Bebek ve Çocuk

Gebelikte Tuz Tüketimi Zararlı mıdır?

Gebelikte Tuz Tüketimi Zararlı mıdır?

Uzmanlar gebelikte tüketilen aşırı tuz miktarının bebeğin ve anne adayının sağlığını olumsuz etkilediği yönünde görüş bildirmektedirler.

Gebelik süresince annenin doğru beslenmesi bebeğin sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Uzmanlar hamilelik döneminde aşırı tuz tüketiminin hem anneye hem de bebeğe zarar verdiği konusunda görüş belirtiyorlar. Fakat gebelik döneminde anne ve bebeğin sağlığını etkilediği gerekçesiyle tuzun tamamen kesilmesinin de doğru bir yaklaşım olmadığının altını çiziyorlar. Anne ve bebeğin sağlığı için diğer şeyler gibi tuza da ihtiyaçlarının olduğu belirten uzmanlar, hamilelikte tuz tüketimin dengeli bir şekilde yapılmasının daha doğru olduğunu ifade ediyorlar. Peki, gebelikte tuz tüketimi nasıl olmalıdır? İşte gebelikte tuz tüketiminin zararları ve uzmanlardan hamilelikte tuz tüketimi ile ilgili öneriler…  

Gebelikte Tuz Tüketiminin Zararları

   

Gebelikte Tuz Tüketimini Azaltın

Uzmanlar gebelik döneminde fazla tuz tüketiminin ayaklarda oluşan ödem ve şişlikleri artıracağından, fazla tuz tüketmenin zararlı olduğunu dile getirmektedirler. Bu nedenle anne adaylarının gebelik döneminde tuz tüketimini azaltmaları; çok tuzlu peynir ve zeytin gibi gıdaların tüketilememesi gerektiğini belirtiler. Ayrıca; hamilelik sırasında tüketilen; Turşu, hazır çorbalar, konserve, hazır ayran, et ve tavuk suyu tabletleri ve çeşniler gibi tuz oranı yüksek olan gıdaların tüketimi konusunda anne adaylarının dikkatli olmaları tavsiye edilir. Bu gıdaların yanında soda tüketiminde de aşırıya kaçılmaması gerektiği, dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat edilmesi ve gebelik egzersizi yapılması da uzmanların anne adaylarına yaptığı öneriler arasında yer alır. Uzmanlar, günde 8- 12 bardak su içmenin, posa içeriği yüksek gıdalar tüketmenin ve hamilelikte tuz tüketimini dengelemenin faydalı olacağını ifade ederken gebelikte bol su içmenin ödemi azaltığı ve tansiyonu dengelediğini de hatırlatmaktadırlar. Hamilelikte aşırı tuz tüketimi yüksek tansiyona de neden olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Fetal Anomali Nedir?

   Gebelikte Tuz Tüketimi Zararlı mıdır?  

Tuzu Tamamen de Kesmeyin

Gebelik döneminde fazla tuz tüketiminin anne ve bebeğe zarar verdiğini belirten uzmanlar, tuz kullanımının tamamen kesilmesinin de doğru bir yaklaşım olmadığını belirtirler. Anne ve bebek için diğer tüm elementler gibi sodyum elementine de yani tuza da ihtiyacı olduğunu belirtirler. Anne adaylarının tuzu tamamen kısmak yerine yemeklerin ve sebzelerin lezzetini sağlayacak miktarda kullanılması gerektiğini ifade ederler. Bu miktarı da günde 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde kullanılan tuzun anne ya da bebeğe zarar vermeyeceğini belirtirler. Bu durumun hamilelik döneminde yüksek tansiyonu olan anne adayları için geçerli olmadığı da belirtilir. Gebelik döneminde yüksek tansiyonu olan  anne adaylarının tuz kullanımını tamamen kısmalarını gerekebileceğini de ifade ederler.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu