Bebek ve Çocuk

Gebelikten Önce Kontrol Ettirin! Düşük Riskini 8 Kat Arttırdığı Açıklandı!

Gebelikten Önce Kontrol Ettirin! Düşük Riskini 8 Kat Arttırdığı Açıklandı!

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında, diş sağlığı hakkında farkındalık yaratmak için açıklamalar yapan diş hekimleri, hamileleri yakından ilgilendiren bir araştırmanın sonucunu paylaştı.

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası (20-26 Kasım) kapsamında, diş sağlığı hakkında farkındalık yaratmaya çalışan diş hekimleri, geçtiğimiz hafta yaptıkları açıklamalarla ağız ve diş sağlığı hakkında halkı bilgilendirmeye çalıştı. Diş hekimi Abdullah Uysal’ın yaptığı açıklama ise ağız ve diş sağlığının ne denli önemli olduğunu tekrar hatırlattı. Özellikle hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen diş hekimi, ilerlemiş enfeksiyonların düşük riskini tam 8 kat arttırdığını ve planlı bir gebelik düşünülüyorsa, öncesinde mutlaka diş muayenesine gidilmesi gerektiğini belirtti.   Gebelikten Önce Kontrol Ettirin! Düşük Riskini 8 Kat Arttırdığı Açıklandı!  

‘Diş Çürüğü Düşük Riskini 8 Kat Arttırıyor’

  Ağız ve diş sağlığının, genel sağlık sorunları ile entegre olduğunu söyleyen Uysal, ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekerken, ‘Özellikle hamile kadınlar dikkat etmeli çünkü ilerlemiş enfeksiyonlar düşük riskini 8 kat artırıyor.’ şeklinde konuştu. Yaptığı açıklamayı ise Toronto Üniversitesi’nin bilimsel araştırmalarının sonucuna dayandırdığını söyleyen diş hekimi konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘ Ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemi olan hamile kadınlarda düşük riski 8 kat artıyor, yetişkin insanlarda koroner kalp problemlerinin görülme olasılığı 7 kat artıyor. Aynı şekilde ağız ve diş sağlığı sorunu olan kişilerde solunum problemleri görülme oranı 4-5 kat artıyor. Çocuklarda ise büyüme gelişmeyi olumsuz etkiliyor. Ağız ve diş sağlığında problem olan çocuklar ideal kiloya ulaşamıyor. Bu nedenle diş hastalıklarını sadece ağız içindeki sorunlar olarak değerlendirmemek, bir bütün olarak görmek gerekiyor.’     Gebelikten Önce Kontrol Ettirin! Düşük Riskini 8 Kat Arttırdığı Açıklandı!  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebek Kıyafetlerini Yıkarken Bu Önerileri Dikkate Alın!

‘Planlı Gebeliklerde Önce Diş Kontrolü’

Hamilelik döneminin yalnızca belli periyotlarında hastaya müdahale edebildiklerini söyleyen diş hekimi, gebeliğin riskli dönemlerinde anestezi yapamadıklarını ifade etti. Bu nedenle, eğer planlı bir gebelik düşünülüyorsa, kadınların önce diş hekimine muayene olmalarını, ağız ve diş sağlıkları ile ilgili bir sorun varsa tedavi ettirmeleri gerektiğini söyleyen hekim, aksi halde kötü ağız hijyeninin olması durumunda düşük riskinin 8 kat arttığını açıklarken, söylediklerini Toronto Üniversitesi’nin bilimsel çalışmalarına dayandırdı.  

‘Dişi Doğru Fırçalamak ve Diş İpi Kullanmak Şart’

Ağızdaki bakterilerin, kendilerini beslemek için ağız içindeki plaklara yerleşeceğini ve bunun da diş çürümesine neden olacağını söyleyen hekim, doğru diş temizliği için uygulanması gereken püf noktaları da paylaştı. Plak oluşumunu önlemek için günde 2 kere, en az 2’şer dakika dişlerin fırçalanması gerektiğini söylerken, diş fırçasının ağızdaki tüm bölgelere temas etmesi gerektiğinin altını çizdi. Aynı zamanda diş ipi kullanımının da diş sağlığında önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen diş hekimi, fırçaların da 3 ayda bir değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu