Bebek ve Çocuk

Günde Bir Bardak Maden Suyu İçmenin 4 Faydası!

Günde Bir Bardak Maden Suyu İçmenin 4 Faydası!

Hamilelikte maden suyu tüketmenin faydalarını sizler için sıraladık.

Hamilelikte soda içmek veya maden suyu tüketmek, toplumda bilinenin aksine zararlı değildir. Halk arasında maden suyu içmenin bebekte gaza sebep olabileceği yönündeki düşünceler gerçeği yansıtmıyor. Aksine hamilelikte maden suyu içmek, içerdiği mineraller sebebiyle anne adayına oldukça fayda sağlıyor. Örneğin maden suyunun içerdiği magnezyum, hamilelik döneminde krampların önlenmesine yardımcı olabiliyor. Bu sebeple gebelikte maden suyu içenler, herhangi bir endişeye kapılmadan günde 1 – 2 bardak tüketebilirler. Soda ise maden suyu gibi mineral açısından zengin olmadığı için yalnızca yemekten sonra midenin rahatlamasını sağlıyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda; gebelikte maden suyu içilir mi, hamilelikte soda içmenin faydaları neler gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Soda veya Maden Suyu İçmek Zararlı mı?

Hamilelikte maden suyu veya soda içmenin etkilerine geçmeden önce, soda ve maden suyu arasındaki farkı incelemek faydalı olacaktır. Çünkü ülkemizde bu iki içecek birbiriyle sürekli karıştırılmakta ve hatta birbirinin yerine kullanılmaktadır. Maden suyu, yer altından çıkan ve mineral açısından zengin olan sulardır. Yüksek oranda magnezyum, demir, sodyum ve kalsiyum içerir. Doğal karbondioksit gazı barındırdığı için gazlı bir yapıda olurlar. Soda ise içme suyuna bikarbonat ve karbondioksit eklenerek elde edilen yapay bir içecektir. Maden suyu gibi mineral açısından zengin değildir. Bu sebeple fayda bakımından incelendiğinde, maden suyunun insan vücudu için çok daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Buradan da anlaşılacağı üzere, maden suyu ve sodanın nasıl elde edildiğinden içeriğine kadar birçok farklılıkları bulunmaktadır. Tek ortak özellikleri, tüketildikten sonra ikisinin de mideyi rahatlatmasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Emzirmenin Önemli Bir Faydası Daha Olduğu Ortaya Çıktı

Günde Bir Bardak Maden Suyu İçmenin 4 Faydası!

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Nar Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte Maden Suyu veya Soda İçilir mi?

Halk arasında, hamilelikte maden suyu veya soda içmenin bebeğe zarar verebileceği yönünde oldukça yanlış bir inanış bulunuyor. Hatta “Hamilelikte maden suyu içmek bebekte gaz yapar mı?” sorusuna yanıt arayan anne adaylarının sayısı da oldukça fazla. Öncelikle şunu belirtelim; hamilelikte soda veya maden suyu içmenin anne ve bebek için hiçbir zararı bulunmuyor. Gebelikte maden suyu içmek, bebekte gaz veya başka problemlere sebep olmayacağı gibi anne adayı için de birçok fayda sağlıyor. Örneğin maden suyunun içerdiği magnezyum, hamilelikte kramp ağrılarını önlemeye yardımcı olabiliyor veya hormonların sebep olduğu hazımsızlık, maden suyu sayesinde rahatlatılabiliyor. Şimdi, hamilelikte maden suyu içmenin faydalarını daha detaylı inceleyelim.

Hamilelikte Maden Suyu İçmenin Faydaları

Hamilelikte maden suyu içmenin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

1. Maden Suyunun İçerdiği Magnezyum Krampları Azaltabilir

Hamilelikte en çok yakınılan şikâyetlerden biri de bacak kramplarıdır. Kramplar, genellikle vücuttaki magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Maden suyu, zengin magnezyum içeriği sayesinde krampların oluşmasını önleyebilir. Ancak kramplar çok sık giriyor ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkiliyorsa, doktora danışmak faydalı olacaktır. Zira hekim, magnezyum tableti kullanılmasını önerebilir.

2. Sindirim Sistemini Rahatlatır

Hamilelik döneminde artan hormonlar, hazımsızlık gibi çeşitli sindirim sorunlarına neden olabilir. Maden suyu, içerdiği sülfat adlı madde sayesinde sindirimi destekler. Ayrıca yemek yedikten sonra oluşan ve şişkinlik olarak tabir edilen durumda da maden suyu içmek rahatlamaya büyük ölçüde yardımcı olur.

3. Diş Sağlığını Destekler

Hamilelikte maden suyu içmenin bir diğer faydası da dişleredir. Dişlerin sağlıklı kalabilmesi için flora ihtiyaç vardır. Maden suyu da zengin flor içeriği sayesinde dişlerde çürük oluşma riskini düşürür, ağız sağlığını destekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebeliğin Muhteşem Sonu

4. Kaybedilen Minerallerin Yerine Koyulmasına Yardımcı Olur

Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında, hormonların etkisiyle yoğun bir şekilde mide bulantısı ve kusma görülebilir. Kusma sırasında sıvı kaybıyla birlikte mineral kaybı da yaşanır. Maden suyu ise hem sıvı hem de mineral kaybını yerine koymak açısından iyi bir alternatiftir.

Günde Bir Bardak Maden Suyu İçmenin 4 Faydası!

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Avokado Yemenin 8 Faydası!

Hamilelikte Maden Suyu İçmek Bebeğe Kilo Aldırır mı?

Hamilelikte maden suyu tüketmek, bebeğin kilosu üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Maden suyu veya soda tüketmek, bebeğin kilo almasına veya zayıf kalmasına sebep olmaz. Yalnızca annenin hazımsızlığını gidermesine ve mineral almasına yardımcı olur.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Bebeğin Gelişimini Destekleyen Besinler!

Hamilelikte Ne Kadar Maden Suyu İçilebilir?

Uzmanlar, gebelikte günde 1 – 2 bardak maden suyu içilebileceğini belirtiyor. Aynı şekilde, tüketilecek olan maden suyunun herhangi bir tatlandırıcı veya aroma verici içermemesinin, maden suyunun faydasını çok daha artırdığı biliniyor. Fakat hamilelikte maden suyu içmek, su tüketimi yerine geçmemeli, günde en az 2 litre su içmeye özen gösterilmelidir. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu