Bebek ve Çocuk

Mucize: Aynı Anda Dünyaya Gözlerini Açan Dayı ve Yeğen!

Mucize: Aynı Anda Dünyaya Gözlerini Açan Dayı ve Yeğen!

Konya’da eşi benzerine az rastlanılacak bir olay yaşandı! Suriyeli anne ile kızı aynı anda hamile kalarak eş zamanlı doğum yaptı! Böylelikle dayı ve yeğen aynı dakikalarda gözlerini dünyaya açmış oldu!

Suriye’deki iç savaştan kaçarak yaklaşık 3 yıl önce Konya’ya yerleşen 42 yaşındaki Fatma Birinci ve kızı Gade Birinci, eşi benzerine az rastlanır bir durumla karşılaştı. Aynı zamanlarda hamile kalan anne ve kızı aynı anda doğum yaptı! Hastanenin başhekimi ise yaptığı açıklamada bu vakanın hastanelerinde ilk olduğunu, dünyada da bir ilk olabileceğini söyledi.

Anne ve Kızı Aynı Anda Doğum Yaptı!

  Mucize: Aynı Anda Dünyaya Gözlerini Açan Dayı ve Yeğen!  

Dünyaya Gözlerini Aynı Anda Açan Dayı-Yeğen!

Yaklaşık 3 yıl önce ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Konya’ya yerleşen Türkmen asıllı 42 yaşındaki Fatma Birinci ile kızı Gade Birinci aynı hafta hamile kaldıklarını öğrendi. Hamilelik dönemlerini birlikte yaşayan anne kız, bebeklerinin cinsiyetini de beraber öğrenme fırsatı buldu. Gebelikleri boyunca doktor muayenelerine eş zamanlı giden Fatma Biricik ve kızı Gade Biricik, doğumlarını da aynı anda yaptı! Hastanenin başhekimi Erkan Ataş, başarılı geçen operasyon sonucu aynı dakikalarda dünyaya gözlerini açan dayı ve yeğeni odasında ziyaret etti, aileye çeşitli hediyeler takdim etti. Doğan bebeklere ‘Recep’ ve ‘Tayyip’ ismi verilirken, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın da aileyi arayarak tebrik ettiği öğrenildi.   Mucize: Aynı Anda Dünyaya Gözlerini Açan Dayı ve Yeğen!

‘Karşılaşılan İlk Vaka’

Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde anne ve kızın doğumunu gerçekleştiren Kadın Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal, gebeliklerin aynı hafta oluştuğunu tespit ettiğinde çok şaşırdığını ifade etti ve açıklamasına şu şekilde devam etti: ‘Aynı hafta hamileliklerini öğrenen literatürde var mıdır bilmiyorum ancak bizim tıpta miad, term dediğimiz zamana kadar birlikte ulaşım ve eş zamanlı ilk doğum yapan vakalar. Bebeklerini aynı anda doğuran ilk anne ve kız. İstatiksel olarak çok düşük bir ihtimal. Belki milyonlarda bir olarak ifade edilebilir.’

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte 33. Hafta

Bebeklerin Sağlık Durumları İyi

Hastanenin başhekimi Erkan Ataş, yaptığı açıklamada duruma çok şaşırdığını ve bu durumun hastanede ve belki de dünyada bir ilk olduğunu söyledi. Başhekim, annenin doğurduğu bebeğin 4 kilo, kızının doğurduğu bebeğin ise 2 kilo 980 gram olduğunu ve bebeklerin gayet sağlıklı olduklarını ifade etti. Bebeklerden birine ‘Recep’ diğerine ‘Tayyip’ isminin verildiği açıklandı.   Diğer güncel haberlerimiz için buraya tıklayabilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu