Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Sushi Yenir mi? Gebelikte Suşi Yemek Güvenli mi?

Hamilelikte Sushi Yenir mi? Gebelikte Suşi Yemek Güvenli mi?

Hamilelikte sushi yemek güvenli mi? Detaylar yazımızda.

Hamilelikte sushi yemenin güvenli olup olmadığı birçok anne adayının merak ettiği bir konudur. Peki, gebelikte sushi yemek güvenli mi? Çiğ balık içeren sushi, parazit veya bakteri kaynaklı enfeksiyon riski nedeniyle gebelik döneminde önerilmemektedir. Ayrıca sushi yapımında kullanılan bazı balık türlerinin yüksek cıva içermesi yine sushiyi hamilelikte yasaklı bir besin haline getiriyor. Zira bilindiği gibi cıva, anne karnında gelişmekte olan bebeklerin sinir sistemini olumsuz etkileyebiliyor. Bununla birlikte, iyi pişmiş ve cıva oranı düşük deniz ürünleri kullanılarak yapılan veya yalnızca sebze içeren sushilerin tüketiminde bir sakınca görülmemektedir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte suşi yenir mi, gebelikte pişmiş sushi güvenli mi gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Sushi Yenir mi?

Hamilelik haberi alınır alınmaz çoğu anne adayı beslenmesinde değişiklikler yapmaya başlar. Bebek için faydalı olan yiyecekler araştırılır, nelerin zararlı olabileceği titizlikle incelenir. Bu noktada soru işareti oluşturan besinlerden biri ise sushidir. Özellikle Uzak Doğu mutfağına ilgi duyan anne adayları, hamilelikte sushi yiyip yiyemeyeceklerini merak edebilirler. Peki, gebelikte sushi yenir mi? Sushi, bilindiği gibi genellikle çiğ balık kullanılarak hazırlanan bir gıdadır. Bu da parazit, virüs veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlara karşı anne adaylarını ve bebeklerini açık hale getirir. Bu bakteriler arasında en sık karşılaşılanı ise listeria adı verilen türdür. Çiğ balığın yanı sıra çiğ süt ve peynir gibi hayvansal gıdalardan da bulaşabilen listeria, ateş, ağrı, bulantı, kusma ve ishal gibi semptomlara yol açabilir. Enfeksiyon sinir sistemine girerse çok daha ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Gebelik döneminde ise nadiren de olsa erken doğum ve ölü doğum gibi ciddi sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde suşi dahil olmak üzere çiğ gıdaların tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İleri Yaş Gebeliğine Dikkat!

Öte yandan, iyi pişmiş veya tamamen sebzelerle hazırlanan sushi tüketiminin herhangi bir sakıncası bulunmuyor. Yani anne adayları, sadece sebze içeren veya yapımında iyi pişmiş/cıva oranı düşük balık kullanılan sushiyi gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Balık Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Sushi Yenir mi? Gebelikte Suşi Yemek Güvenli mi?

Hamilelikte Neden Sushi Yememelisiniz?

Hamilelikte sebze içeren suşileri tüketmekte herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak çiğ balıktan yapılan suşiler, aşağıdaki riskleri artırabilmektedir:

Listeria

Çiğ veya az pişmiş gıdalar parazit, virüs ve listeria gibi bakteriler açısından risk taşır. Hamilelikte bu riski minimuma indirmek için ise çiğ ve az pişmiş gıdaların tüketilmesi önerilmemektedir. Zira enfeksiyonların nadiren de olsa anne karnındaki bebeğe geçebilir. Bu durumda erken doğum ve hatta ölü doğum gibi ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Özellikle çiğ veya az pişmiş yiyecekler tüketildikten sonra ateş, mide-bağırsak rahatsızlığı, kusma veya grip benzeri semptomlar görülürse vakit kaybetmeden hastaneye başvurmak gerekir.

Cıva Maruziyeti

Hamilelikte balık tüketimi anne ve bebek için çok faydalı olsa da balık tercihinde dikkatli davranmak gerekir. Zira marlin, kılıç balığı veya köpek balığı gibi balıklar yoğun cıva içerir. Hamilelik sırasında yoğun cıvaya maruz kalmak ise bebeğin beyin ve sinir sistemini olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu