Bebek ve Çocuk

Kabartma Tozuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kabartma Tozuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kabartma tozuyla gebelik testi yapmak, hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamak için başvurulan geleneksel yöntemlerden biridir.

Kabartma tozuyla gebelik testi, kadınların hamilelik durumunu öğrenmek için evde başvurduğu yöntemlerden biridir. Eczanelerde satılan hazır gebelik testi kitlerinin henüz yaygınlaşmadığı dönemlerde pek çok kadın kabartma tozu ile gebelik testi yaparak hamileliklerini öğrenmeye çalışıyordu. Bu yöntem her ne kadar bilimsel olmasa da günümüzde hala uygulanıyor. Peki, kabartma tozuyla gebelik testi nasıl yapılır?

Kabartma Tozuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamanın en güvenli yolu kan ya da idrar testidir. Zira gebeliğin başlamasıyla birlikte salgılanan beta HCG önce kana, daha sonra idrara karışır. Bu hormonun test sonuçlarında yüksek çıkmasıyla da gebelik tanısı konur. Fakat bilimin ve teknolojinin bu denli gelişmediği dönemlerde kadınlar gebe olup olmadıklarını anlamak için geleneksel yöntemlere başvuruyordu. Bu yöntemlerin başında ise hiç kuşkusuz ki kabartma tozuyla gebelik testi yapmak geliyor. Günümüzde pek çok kadın, hamilelik durumunu öğrenebilmek için hala kabartma tozu ile hamilelik testi yapmaya devam ediyor. Ancak, kimilerine göre bu yöntem doğru sonuç verse de bilimse olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Bu nedenle hamilelik şüphesi olan kadınların kan veya idrar testi yaptırması öneriliyor. Peki, kabartma tozuyla hamilelik testi nasıl yapılır?

Kabartma tozuyla gebelik testi yapmak için öncelikle tek kullanımlık plastik bir kaba 1 çay kaşığı kabartma tozu konur. Üzerine 4 – 5 damla idrar eklenir ve son olarak 2 yemek kaşığı soda ilave edilir. Eğer bu karışım reaksiyon gösterip kabarırsa testin pozitif olduğu, kabarmazsa negatif olduğu düşünülür. Peki, kabartma tozuyla hamilelik testi ne zaman yapılmalı? Halk arasındaki inanışa göre test, adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapılmalıdır. Ayrıca sabah ilk idrar ile yapılan testin doğruluk payının daha yüksek olduğu düşünülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebeliğin Hiç Bilmediğiniz Yönleri

Kabartma Tozuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Kabartma Tozuyla Hamilelik Testi Doğru Sonuç Verir mi?

Kabartma tozuyla gebelik testi yapanlar veya yapmayı düşünenler, elbette ilk olarak bu testin güvenli sonuç verip vermediğini merak ediyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, kabartma tozuyla evde gebelik testi yapmanın hiçbir bilimsel dayanağı bulunmuyor. Bu nedenle test sonucunun güvenilir olmadığını, bu ve benzeri yöntemlerin bilimin, teknolojinin ve tıbbın gelişmediği dönemlerde ortaya çıktığını unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla hamilelik şüphesi olanlar, geleneksel gebelik testleri yerine kan veya idrar testi yaptırarak kesin sonuç elde edebilir.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik şüphesi olan kadınlar kan veya idrar testi yaptırarak gebelik durumlarını kesin olarak öğrenebilir. Bununla birlikte gebelik başladığında aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

  • Adet gecikmesi
  • Sık idrara çıkma
  • Mide bulantısı
  • Koku hassasiyeti
  • Mide ekşimesi

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Karbonatla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu