Bebek ve Çocuk

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil

Geleneksel modellere nazaran babalık rolü ailenin beklentilerinin gevşemesiyle daha eğlenceli hale gelmiştir. Bebeğine iyi bir baba olmak isteyen babalar için uzmanlar küçük ipuçları ve tüyolar ile destek veriyorlar.

Eşinin gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren baba adayları iyi bir baba olmanın yollarını düşünmeye başlarlar. Babalık rolü, ancak yaşanarak öğrenilecek bir duygu olması nedeniyle aslında onları babalığa hazırlayacak çok fazla bir şey yoktur. Babaların hayatlarına girecek en büyük sorumluluk aslında onların en büyük neşe ve eğlence kaynağı olacaktır. Eskiye oranla değişen babalık rolü, günümüzde yerini aile içinde vakit geçirmekten hoşlanan bir rol modele dönüşmüştür. Geleneksel modellere nazaran babalık rolü ailenin beklentilerinin gevşemesiyle daha eğlenceli hale gelmiştir. Bebeğine iyi bir baba olmak isteyen babalar için uzmanlar küçük ipuçları ve tüyolar ile destek veriyorlar. İşte onlardan bazıları…

Fedakâr Olun

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil 

Bebekler için annelik nasıl bir fedakarlık gerektiriyorsa, babalarında aynı derece fedakarlık göstermeleri gerekiyor. Bebeklerinin ihtiyacını en ön plana koyup bunun için gerekli fedakarlıkları yapan baba, iyi bir baba olma yolunda en önemli şartı yerine getirmiş oluyor.

Beraber Zaman Geçirin

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil   

İyi bir baba olma yolundan geçen önemli bir konuda bebekle zaman geçirmektir. Bilimsel araştırmalar da kanıtlıyor ki, babalarıyla daha fazla vakit geçiren bebek ve çocukların daha az geçirenlere oranla çok sosyal olduğudur. Bu bebeklerin büyüdüklerinde de kendilerine daha fazla güvendikleri,  akademik olarak daha başarılı oldukları ve daha uzun yıllar eğitim aldıkları da araştırmalardan çıkan sonuçlar arasında yer alıyor. Bu nedenle doğduğu günden itibaren bebeğinizle ilişki kurmak için bebeğinize zaman ayırın ve bunun için çaba gösterin. Unutmayın ki bebeklerin ve çocukların babalarından tek istediği şey, beraber zaman geçirmektir. Bakmakta Fayda Var: Baba Olmanın İdeal Yaşı Var mıdır?

Onunla Oyunlar Oynayın

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil  

Bebeğinizle birlikte zaman geçirmek tanımından onunla oturup televizyon seyretmek olmamalıdır. Onun yaşına uygun hoşlanacağı oyunlar oynamalı, ona kitap okumalı ve masal anlatmalısınız. Bunun dışında bebeğinizin 1 yaşından sonra onunun gelişimine uygun yapabileceğiniz ortak hobiler bulmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Düşük Kanaması Nasıl Olur? Düşükte Kanama Rengi ve Miktarı

Bebeğinize Rol Model Olun

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil   

Bebeğiniz henüz küçük olsa da bazı davranışları algılayabileceğini düşünerek, ileride yapmasını istemeyeceğiniz davranışları yapmamalısınız. Ona doğru bir rol model olmalısınız.

Hayattaki İlk Öğretmeni Olun

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil  

Bebeğiniz büyümeye başladığında ve erken yaşlarda öğrenmeye çok meraklıdırlar. Onun ilk öğretmeni olarak doğruları ve yanlışları sizden öğrenmesine izin verin, onu cesaretlendirin ve bebeğinizin yanında olduğunuzu her zaman hissetmesini sağlayın.

Eşinize Yardım Edin

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil   

Bebeğiniz büyürken bakımında eşinize yardım edebilirsiniz. Bir babanın bebek bakımında yapamayacağı tek şey bebeği emzirmektir. Bunun dışında bütün bebek bakımını eşit olarak anneyle paylaşabilir. Bebeğin altını değiştirmek, biberonla beslemek, yıkamak, uyutmak, bebek gece uyandığında kalkmak baba tarafından yapılabilecek şeylerdir. Baba, bebek bakımında eşine yardım ederken aynı zamanda bebeği ile de güçlü bağlar kurar.

Babanın Görevi Asla Bitmez

İyi Bir Baba Olmak Hiç de Zor Değil   

Babalar unutmamalıdır ki, bebekler büyüdüklerinde ve hatta evden ayrılma zamanları geldiğinde bile babalarının ilgisine, tavsiyelerine ve desteğine ihtiyaç duyarlar. Babalar okul, iş ve evlenme gibi bebeğin hayatının her döneminde yanında olurlar hatta onlar evlenip ayrı bir aile kursalar bile onlara destek olmaya devam ederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu