Bebek ve Çocuk

Hangi Vitamin Eksikliği Nasıl Belirti Veriyor?

Hangi Vitamin Eksikliği Nasıl Belirti Veriyor?

Bebeklerde vitamin eksikliği belirtileri neler?

Vitaminler, vücudumuzun her yaşta ihtiyaç duyduğu bileşenlerdir. Vücut fonksiyonlarımızın düzelmesinde ve devamlılık sağlamasında önemli rol oynarlar. Özellikle gelişme çağında olan bebek ve çocuklar için hayati önem taşıyan vitaminler, bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için vazgeçilmez bileşenlerdir. Bebeğinizin rutin kontrollerinde vitamin eksikliği saptanırsa, doktorunuz dışarıdan takviye, enjeksiyon vb. tedavi şekilleri belirleyebilir. Ardından siz de evde beslenmesine dikkat ederek yeterli vitaminleri almasını sağlayabilirsiniz.  

 Hangi Vitamin Eksikliği Nasıl Belirti Veriyor?  

Bebeklerde Vitamin Eksikliği Belirtileri

Bebeğinizi gözlemleyerek hangi vitamine ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Anladığınız anda ise doktor kontrolünü ihmal etmemelisiniz. Çünkü bebeğinizin vitamin eksikliği önemli düzeyde olabilir ve doktorunuz ilaçla tedavi önerebilir.

A Vitamini Eksikliği Belirtileri

A Vitamini eksikliği kendisini gözlerde belli eder. Göz rengindeki canlılığın kaybolması en büyük belirtisidir. Aynı zamanda ciltte döküntü, kaşınma ve pullanma gibi belirtilerin olması, A Vitamini eksikliğine işaret etmektedir.   

A Vitamini Eksikliğini Gidermek İçin; bebeğinize havuç, patates, ıspanak ve brokoli yedirebilirsiniz. Daha kolay yiyebilmesi açısında püre haline getirebilirsiniz. Bebeğiniz henüz ek gıdaya geçmediyse uzman bir doktorla görüşerek bebeğinizin tedavi şeklini belirleyebilirsiniz.  

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D Vitamini eksikliğinin en büyük belirtisi baş kısmında aşırı terlemenin gerçekleşmesidir. Buna ek olarak D Vitamini eksikliği olan bebeklerde kafatası yumuşaklığı ve kas güçsüzlüğü görülür.   

D Vitamini Eksikliğini Gidermek İçin; Bebeğinizi güneş ışığına çıkartmalısınız. Özellikle kolları ve bacakları açık olacak şekilde yarım saat kadar bekletmeniz, D Vitamini eksikliği ve iskelet gelişimi için yeterli olacaktır. Bebeğiniz ek gıdaya başladıysa peynir, yumurta, patates püreleri yedirebilirsiniz. Balık yağının da D Vitamini eksikliğine iyi geldiği bilinmektedir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte Şeker Yükleme Testi

K Vitamini Eksikliği Belirtileri

Bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir yeri olan K Vitamininin eksikliği bebeklerin ve çocukların daha sık hastalanmasına sebep olur. Bebeklerdeki en önemli belirtisi, yaraların olması gerekenden geç iyileşmesidir.  

 K Vitamini Eksikliğini Gidermek İçin; Bebeğinize lahana, karnabahar, ıspanak ve diğer yeşil sebzelerin pürelerinden yedirebilirsiniz.  

B2 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B2 Vitamini eksikliği, diğer besinlerin eksilmesiyle görülmektedir. En Önemli belirtileri dudaklarda çatlama, görme bozuklukları, kilo kaybı ve hareketsizliktir.   

B2 Vitamini Eksikliğini Gidermek İçin; bebeğinize yumurta, kurubaklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerden püreler yedirebilirsiniz.  

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

B12’nin eksikliği genellikle yetersiz miktarda et tüketiminden kaynaklanır. Eksik olması durumunda belirtiler kendisini hızlı bir şekilde belli eder. Sinir sisteminde hasar, iştahsızlık ve bebeğin sürekli huzursuz olma hali en büyük belirtileridir.   

B12 Vitamini eksikliğini gidermek için; bebeğin çorbasına et püreleri karıştırabilirsiniz. Doktorunuzun yaptığı kontroller dahilinde B12’nin bebeğinizde eksik olduğu saptanırsa, doktorunuz belli aralıklarla B12 iğneleri önerebilir.   

Hangi Vitamin Eksikliği Nasıl Belirti Veriyor?    

Bebeklerde Vitamin Takviyesi Her Zaman Gerekli midir?

Bebeğinizin rutin doktor kontrollerinde herhangi bir eksikliğe rastlanmadıysa, fazladan vitamin takviyesine gerek yoktur. Çünkü vitamin eksikliği her ne kadar sağlık sorunuysa, fazlalığı da bir o kadar zararlıdır. Özellikle A ve D vitamini fazlalılığı ciddi zararlar verebilir. A vitamini fazlalığı karaciğeri yorarken, D vitamini fazlalığı iskelet gelişiminde olumsuz rol oynayabilir.

Bebeklerde vitamin kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler için buraya tıklamanız yeterli!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu