Bebek ve Çocuk

Mide Yanması Hamilelik Belirtisi mi?

Mide Yanması Hamilelik Belirtisi mi?

Gebeliğin erken belirtilerinden biri de mide yanması ve hazımsızlıktır.

Mide yanması gebeliğin erken döneminde sık karşılaşılan bir şikâyet olduğundan, pek çok kadın mide yanması hamilelik belirtisi mi sorusunun yanıtını merak ediyor olabilir. Peki, mide yanması gebelik belirtisi midir? Evet, hamileliğin erken dönemlerinde mide yanması çoğu kadında görülür. Bunun sebebi ise hamilelikle birlikte artan progesteron hormonudur. Zira bu hormon kaslarda ve eklemlerde gevşemeye neden olmasıyla bilinir. Mide kapakçığının progesteron nedeniyle gevşemesi ise mide asidinin yemek borusuna kaçmasına ve mide yanması hissinin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla hamileliğin erken belirtilerinden birinin de mide yanması olduğu söylenebilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda mide yanması gebelik belirtisi mi, hamilelikte ilk haftalarda mide yanması normal mi gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Mide Yanması Hamilelik Belirtisi mi?

Mide yanması hamilelik belirtisi olarak değerlendirilebilir. Zira gebe kalır kalmaz vücutta progesteron hormonu artmaya başlar. Artan bu hormon kaslarda ve eklemlerde gevşemeye neden olur. Aynı şekilde mide kapakçığında da gevşemeye yol açabileceğinden mide asidi yemek borusuna kaçabilir. Bu da kadınlarda hamilelikte mide yanması hissine yol açabilir. Bununla birlikte hormonlar sindirimin yavaşlamasına ve bu yüzden yiyeceklerin midede daha uzun süre kalmasına neden olabilir. Bu da mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi semptomların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar?

Mide yanması genellikle ilk trimesterda, özellikle ikinci ay civarı başlar. Bazı kadınlarda ara sıra hissedilebileceği gibi kimilerinde hamileliğin sonuna kadar sürebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Kabızlığın Çözümleri

Mide Yanması Hamilelik Belirtisi mi?

Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide yanmasını kontrol altına almanın birkaç yolu var. Bunlar:

Şekersiz sakız çiğneyin: Yemek yedikten yaklaşık yarım saat sonra şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Böylece yemek borunuzdaki asidi nötralize edecek tükürük üretimi artacaktır.

Badem tüketin: Yemekten sonra birkaç adet badem yemek midedeki sıvıları nötralize ederek mide ekşimesi gibi sorunların hafiflemesini sağlayabilir.

Kalsiyum içeriği yüksek besinler tüketin: Kalsiyum veya probiyotik içeriği yüksek besinler tüketmek mide yanmasının azalmasına yardımcı olabilir.

Tetikleyici gıdalardan kaçının: Baharatlı gıdalar, kızartılmış ve yağlı yiyecekler, işlenmiş etler, çikolata, kafein, gazlı içecekler ve asit içeriği yüksek narenciyelerden bir süre kaçının.

Son öğününüzü erken yiyin: Son öğününüzü yatmadan en az iki saat önce bitirmiş olmaya dikkat edin. Böylece uyumadan önce mideniz sindirime başlayabilir.

Sık sık, az az yiyin: Küçük porsiyonları sık sık tüketmek mide yanmasından şişkinliğe kadar pek çok hamilelik şikâyetinin çözümü olabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Reflüye Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Dışında Erken Hamilelik Belirtileri Neler?

Kadın yumurtasının erkek üreme hücresi sperm ile döllenmesinin ardından gebelik süreci başlamış olur. Hamileliğin başlamasıyla birlikte kadınlar bazı belirtiler hissetmeye başlayabilir. Bu belirtiler her kadında aynı şiddet ve yoğunlukta hissedilmese de çoğu kadın gebeliğin erken belirtilerini yaşar. İşte, mide yanması dışında erken hamilelikte görülebilen diğer belirtiler:

  • Lekelenme ve akıntı,
  • Göğüs hassasiyeti,
  • Sık idrara çıkma isteği,
  • Koku hassasiyeti,
  • Mide bulantısı,
  • Mide ekşimesi,
  • Baş ağrısı,
  • Baş dönmesi,
  • Vücut sıcaklığında artış.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir, Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Kaynak: 1, 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu