Bebek ve Çocuk

Hamileliğinizde Bu Maddeden Uzak Durun!

Hamileliğinizde Bu Maddeden Uzak Durun!

Washington’da yapılan bir araştırma, pet şişenin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkisini bir kez daha kanıtladı!

Hamileler İçin Pet Şişenin Zararları

Washington’da, pet şişenin hamileler üzerindeki olumsuz etkilerini anlamaya çalışan bilim insanları, fareler üzerinde yaptığı bir deneyle çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Yapılan çalışmada, hamile farelerin plastik pet şişe içerisinde bulunan zararlı maddeler ile temas etmesi sağlandı. Zararlı maddelerle temas eden farelerden doğan yavruların, beyin fonksiyonlarının olumsuz yönde etkilendiği gözlemlendi. Bununla da sınırlı kalmayarak pet şişenin obezite ve otizm gibi sağlık sorunlarına yol açtığı saptandı. 

Anne Karnındaki Bebeklerde Anomalilere Neden Olabiliyor

Plastik şişeler sıvı ile temas ettiğinde Dioksin maddesi ortama geçer. Bu Dioksin maddesi ise kanserojen olmasının yanında, anne karnındaki bebeklerde anormalliklere neden olabiliyor. Aynı şekilde yine pet şişelerin içinde bulunan Bifenol A maddesi ile etkileşime geçen 40 bin gen üzerinde yapılan araştırmalar, bu kişiler üzerinde çok ciddi anomalilerin olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır.  

Plastik Şişelerin Altındaki Sayılara Dikkat Edin

Plastik kap ile satılan yiyecek ve içeceklerin altında bir üçgen bulunur. Bu üçgen içindeki sayılar, insan sağlığı için hayati önem taşıyor. 1 ile 7 arasında bulunan bu sayılardan üzerinde 1, 2, 4 ve 5 numarası olan plastikler sağlığınız için bir tehdit oluşturmazken 3, 6 ve 7 numarasını içeren pet şişeler sağlığımızı ciddi bir şekilde tehdit ediyor.

Hamileliğinizde Bu Maddeden Uzak Durun!    

Uzmanlar Ne Diyor?

Uzmanlar, sağlığımız için pet şişe ve kaplar yerine cam olanların kullanılmasını öneriyor. Herkesin bu konuda dikkatli olması gerekirken, özellikle hamilelerin pet şişe kesinlikle kullanmaması gerektiğinin altını çiziyorlar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
27 Aylık Bebek

Hamileliğinizde Bu Maddeden Uzak Durun!  

Cam Şişe Daha Sağlıklı

Cam şişeler üzerinde yapılan araştırmalar, cam şişelerin pet olanlara göre çok daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor. Cam şişeler içerisindeki ürünün tadını, kokusunu ve aromasını değiştirmez. Su, nem ve hava geçirmediğinden, içinde bulunan ürünü pet şişelere göre çok daha iyi muhafaza eder.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu