Bebek ve Çocuk

Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun

Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun

Kadınlarda kısırlığın nedenleri arasında bir çok faktör bulunuyor. Bunlardan en önemlisi de yumurtalıklardaki sorunlardır. Buna ek olarak uzmanlar, radyasyonun da gebeliğe engel teşkil ettiğini vurguluyor.

Kuşkusuz ki, her kadın doğası gereği çocuk sahibi olmak ister. İçgüdüsel olarak anneliği tatmayı arzular ve gebe kalmayı diler. Yalnız, çocuk sahibi olmak isteyen her yüz çiftten 15’i, doğal yollardan bebek sahibi olamıyor ve yardım almak durumunda kalıyor. Uzmanlar, kısırlığın çözümsüz olduğu vakaların ender olduğunu ve her zaman bir şans olduğunu söylüyor. Bu nedenle umudunuzu asla kaybetmeyin ve anne olacağınız günü sabırla bekleyin…  

Kadınlarda Kısırlığın Nedenleri

Kadınlarda kısırlığın nedenleri arasında pek çok faktör etkili olabiliyor. Günlük hayatta iç içe olduğumuz cihazlardan tutun da yumurtalıktaki problemlere kadar çoğu sorun, gebeliğe engel teşkil edebiliyor. Bu faktörler neymiş, daha detaylı inceleyelim.  

1)Yumurta Bozuklukları

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun 

Kadınlarda en sık görülen kısırlık nedenlerinden birisi yumurta bozukluklarıdır. Yumurta bozuklukları, yumurtlamanın hiç olmaması veya seyrek olması anlamına gelir. Bunun en büyük belirtisi adet düzenindeki bozukluklar veya hiç adet görememedir. Polikistik Over Sendromu da düzensiz adetlerle kendini belli eder ve bazı durumlarda kısırlığa neden olabilir. Ayrıca yumurtalardaki çeşitli enfeksiyonlar da gebe kalmanızı engelleyerek kısırlığa yol açabilir. Dolayısıyla yılda en az bir kere kadın doğum uzmanına muayene olmanız, hastalıklara karşı çeşitli önlemleri almanız için yararlı olacaktır.

2)Tüplerin Tıkalı Olması

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun 

Tüplerin tıkalı olması, sperm ve yumurtanın buluşmasını engelleyerek gebeliğe engel teşkil edebilir. Geçirilmiş enfeksiyonlar veya ameliyatlar, tüplerin tıkanmasında bir neden olabilir. Tüpler, dış gebelik sonucu da hasara uğrayarak gebeliği engelleyebilir.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yaz Aylarında 11 Adımda Bebek Bakımı

Fallop tüpü hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.    

3)Endometriozis

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun 

Endometriozis, rahim içini döşeyen dokunun rahim dışında gelişmesidir. Endometriozis, daha çok rahimi yerinde tutan bağlara yerleşir. Rahim yüzeyi, tüpler ve yumurtalıklara yerleştiği de görülmüştür. Endometriozis adet dönemlerinde kanar ve bu kanama iltihap benzeri yangısal durumlar oluşturarak yapışıklıklara sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlığın en önemli belirtisi adet sırasındaki ağrılardır. Hastalığa sahip olan kadınların yaklaşık yüzde 50’si, gebe kalabilmek için tedavi yöntemlerine başvurmak durumunda kalıyor.

4)Rahim Ağzına Bağlı Problemler

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun 

Rahim ağzında bulunan enfeksiyona ait salgılar da kısırlığa neden olabilmektedir. Çok ciddiye almadığımız enfeksiyonlar kronikleştiği zaman gebe kalma ihtimalini zorlaştırır ve ek tedavilere başvurmak durumunda kalınır.

5)Alerjik Nedenler

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun

Alerjik nedenler kısırlık nedeni olabilmekle birlikte tedavisi oldukça güç problemlerdir. Alerjik nedenler spermde veya mukusta bulunabilmektedir. Antisperm antikorları da denen bu alerjik nedenlerin tedavi etkinliği de belli değildir.

6)Rahim İçinde Bulunan Patolojiler

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun 

Rahim içerisinde doğuştan bulunan veya sonradan gelişen patolojiler kısırlığa neden olabilmektedir. Fakat her miyom veya polip saptanması kısırlığa neden olmaz. Bulunan patolojilerin anca rahim iç kavitesinde olması ve büyük olması kısırlığı düşündürür. Bu patolojilerin tedavisi için genellikle histereskopi yöntemi ile ameliyata başvurulur.

7)Alkol/Sigara

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun 

Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler sadece kadın açısından değil erkek açısından da spermlerin kalitesini düşürerek gebeliğe engel olabilmektedir. Alkol kadınlarda yumurtlamayı, yumurtanın follop tüplerinde taşınmasını ve bebeğin rahime tutunmasını zorlaştırır. Yapılan araştırmalar, sigara içen kadınların, içmeyenlere oranla daha zor gebe kaldığını ortaya koymuştur.

Gebelikte sigara kullanımının zararları hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.    

8)Radyasyon

  Kadınlarda Kısırlığa Neden Olan 8 Sorun 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yarık Dudak ve Damak Deformasyonu Nedir?

Günlük hayatta sıkça maruz kaldığımız radyasyonun, gebelik üzerindeki olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Evlerdeki mikrodalga fırınlar, cep telefonları ve daha bir çok elektronik cihazın radyasyonundan etkilenerek gebe kalmanız zorlaşabilir. Dolayısıyla gebelik düşünüyorsanız, bu cihazlardan mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız.   Gebelikte radyasyona maruz kalmak hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

Kısırlık teşhisi hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu