Bebek ve Çocuk

Hamilelikte Badem Yağı Kullanmak Güvenli mi?

Hamilelikte Badem Yağı Kullanmak Güvenli mi?

Çatlak oluşumunu azaltmak ve cildi nemlendirmek için gebelikte tatlı badem yağı kullanılabilir.

Hamilelikte cildin elastikiyetini korumak için vücudu düzenli olarak nemlendirmek önemlidir. Bu nokta pek çok anne adayının aklına hamilelikte badem yağı kullanımının güvenli olup olmadığı gelebilir. Peki, cildi nemlendirmek için gebelikte badem yağı kullanılabilir mi? Gelin şimdi, hamilelikte badem yağı kullanımı ile ilgili tüm merak edilenleri birlikte inceleyelim.

Hamilelikte Badem Yağı Kullanmak Güvenli mi?

Badem yağı A, B ve E vitaminleri başta olmak üzere vücut için gerekli olan pek çok vitamini içeren zengin bir yağdır. Bu nedenle özellikle saç ve cilt bakımı için sık sık badem yağının kullanıldığı görülmektedir. Hamilelik sırasında ise gerek karnın giderek gerilip büyümesi gerekse hormonal etkilerden dolayı çatlaklar veya cilt kurulukları ile karşılaşılabiliyor. Bu noktada anne adaylarının aklına hamilelikte badem yağı kullanımının güvenli olup olmadığı sorusu gelebiliyor. Peki, gebelikte badem yağı kullanmak güvenli mi? Uzmanlar, hamilelikte tatlı badem yağı kullanmanın güvenli olduğunu belirtiyor. Özellikle çatlaklar için cilde sürmenin, anne adayının bir alerjisi olmadığı sürece risk doğurmayacağını belirtiyorlar. Peki, hamilelikte badem yağı nasıl kullanılır?

Hamilelikte Badem Yağı Kullanmak Güvenli mi?

Gebelikte Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Hamilelikte badem yağı kullanımı alerjik olmayan kişiler için güvenlidir. Çatlak oluşumunu azaltmak veya cilt kuruluğunu önlemek için makul miktarlarda badem yağı kullanabilirsiniz. İşte, badem yağını değerlendirmek için birkaç ipucu…

1. Cilt Kuruluğunu Gidermeye Yardımcı Olabilir

Hamilelik sırasında kuruluk, hormonal dengesizliklerden kaynaklanan yaygın bir sorundur. Özellikle bacaklar, kollar ve karın çevresinde kuruluk görülebilir. Bu durumda vücut kuruluğunu gidermek için badem yağı kullanabilirsiniz. Özellikle duş öncesi veya sonrası sürmeniz yağdan daha iyi faydalanmanızı sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İkiz Çocuklar Nasıl Eğitilmelidir?

2. Çatlakları Azaltabilir

Gebelikte cildin gerilmesine bağlı olarak özellikle karın çevresinde çatlaklar oluşabilir. Genetik yatkınlık bu konuda büyük rol oynasa da bol su içmek ve cildi nemlendirmek gibi faktörler hamilelikte çatlak oluşumunun azalmasına yardımcı olabilir. Dolayısıyla günde 8 – 10 bardak su içmenin yanı sıra badem yağı ile cildinize masaj yaparak çatlaklara karşı önlem alabilirsiniz.

3. Perine Masajında Kullanılabilir

Perine, vajina ile anüs arasında kalan bölgedir. İdrar ve dışkı fonksiyonlarının kontrolünü sağladığından çoğunlukla kastan oluşur. Ancak bu bölge normal doğum sırasında zarar görmeye eğilimlidir. Bunu önlemenin yolu ise gebelikte yapılan perine masajından geçiyor. Perine masajı yaparken yumuşaklığın sağlanması adına hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi doğal yağlar kullanılıyor. Eğer normal doğum yapmayı planlıyor ve perine masajı ile doğuma hazırlanmayı düşünüyorsanız, bunun için öncelikle doktorunuzdan onay almanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca masaj sırasında kullandığınız yağın vajinaya değmemesine dikkat edin.

Hamilelikte Badem Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Eğer alerjiniz varsa badem yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.
  • Herhangi bir kaşıntı, kızarıklık veya ağrı yaşarsanız badem yağı kullanmayı bırakın.
  • Acı badem yağının gebelikte güvenli olup olmadığı bilinmediğinden tatlı badem yağı kullanmaya dikkat edin.
  • Badem yağını müshil ilacı olarak gebelikte kullanmayın.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanılabilir mi?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu