden bölgedeki normal dışı gelişim arasında bir bağlantı olduğu öne sürülüyor. Bu bölgedeki normal dışı gelişim, çocukların öğrenme zorluğu yaşamalarına ve dil gelişiminde problemlere yol açabilir. Yapılan çalışma kapsamında, bilim insanları, çok sigara içen insanların kanındaki nikotin seviyesine ulaşmaları için gebe farelerin içme suyuna nikotin eklediler. Bebek fareler ise bu yöntemde nikotinden iki şekilde etkilendiler; birincisinde gebe annenin nikotine maruz kalmasıyla anne karnında, ikincisinde ise nikotine maruz kalan annenin sütünü içerek. Daha sonra bilim insanları, bu farelerin nöronal ateşleme özelliklerini ve nöronal sinyalleme yetilerini inceleyerek bunları nikotine maruz kalmamış gebe farelerin çocuklarından oluşan kontrol grubuyla karşılaştırdılar. Nikotine maruz kalan farelerde, kulaktaki duyma organı olan kulak salyangozunda veriyi alan nöronlar diğer işitsel beyin sapı nöronlarına sinyal iletmede daha az etkililer. Dahası, iletilen sinyaller daha az kesinlikte gönderiliyor ve bu durum da ise ses dokusu kodlamasını kötüleştiriyor. Çok sigara içen annelerin çocuklarının duyumsal işleme zorlukları görülmesinin altında yatan neden bu olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Baş Ağrısı Hamilelik Belirtisi mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu