Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Dudak Dolgusu veya Yüz Dolgusu Yaptırılır mı?

Hamilelikte Dudak Dolgusu veya Yüz Dolgusu Yaptırılır mı?

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan dermal dolguların hamilelik sürecinde güvenliği teyit edilmemiştir.

Hamilelikte dolgu gibi enjektablların uygulanması pek önerilmiyor. Zira bu dönemde vücuda uygulanan her şeyin bebeği etkileme potansiyeli bulunuyor. Ayrıca dermal dolgu maddelerinin hamilelikte güvenli olup olmadığını gösteren herhangi bir bilimsel çalışma olmadığından, uzmanlar gebelikte dudak dolgusu veya diğer dolgu maddelerinin vücuda uygulanmasını tavsiye etmiyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte yüz dolgusu veya diğer dermal dolgular ile ilgili merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar!

Dolgu Nedir?

Dermal dolgu maddeleri, yüze kaybedilen hacmi geri kazandırmak için dermatologlar veya plastik cerrahlar tarafından uygulanan FDA onaylı malzemelerdir. Çoğu zaman estetik tedavilerde kullanılan yüz dolgu maddeleri, genellikle kırışıklıkları yumuşatmak veya yüz hattını iyileştirmek amacıyla tercih ediliyor. Jel benzeri bir yapıya benzeyen yüz dolguları, önceden sığır türevli kolajenlerden oluşuyordu ancak günümüzde daha çok hyaluronik asit bazlı ürünler tercih ediliyor. Vücudumuzda doğal olarak bulunan bir madde olan hyaluronik asit, suyu tutarak bölgeye hacim kazandırıyor. Böylece cildin daha sağlıklı, genç ve parlak görünmesine yardımcı oluyor.

Hamilelikte Dolgu Yapılır mı?

Hamilelikte dolgu yaptırılır mı sorusu, pek çok anne adayının merak ettiği sorulardan biridir. Peki, gebelikte dolgu yapılır mı? Dolgu maddeleri hamile kadınlar üzerinde test edilmemiştir. Bu nedenle gebelikte dudak dolgusu veya yüz dolgusu yaptırmanın güvenli olup olmadığını bilmenin bir yolu yoktur. Dolayısıyla pek çok uzman, dolgu ve botoks gibi işlemlerin özellikle kozmetik amaçlarla yapılacaksa ertelenmesi gerektiğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Adriana Lima - Metin Hara İlişkisinde Bebek Gelişmesi!

Hamilelikte Dudak Dolgusu veya Yüz Dolgusu Yaptırılır mı?

Hamilelikte Dudak Dolgusu veya Yüz Dolgusu Neden Yapılmaz?

Hamilelikte güvenliği teyit edilmemiş hiçbir ilacın kullanılması veya tedavinin uygulanması önerilmemektedir. Aynı şekilde konuyla ilgili hamileler üzerinde daha önce yapılmış bir araştırma olmadığından, diğer enjektabllarda olduğu gibi dolgu işlemleri de uygulanmamaktadır. Dolgu maddeleri her ne kadar vücudumuz için güvenli olduğu kanıtlanmış içeriklere sahip olsa da hamilelik döneminde uygulanan her şeyin bebeği etkileme potansiyeli bulunur. Ayrıca gebelikte dolgu ve botoksa bağlı bir yan etki ortaya çıktığında, komplikasyonları kontrol altına alabilmek için uygulanacak tedavi de diğer insanlara göre daha kısıtlıdır. Bu nedenle gebelikte dolgu yaptırmamak en iyi ve en güvenli seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Hamileler İçin Güvenli Alternatifler

Hamileyken veya emzirirken dolgu yerine başvurabileceğiniz daha güvenli seçenekler mevcut. İşte onlardan birkaçı…

Bol Su İçin

Genel sağlığınızla birlikte cilt sağlığınız için de bol bol su içmelisiniz. Su vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olurken, cildin daha nemli ve parlak kalmasını sağlar. Bununla birlikte bebeğin içinde olduğu amniyon sıvısının azaltma ihtimalini de düşürür.

İyi Bir Nemlendirici Alın

Nemlendiriciler, çok uzun zamandır cildi nemli tutmak için bir araç olarak kullanılıyor. Siz de hamilelik döneminde kullanımı uygun olan, dermatoloğunuzun önereceği bir nemlendirici kullanarak cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Botoks Yapılır mı?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu