Bebek ve Çocuk

Hamilelikte İdrar Yaparken Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Yaparken Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte ağrılı idrara çıkma ile ilgili tüm merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Hamilelik sırasında sık sık idrara çıkmak aslında oldukça normaldir. Zira bebeğin mesaneye baskı yapması ve hormonal dengenin değişmesi gibi pek çok faktör hamilelikte idrar yapma sıklığını artırabilmektedir. Ancak bu durum ağrılı idrara çıkmanın normal olduğu anlamına gelmez. İdrar yaparken ağrı hissetmek genellikle bir enfeksiyon habercisidir. Enfeksiyonun ise gebelikte erken doğum, düşük veya düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara yol açabileceği biliniyor. Bu nedenle gebelikte idrar yaparken ağrı varsa mutlaka muayene olmak, altta yatan sebebi öğrenmek ve tedavi olmak gerekiyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda hamilelikte idrar yaparken ağrı neden olur, gebelikte ağrılı idrara çıkma nasıl tedavi edilir gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte İdrar Yaparken Ağrı Neden Olur?

Hamilelikte sık idrara çıkmak normal olsa da buna ağrı eklenmesi genellikle bir probleme işaret eder. Gebelikte ağrılı idrarın en sık karşılaşılan nedeni ise idrar yolu enfeksiyonudur. Gelin şimdi, hamilelikte idrar yaparken ağrıya neden olabilen faktörleri daha detaylı inceleyelim.

1. Bakteriyel Vajinoz

Bakteriyel vajinoz, vajinada yaşayan bakterilerin dengesizliği nedeniyle ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Kötü bakteriler idrar yoluna bulaştığında idrar yolu enfeksiyonuna da neden olabilir. Bu durumda enfeksiyonun zaman kaybetmeden mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Zira yapılan birçok araştırma, idrar yolu enfeksiyonu ile erken doğum arasında anlamlı bir bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Demet Akalın Bebek Sorularına Yanıt Verdi!

2. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da hamilelikte idrar yaparken ağrı hissedilmesine neden olabilir. Bu enfeksiyonlar daha çok pelvik bölgesinde ağrıya neden olsa da bazen idrar yaparken de ağrıya yol açabilir. Bu nedenle hamile kadınların gebeliğin başında CYBE bakımından muayene edilmesi önerilmektedir.

3. Genital Uçuk

Hamilelikte ağrılı idrarın en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de genital uçuktur. Genital uçuk gebelikte idrar yaparken ağrıya neden olabileceği gibi özellikle hamileliğin ilk haftalarında düşük gibi komplikasyonlara da yol açabilir. Ayrıca normal doğum sırasında virüsün bebeğe bulaşma riski bulunur. Bu nedenle özellikle doğum vakti yaklaşırken aktif enfeksiyonları kontrol altına almak için doktorun önerilerine ve tedavisine uyum göstermek oldukça önemlidir.

Hamilelikte İdrar Yaparken Ağrı Neden Olur?

Gebelikte İdrar Yaparken Ağrı Hissetmek Tehlikeli mi?

Hamilelikte idrar yaparken ağrı duymak normal değildir ve çoğu zaman bir soruna işaret eder. Bu nedenle gebelikte idrar yaparken ağrı hissedildiğinde mutlaka muayene olmak gerekir. Altta yatan sorunlar genellikle birkaç haftalık tedavi sayesinde hızlı bir şekilde çözülür, ancak tedavi edilmediklerinde anne ve bebek için çeşitli riskler doğabilir. Örneğin tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları erken doğum gibi komplikasyonlarla ilişkilidir. Ayrıca anne adayında böbrek hasarı veya sepsise neden olabilir. Bununla birlikte cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da erken doğum ve düşükle ilişkilendirilmiştir. Ayrıca enfeksiyonların vajinal doğum sırasında bebeğe bulaşarak bebekte göz ve akciğer enfeksiyonlarına yol açabileceği biliniyor.

Hamilelikte Ağrılı İdrar Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte idrar yaparken ağrı duyulması mutlaka muayene gerektiren bir bulgudur. Muayene sırasında vajinal kültür alınabilir, ultrasondan faydalanılabilir veya kan testi istenebilir. Muayeneden sonra ise teşhise göre uygun tedavi planı çıkarılacaktır. Bakteriyel enfeksiyonlar için çoğu zaman gebeliğe uygun antibiyotiklerden faydalanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Serdar Ortaç'ın Eşi Chloe'dan Hamilelik İddialarına Yanıt!

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu düşük, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi pek çok komplikasyona yol açabilir. Bu nedenle enfeksiyon gelişmesini önlemek için çeşitli önlemler almak gerekir. Peki, hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için neler yapılabilir? Öncelikle bol su içmek, idrar yolu enfeksiyonundan korunmanın en temel adımıdır. Bu sayede idrar yolu temiz kalır ve bakteriler üremeden hızlıca dışarı atılır. Bununla birlikte;

  • İdrarı tutmamak,
  • Genital organ temizliğini önden arkaya doğru yapmak,
  • Mesaneyi cinsel ilişkiden önce/sonra boşaltmak ve
  • Nefes alabilen pamuklu iç çamaşırları giymek gibi basit ama etkili önlemler gebelikte idrar yolu enfeksiyonunun gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu