Bebek ve Çocuk

Hamilelikte İçilen Sigara Bebeğin Karaciğerine Zarar Veriyor!

Hamilelikte İçilen Sigara Bebeğin Karaciğerine Zarar Veriyor!

Hamilelikte içilen sigaranın bebeğin karaciğerine zarar verdiği yeni yapılan bir araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Hamilelikte içilen sigaranın bebeğin karaciğerine zarar verdiği ortaya çıktı. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre, Gebelik döneminde içilen sigaranın bebeğin ciğerlerine vermiş olduğu zararın boyutları yapılan yeni bir araştırmayla ortaya çıktı. Archives of Toxicology dergisinde yayımlanan makaleye göre, yapılan araştırmalarda sigarada bulunan kimyasal maddelerin bebeğin özellikle gelişmekte olan karaciğer hücrelerine zarar verdiğinin ortaya konduğu belirtildi. Sigaranın bebeklere zararı geliştirilen yeni yöntemle daha detaylı araştırılacak.  

Sigaranın Bebeğe Zararları  Ölçmek İçin Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Edinburgh Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı tarafından, sigaranın bebeğe zararlarını ölçmek amacıyla yeni bir yöntem geliştirildiği açıkladı. Geliştirilen yeni yöntemde, sigaranın içeriğindeki kimyasal maddelerin karaciğer hücrelerine vermiş olduğu zararına bakmak için, gelişen bir embriyonun henüz farklılaşmamış ‘pluripotent hücreler’inin kullanıldığı belirtildi. Sigaranın içerisinde bulunan kimyasal karışıma benzer bir karışımın söz konusu hücreye verilerek, annenin sigara içtiğinde bebeğe olan etkisinin similasyonunun oluşturulduğu belirtildi.   

Gebelikte Sigara Kullanımı ve Bebeğe Etkileri   

Hamilelikte İçilen Sigara Bebeğin Karaciğerine Zarar Veriyor!

Yeni Yaklaşım Sigaranın Cenin Üzerindeki Etkileri Anlamayı Sağlayacak

Sigaranın anne karnındaki bebek üzerindeki etkilerini araştırmasını yapan, Edinburgh Üniversitesi’nden Dr. David Hay, yapmış oldukları araştırma sonuçları ile ilgili olarak, “Sigara içmenin cenine zararları biliniyor ancak bunu daha ayrıntılı olarak araştıracak araçlarımız henüz yok”ifadelerini kullandı. Hay,”Bu yaklaşımla birlikte yenilenebilir dokularla ilgili elimizde bulunan kaynaklar, sigaranın ceninlere hücresel etkilerini anlamamıza yarayacak” öngörüsünde bulundu.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğim Yeteri Miktarda Süt İçiyor mu?

Hamilelikte İçilen Sigara Bebeğin Karaciğerine Zarar Veriyor!  

Sigarada Yaklaşık 7 Bin Kimyasal Madde Var

Karaciğerin metabolizmanın düzenlenmesi ve zehirli maddelerin vücuttan atılmasında hayati bir önem taşıyan bir organ olduğunu ifade eden uzmanlar, sigaranın içerisinde yaklaşık olarak 7 bin kimyasal maddenin bulunduğunu belirtiyorlar. Bu maddelerin ceninsel organizmada kalıcı hasarlar bıraktığının da altı çiziliyor.

Hamilelikte İçilen Sigara Bebeğin Karaciğerine Zarar Veriyor!  

Sigara Dişi ve Erkek Ceninlerde Farklı Etki Yaratıyor

Aberdeen Üniversitesive Glasgow Üniversitesi’nin ortak yürüttükleri başka bir araştırma da ise, sigaranın dişi ve erkek ceninlere farklı etkileri olduğunun ortaya konduğu açıklandı. Yapılan araştırmaya göre, sigara kullanımı sonrasında dişi dokularında hücre metabolizmasının daha büyük hasar gördüğü belirtildi. Erkek dokularında ise, siroz belirtilerine rastlandığı sonucuna ulaşıldığı belirtiliyor. Aberdeen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Paul Fowler, sigaranın gelişme sürecinde bulunan cenine zararlarının araştırılmasına devam edileceğini belirtirken, “Bizim araştırmamız, dişi ve erkek ceninlere sigaranın nasıl farklı zararlar verdiğine yönelik mühim bir projenin bir parçası” açıklamasında bulundu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu