Hamilelik Süreci

Hamilelikte Düşük Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Düşük Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Hamilelikte düşük her anne adayının korkulu rüyasıdır. Gebeliğin ilk 20 haftası yani ilk 139 gün içerisinde, hamileliğin kendi kendine sona ermesi ‘düşük yapma’ (abortus) olarak tanımlanır. Düşüklerin büyük bir kısmı ilk 13 haftada gerçekleşir. Bu yüzden hamileler ilk 3 ay boyunca daha dikkatli olmalı, stresten uzak durmalı ve beslenmesine ekstra özen göstermelidir.

Düşük yapan kadınlar bu hususta kendilerini suçlar. Oysa düşük sebepleri genellikle anneden kaynaklanmaz.

Hamilelikte Düşük Nedenleri

 1. En önemli faktör bebeğin genetik yapısıdır. Embriyoda 46 tane kromozom vardır. Bunların 23’ünü annesinden, diğer yarısını da babasından alır. Kromozomların sayısında eksiklik olması veya dizilim yanlışlığı düşük ile sonuçlanır. Bu durumu önceden kromozom incelemesiyle tespit etmek mümkündür. Onun için hamilelik planlaması yapanlar bu konuda hekimine danışmayı unutmamalıdır.
 2. Bağışıklık sisteminin zayıf olması da gebelikte düşük nedenleri arasındadır. APL adı verilen antikor miktarının normalden az olması kan pıhtılaşmasına yol açar. Bu problem, embriyoya kan gitmesini önleyerek düşüğe sebebiyet verir. Ayrıca bağışıklık sistemi güçlü olmayan anneler sık sık hastalanır. Ağır ve kronik hastalıklar düşüğe zemin hazırlar.
 3. Hormonal bozukluklar düşük yapmaya sebep olan şeyler içerisinde gösterilebilir. Tiroid bezi hastalıkları, âdet düzensizliği, kontrol altına alınamayan diyabet gibi sorunlar bebeğin anne karnında ölmesine neden olabilir.
 4. Rahimde ve rahim ağzında bulunan yapısal problemler düşük sebebi olabilir.
 5. İlerleyen yaştaki bireylerin hamile kalması ve gebeliği sağlıklı devam ettirebilmesi daha zordur. 35 yaşından sonra gerçekleşen hamileliklerde düşük riski daha fazladır. Bu oran 35 yaş altındaki kadınlar için %15 civarındadır. 35 yaş üzeri olanlarda ise %35’e kadar çıkabilir.
 6. Sağlıksız ve yetersiz beslenmek bağışıklık sistemini güçsüz bırakır. Buna bağlı olarak düşük yapma ihtimâli artar. Yorulan vücut gebeliği reddederse düşük meydana gelir.
 7. Yüksek dozda kafein tüketimi, alkol ve sigara kullanımı düşüğe davetiye çıkarır. Sperm ve yumurta kalitesi dengeli beslenmeye bağlıdır. Anne adayı özellikle hamilelikten birkaç ay önce düzenli olarak folik asit almaya başlamalıdır. Hekim kontrolünde B12 vitamin ve omega-3 takviyesi kullanmalıdır.
 8. Hamilelikte düşük riski yanlış ilaç kullanımıyla da ilişkilidir. En zararsız görünen ilaçların bile anneye ve bebeğe zarar vermesi muhtemeldir. Bu yüzden gebelikte doktorun onayını almadan hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Bilhassa iltihap kurutucu, ağrı kesici ilaçlara; antibiyotik, akne, egzama ve romatizma ilaçlarına karşı temkinli olunmalıdır.
 9. Kontrolsüz hareketler, ağır kaldırma, aşırı fiziksel aktivite düşük yapmayı tetikler. Hamilelikte egzersiz yapmak çok faydalıdır. Ancak hafif egzersizler tercih edilmeli, çok fazla efor sarf etmeyi gerektiren sporlardan uzak durulmalıdır. Uzun süre egzersiz yapmaktan da kaçınılmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
BİR HAMİLEYE ASLA KURMAMANIZ GEREKEN CÜMLELER

Hamilelikte Düşük Belirtileri

düşük neden olur

Düşüğün en önemli bulgusu vajinal kanamadır. Bu kanama koyu kahverengi veya açık renkli olabilir. Hamileliğin ilk haftalarında lekelenme tarzı kanama görmek normaldir. Bu, embriyonun rahme tutunma aşamasında gözlemlenir.

Vajinal kanamaya kramplar ve kasık ağrıları eşlik ediyorsa düşük riskinden şüphelenilir. Aslında ilk aylar kasık ağrısı da normal kabul edilir. Fakat bu ağrı düzenli olarak tekrarlıyorsa, gittikçe şiddetleniyorsa mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Göğüslerde gerginlik ve bulantı gibi hamilelik belirtilerinin birdenbire kaybolması, hamileliğin sağlıklı devam etmediğini gösteriyor olabilir.

Hamilelikte Düşük Nasıl Önlenir?

Düşüğü %100 engellemek mümkün olmasa da, aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak riski en aza indirebilirsiniz:

 • Stresten uzak durun. Hobi edinin. Sizi rahatlatacak aktivitelerle meşgul olun.
 • Ağır kaldırmayın, yorucu aktivitelerden kaçının.
 • Sağlıklı ve yeterli beslenin. Hekiminizin talimatlarına harfiyen uyun.
 • Doktorunuz size bazı ilaç ve takviyeler yazdıysa bunları aksatmadan kullanın.
 • Her bitki çayını tüketmekten kaçının. Bazı çaylar rahim bölgesini uyararak kasılmaları artırır ve düşüğe önayak olur. Bitki çayı konusunda da hekiminize danışmanız önerilir.
 • Karnınızı darbelerden koruyun.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya özen gösterin. Meyve-sebze tüketimine ağırlık verin.
 • Sigara ve alkolü ağzınıza bile sürmeyin!
 • Sağlık sorunlarınız varsa hamile kalmadan önce tedavi olun.
 • Bilinçsiz ilaç kullanımından sakının.
 • Kafein içeren yiyecek ve içecekleri aşırı tüketmeyin.
 • Hamileliğin son 3 ayında sırtüstü yatarak uyumayın.

Gebelikte Düşük Tedavisi

Fetusun canlı olmadığı ve gebeliğin tam olarak sonlandığı tespit edilirse hasta takibe alınır. Fakat kısmî düşük gerçekleşmişse, yani embriyoya ait bazı parçalar rahimde kalmışsa cerrahi kürtaj yöntemine başvurulur.

Bebek canlıysa tedavi, kanama miktarına göre planlanacaktır. Düşüğün sebebine bağlı olarak hormon takviyesi veya serklaj (rahim ağzına dikiş) gibi tedaviler uygulanabilir.

Düşük yapan annenin bol bol istirahat etmesi ve bir süre cinsel ilişkiden uzak durması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelik Döneminde Diş Sağlığı

Düşük Olduktan Sonra Tekrar Ne Zaman Hamile Kalınır?

Düşük meydana geldikten sonra herhangi bir komplikasyon gelişmezse hasta en geç 1 veya bir buçuk ay içinde âdet görür. Yumurtlama fonksiyonları tekrar normale döner ve hamile kalabilir. Ancak yeni bir gebeliğe hazır olup olmadığınızı öğrenmek için bazı testler yapılması gerekecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu