Bebek ve Çocuk

İki Gebelik Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?

İki Gebelik Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?

İki gebelik arasındaki süre, uzmanlar tarafından bir önceki hamileliğin bittiği yeni gebeliğin başladığı ana kadar geçen süre olarak tanımlanır.

İki Doğum Arası Ne Kadar Olmalı?

Hamilelikler arası süre (Inter-Pregnancy Interval (IPI)) uzmanlar tarafından, bir önceki gebeliğin bittiği, başka bir ifadeyle doğumun gerçekleştiği günden itibaren bir sonraki gebeliğin başladığı ana kadar geçen zaman olarak tanımlanır. Söz konusu tanımda bahsedilen gebelikler arası süre, düşükle sonuçlanmayan bir doğumla onu takip eden hamilelik arasında bulunan süredir. İki gebelik arasındaki süre ile iki doğum arasındaki sürenin karıştırmamak gerektiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, iki doğum arası sürenin ardışık iki canlı doğum arası süre olduğunu ve gebelikler arası süreye hamilelik arasındaki sürenin de eklenmesi gerektiğini söylerler. Peki, İki doğum arası ne kadar olmalı? İkinci bebek için ne zaman hamile kalmak gerekir? İşte iki gebelik arası ideal süre ve doğumlar arasında verilmesi gereken ara…

İki Gebelik Arasında Verilecek Süre

İki gebelik arasında verilecek süre ile ilgili yapılan araştırmalar, bir doğumla ötekini takip eden hamilelik arasında geçen zamanın (IPI) ne çok kısa ne de çok uzun olmaması gerektiğini ortaya koymuştur. Uzmanlar söz konusu araştırmalarda gebelikler arasında verilen çok kısa ya da çok uzun sürenin anne ve bebek sağlığı açısından bazı olumsuz etkileri ortaya koyduğunu belirtirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Zührevi Siğiller Nedir?

Doğum Arası Zamanı Anne ve Bebeği Olumsuz Etkiliyor

Kısa süreli arda arda gerçekleşen hamileliklerin; doğumun zamanında gerçekleşmemesi, zayıf bebek (düşük doğum ağırlıklı), yeni doğmuş bebek ve annenin kaybına kadar pek çok olumsuz duruma neden olabileceği belirtilirken, uzun gebelik arasının ise gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) ve eklamsi gibi rahatsızlıklarına sebep olabileceği bildirilmektedir.  

 İki Gebelik Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?

   

İki Doğum Arasındaki Sürenin Çok Kısa Olması ve Riskleri

İki doğum arasında çok kısa sürenin olmasının gebelik sürecinde bazı risklere neden olabileceğini belirten uzman doktorlar, söz konusu durumları şöyle sıralarlar;

Düşük yapma,

Erken doğum, (en önde gelen nedenler arasında)

Prematüre doğum,

Doğum sonrasında bebeğin kaybı veya ölü doğum,

Bebeğin düşük kiloda doğması,

Doğum sonrası gelişim bozuklukları, (şizofren, otizm gibi anomaliler)

Anne de kansızlık. (gebelik anemisi)

İki Doğum Arasının Çok Uzun Olması ve Riskleri

İki gebelik arasındaki zamanın çok uzun olması diğer bir deyişle; bir önceki doğumla arasında 5 yıldan daha uzun bir süre bulunan gebeliklerde bebeğin düşük kilolu doğmasının yanında erken doğum riskinin arttığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, bu sorunlara ek olarak;  

Güç doğum ya da yavaş doğum risklerinde artış, (doğum distosisi)

Gebeliğin 20. haftasından sonra görülmeye başlayan; şiddetli ödemler, karaciğer enzimlerinde yükselme, yüksek tansiyon, idrarda albümin proteininin artışı gibi Preeklampsi hastalığı (gebelik zehirlenmesi) ile söz konusu hastalık tablosuna epilepsi nöbetlerine benzeyen nöbetlerin eklenmesi ile şekillenen eklampsi hastalığı olduğunu belirtirler.

  İki Gebelik Arasındaki Süre Ne Kadar Olmalıdır?  

İki Gebelik Arasındaki İdeal Süre

Doğumdan sonra tekrar hamilelik için ne kadar beklemeli? İki gebelik arasındaki optimal (ideal) süreyi, Dünya Şağlık Örgütü (WHO), 24 ay (2 yıl) olarak belirtmiştir. Şayet bu süre 6 aydan az ise çok kısa, 5 yıldan fazlaysa ise uzun kabul edilir. Tıp otoriteleri ise, bu sürenin 18 aydan az, 59 aydan fazla olmasını riskli bulmaktadırlar.

Otuz Beş Yaş Altı Kadınlarda İkinci Gebelik Süresi

İleri yaş sorunu olmayan, yani 35 yaşın altında bulunan kadınların ikinci gebelik için, en az 18-24 ay beklemeleri tavsiye edilirken, 35 yaşın üzerinde bulunan kadınların hamileliklerinde yaşa bağlı olarak bazı gebelik risklerinin ortaya çıkabileceğinden, söz konusu yaştaki anne adaylarının içerisinde bulundukları yaş daha fazla geçmeden gebelikler arasındaki süreyi biraz azaltmaları, ancak bu sürenin en az 1 yıl süre olması tavsiye edilmektedir. Uzmanlar tarafından gebelikler arasında beklenmesi tavsiye edilen bekleme süresinin, bir önceki hamilelik ve doğumdan kaynaklanan çeşitli rahatsızlıkların ve yıkımların tamamen iyileşmesi için hayati önem taşıdığına dikkat çekilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu