Bebek ve Çocuk

Nefes Egzersizleri İle Mükemmel Bir Hamileliğe Hazır Olun

Nefes Egzersizleri İle Mükemmel Bir Hamileliğe Hazır Olun

Nefes egzersizleri yapmak her anne adayı için olmazsa olmazdır. Düzenli olarak nefes egzersizi yapan anne adaylarının daha güçlü bir karın kasına ve nefese sahip olduğu gözlemlenmiştir.

Nefes Egzersizleri İle Mükemmel Bir Hamileliğe Hazır Olun

Hayatımızın en temel kaynağı nefes alıyor olmamızdır. Yaşamla aramızda bir bağ olan nefes, her sabah güne mutlu bir şekilde başladığımızın kanıtıdır. Özellikle doğru nefes alıyor olmak insanı hem daha sağlıklı yapar hem de psikolojik olarak olumlu katkılar sağlar. Hem gebeliğin vermiş olduğu ağırlık hem de alınan kilolar anne adayının vücudunda daha fazla ağırlık hissetmesine neden olur. Bu durumda nefes alış verişlerinde zorlanma yaşanmasına neden olur. Nefes egzersizleri yapmak her anne adayı için olmazsa olmazdır. Düzenli olarak nefes egzersizi yapan anne adaylarının daha güçlü bir karın kasına ve nefese sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu, normal doğum esnasında anne için oldukça kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Nefes egzersizlerin sağlayacağı faydalar:
  • Nefes egzersizleri sayesinde bebeğin büyümesine bağlı olarak anne adaylarında bel ve sırt ağrılarının oluşumu nispeten azalır.
  • Doğum esnasında yaşanacak kasılmalardan kaynaklı ağrıların da daha az hissedilmesini sağlar.
  • Doğru nefes alıyor olmak kişinin kendini mutlu hissetmesini sağlar. Bu egzersizleri yapan bir anne adayının da morali hem yüksek olacak hem de yaşadığı stres azalacaktır.
  • Gaz sancısı, kabızlık ve mide gibi problemlerin azalmasını sağlarken aynı zamanda sindirim sisteminin iyi çalışmasına da yardımcı olur.
  • Anne adayının kan dolaşımının düzene girmesini ve bebeğe giden oksijen miktarının artmasını sağlar.

Nefes egzersizleri anne adayı için meditasyon görevi de görmektedir. Negatif enerjiyi alırken, olumsuz düşüncelerin de zihninizden çıkmasına yardımcı olur. Böylece iletişimi kuvvetli, hayat dolu ve esnek davranabilen bir tutum benimseyecektir. Bu da bebekle ilk günden kurulan ilişkinin daha sağlıklı ve sevgi dolu olmasını sağlayacaktır. Bu egzersizleri yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ve konusunda uzman biriyle çalışmayı ihmal etmeyin. Kendi başınıza yapacağınız yanlış bir durum bebeğinize ve size zarar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ebru Yaşar Anne Oldu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu