Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Hamilelik döneminde genellikle neler yenilmesi gerektiği üzerinde durulur. Oysa anne adaylarının bu dönemde arasına mesafe koyması önerilen yiyecekler de var.

Gebelik döneminde beslenme, her zamankinden daha da önemli bir hâl alır. Zira artık anne, kendisiyle birlikte bebeğinin gelişimi için de dengeli ve sağlıklı beslenmek durumundadır. Bunun bilinciyle neredeyse her anne adayı, hamilelik döneminde yediğine içtiğine daha fazla dikkat etmeye başlar. Ne yemeleri gerektiği kadar, neleri yememeleri gerektiğini de titizlikle araştırırlar. Bu konuda akılları kurcalayan pek çok soru olsa da özellikle deniz ürünleri seven anne adayları, hamilelikte mide yenir mi sorusunun cevabını merak ediyor. Biz de sizler için hazırladığımız yazıda, gebelikte mide tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenleri derledik, hazırsanız başlayalım.

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Hamilelikte midye tüketilip tüketilemeyeceği özellikle deniz mahsulleri seven anne adaylarının merak ettiği konuların başında geliyor. Peki, hamilelikte mide yenir mi? Bu sorunun cevabı için öncelikle midyenin ne olduğuna, nerelerde yaşadığına değinmek faydalı olacaktır. Midye; denizlerde ve tatlı sularda yaşayabilen omurgasız bir canlıdır. Genellikle endüstriyel atıkların boşaltıldığı pis sularda, karaya yakın kayalıkların altında yaşarlar. Böyle bir ortamda yaşamaları ise elbette ağır metal birikimini kaçınılmaz kılıyor. Bu nedenle uzmanlar, hamilelikte midye yenilmesini sakıncalı buluyor ve önermiyorlar.

Öte yandan midyeler, genellikle atıkların bulunduğu pis bir ortamda yaşamlarını sürdürdükleri için cıva gibi ağır metal birikiminin dışında pek çok bakteri, virüs ve toksik madde açısından da risk taşıyorlar. Hatta istiridye ve midyelerin hepatit virüsü taşıyabileceği de biliniyor. Özellikle iyi pişmemiş bir midyenin içindeki zararlı mikroorganizmaların, anne karnında gelişmekte olan fetüsün beyin ve sinir gelişimini olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor. Tüm bu sebeplerden ötürü hamilelikte midye yemek pek çok kadın doğum uzmanı tarafından tavsiye edilmiyor. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki, hamile olmak bahsedilen mikroorganizmalar tarafından hasta olma riskini artırmaz. Yalnızca o enfeksiyonların bırakabileceği hasardan henüz gelişmekte olan bebek de olumsuz etkilenebilir ya da hastalığı tedavi etmek için kullanılması gereken ilaçlar gebelikte sakıncalı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Karnı Burnunda Konser Verdi!

Hamilelikte Midye Yemek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik döneminde genellikle neler yenilmesi gerektiği üzerinde durulur. Oysa anne adaylarının bu dönemde kaçınması gereken bazı yiyecekler de var. Örneğin ciğer, çok yüksek oranda A vitamini içerdiğinden özellikle hamileliğin ilk 3 ayında tüketilmesi tavsiye edilmiyor. İlerleyen aylarda ise çok ufak porsiyonlarda tüketmenin güvenli olabileceği düşünülüyor. Bu dönemde önerilmeyen bir diğer yiyecek de midyedir. Çünkü midye, genellikle fabrika atıklarının boşaltıldığı kıyılarda yaşadığı için cıva gibi ağır metal birikimi söz konusudur. Bunun da anne karnında gelişmekte olan bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebileceği biliniyor. Ayrıca midyede birçok türde bakteri, virüs ve toksik madde bulunabileceğinden anne adaylarının risk almamaları öneriliyor. Tüketilse dahi kabuklarının iyice temizlendiğinden, içinin çok iyi piştiğinden ve dolma olarak tüketilecekse hijyenik bir şekilde hazırlandığından emin olunması gerekiyor. 

Riskleri bilmeden hamilelikte midye yiyenler de hemen endişeye kapılmamalıdır. Bahsettiğimiz riskler, hijyen koşullarına uyarak hazırlanan midyeler için düşük bir ihtimaldir. Yalnızca hamilelikte midye yedikten sonra genel sağlık durumunda herhangi bir değişiklik varsa (ateş, kusma, ishal, halsizlik vb.) mutlaka muayene olmak ve kısa bir süre önce midye yendiğini doktora hatırlatmak faydalı olacaktır.

Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

Hamilelikte Midye Yenir mi?

Hamilelikte Balık Tüketimi Nasıl Olmalı?

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir besin olan balık, gebelik döneminde de en değerli yiyecekler arasındadır. Bebeğin özellikle beyin ve göz gelişimi için inanılmaz faydaları bulunan balık, protein ve D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle çoğu zaman, hamileler için haftada iki kere balık tüketimini öneriyor. Ancak bu dönemde her balığın tüketilmemesi gerekiyor. Zira cıva birikimi olan dip balıkların, anne karnındaki bebeklerin sağlığını olumsuz etkileyebileceği biliniyor. Peki, gebelikte deniz ürünleri tüketirken nelere dikkat edilmelidir?

  • Denizin dibinde yaşayan balıklar kurşun ve civa gibi toksik maddeler barındırabileceğinden, hamilelikte dip balıklar tüketmemeye özen gösterilmelidir. Çünkü yapılan araştırmalar, balıklardaki bu toksik maddelerin anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir.
  • En riskli besinlerden biri de midyedir. Çünkü bu kabuklu deniz ürünlerinin ağır metalleri tutma kapasitesi oldukça yüksektir. Öte yandan yapılan çalışmalar, midye ve istiridyelerin hepatit virüsü de taşıyabildiğini gösteriyor.
  • Kabuklu deniz ürünleri, çiğ balık ve katkılı konserve balıklar tercih edilmemelidir.
  • Mevsime uygun, taze, daha çok yüzeyde yaşayan balıklar hamilelik döneminde güvenle tüketilebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğumda Size İhtiyacınız Olan Enerjiyi Verecek Mucize Besinler

Özetlemek gerekirse; birçok uzman risk almamak adına hamilelikte midye yenmesini önermemektedir. Çok aşerildiğinde ise hijyenik şartlarda hazırlandığından emin olunması gerekir.

Hamilelikte Nar Yenir mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu