Bebek ve Çocuk

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu

Hamilelik çatlakları gebelik döneminde kadınların yaklaşık %90’ı büyük veya küçük çatlak problemleri ile karşı karşıya gelir. Peki, bu çatlakları önlemenin yolları nelerdir? İşte sizler için hazırladığımız bazı öneriler…

Hamilelik çatlakları gebelik döneminde kadınların yaklaşık %90’ı büyük veya küçük çatlak problemleri ile karşı karşıya gelir. Bu çatlaklar ani cilt gerilmelerinin sonucunda meydana gelir. Peki, bu çatlakları önlemenin yolları nelerdir? İşte sizler için hazırladığımız bazı öneriler… Bu önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.  

1- Kakao Yağı

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   Kakao yağı, tüm dünyada kadınların yaygın olarak kullandığı doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda nemlendirici özelliği de bulunan kakao yağını, her gün düzenli olarak çatlak oluşabilecek derinin gerildiği bölgelere sürebilirsiniz.  

2- Cildinizi Su İle Nemlendirin

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   Cildinizin de tıpkı diğer organlar gibi suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle günlük su alım miktarını artırın. Su ihtiyacınızı hazır meyve suları ile değil, sade su ile gidermeniz gerektiğini unutmayın.  

3- Beslenmenize Dikkat Edin

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   Hamilelik döneminde en dikkat etmeniz gereken konuların başında beslenme gelir. Bu nedenle hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için beslenmenizin önemi büyüktür. Aynı zamanda beslenme hamilelik çatlaklarının oluşumunu da etkilemektedir. Doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışarak cildinizin esnekliğini artıracak vitaminleri içeren gıdalarla ilgili bilgi alabilirsiniz. Özellikle E ve C vitamini içeren besinler, hamilelik döneminde meydana gelen çatlakları önlemek için yararlı olabilmektedir.  

4- Masaj ve Düzenli Egzersiz Yapın

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   Hamilelik dönemi boyunca egzersizin faydaları uzmanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir. Doktorunuz aksini söylemedikçe düzenli egzersiz yapmak, hem kilo alımınızı kontrol altına alır hem de sizi rahat bir doğum için hazırlar. Ayrıca masaj ve egzersiz kan dolaşımınızı da düzenleyeceğinden çatlakları önlemede faydalı olacaktır. Cildinizin gerildiği bölgeye jojoba yağı, zeytinyağı, kakao yağı ve rüşeym yağı ile masaj yapabilirsiniz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Eda Özerkan Eski Formuna Nasıl Kavuştuğunu Açıkladı!

5- Çatlak Önleyiciler kullanın

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   Doktorunuza danışarak içeriğinde zararlı maddeler bulunmayan çatlak bakım yağları, kremler de kullanabilirsiniz. Özellikle doğal içerikli olan, paraben içermeyen ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Çatlakların oluşabileceği bölgelere doktorunuzun önerdiği miktarda ve zaman aralıkları ile kullanmanız gerekmektedir.   Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu