Bebek ve Çocuk

Karnınızdaki Bebeğin Gizli Yaşamı

Karnınızdaki Bebeğin Gizli Yaşamı

Artık içinizde mucizevi bir şekilde gün be gün büyüyen bebeğiniz kendini hissettirmeye başladı. Ani hareketlenmeler, tekmeler, bebeğiniz size ne anlatıyor? İçeride neler oluyor?

Karnınızdaki Bebeğin Gizli Yaşamı

Karnınız bebeğiniz için ufak bir oyun alanı gibidir. Aslında bir yandan siz onun bir an önce sağlıkla dünyaya gelmesini beklerken, diğer yandan da o dış dünyaya hazırlık yapar. Nasıl mı? Başlıyoruz!

Duyularını keşfediyor

Miniğiniz karnınızdayken duyduğu seslere tepki verir. 24-28. haftalar arasında kulak yapısı tamamen gelişmiş olur. Ani bir ses yükselmesi olduğunda karnınızda hareket ettiğini hissedebilirsiniz; yani siz müzik dinlerken o da dinler. Hatta bazen aynı ritimde hareket ettiğini fark edersiniz, tabii ki dans etmiyordur ama müziğin sesini duyduğu için bedeni tepki veriyordur. Belki de sizinkinin ritim duygusu fazla gelişmiştir, ne dersiniz? Bu nedenle doğru ritimle tepki veriyor olabilir.

Beslenmeyi öğreniyor

Bebekler doğar doğmaz beslenmeyi bilir. İçgüdüsel olarak bunu yaparlar. Araştırmalar ve ultrason görüntüleri gösteriyor ki bebekler, 14-16 haftalıkken parmağını emmeye başlıyor. Hatta sağ ya da sol parmağını emmesinden sağlak ya da solak olduğu görülebiliyor.

Egzersiz yapıyor

Karnınızın içi olimpik bir yüzme havuzu değil belki ama 9 ay süresince bebeğinizin yaşam alanı! Orası onun evi, orada yaşamayı öğreniyor. 30-32. haftalardan itibaren iyice büyüdüğü için artık hareketleri iyice belli olur. Öyle ki son haftalarda karnınızın dışından dahi topuğu, dirseği belli olur. Artistik jimnastik hareket puanı 10!

Karnınızdaki Bebeğin Gizli Yaşamı

Damak tadı gelişiyor

Bebeğiniz 24. haftadan itibaren amniyotik sıvınızın tadını tanır. Bu sıvı, sizin yiyip içtiklerinizi içeren bir sıvıdır. Araştırmalara göre eğer bir anne hamileyken çok sarımsak yemişse bebeği dünyaya gelince sarımsağı sever. Bu nedenle diyetinizi ne kadar çeşitli tutarsanız bebeğiniz de birçok yemeği ayırt etmeden yiyebilir. Siz baklayı sevmiyorsanız bebeğinizin de baklayı sevmemesi enteresan değildir. Çünkü muhtemelen hamileliğinizde hiç bakla yememişsinizdir, bebeğinize de bu tat çok yabancı gelir. O nedenle o da sevmez.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Kiraz Yemenin 7 İnanılmaz Faydası

Sizinki eğleniyor

Ne kadar hareket ederse o kadar iyi. Sizin çevrenizde olan her şeye bebeğiniz içeride tepki verir. Güzel bir müzik dinlediğinizde nasıl sizin hoşunuza gidiyorsa bebeğinizin de gider. Hamileliğinizde sürekli aynı müziği dinleyin. Bebeğiniz doğduktan sonra da o müziği dinletirseniz tanıyacaktır. İyi eğlenceler!

Rüya görüyor

Anne karnındaki bebeklerin üzerinde yapılan araştırmalara göre bebekler uyurken beyinleri çalışır, gelişme gösterir. Araştırmalara göre uyku bir bebek için adeta beyin geliştirme unsurudur! Anne karnındaki bebekler için de aynı durum geçerli. O da gün içerisinde sizin karnınızdayken yaşadıklarını beyninde etüt eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu