Bebek ve Çocuk

Gebelikte Saç Bakımı Hakkında Tüm Merak Edilenler!

Gebelikte Saç Bakımı Hakkında Tüm Merak Edilenler!

Gebelikte saç bakımı nasıl olmalı? Saçımı boyatabilir veya perma yaptırabilir miyim? Peki ya, hangi ürünlerle saçıma bakım yapmalıyım? Tüm bu soruların cevabını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz!

Biz kadınlar için saçlarımızın bakımlı ve canlı görünmesi ne kadar da önemli değil mi? Saçlarımızın güzel görünmesi için yapmayacağımız şey, denemeyeceğimiz yöntem yok desek yeridir. Peki ya gebe olduğumuz dönemde saç bakımımıza ara mı vereceğiz? Tabii ki de hayır! Hamilelik öncesinde nasıl bakımlı saçlara sahip olmak için savaş veriyorsak, gebeliğimizde de bu bakım rutininden mahrum kalmayacağız. Elbette ki gebelik öncesi kullandığımız ürünlerle değil, daha az kimyasal barındıran sağlıklı ürünlerle… İşte hamilelikte saç bakımı hakkında tüm merak edilenler …       

Gebelikte Saç Bakımı Hakkında Tüm Merak Edilenler

Gebelikte Saç Boyası

Kadınların gebelikte saç bakımı hakkında en fazla merak ettiği konu saçların boyanıp boyanamayacağıdır. Uzmanlar, gebeliğin özellikle ilk üç ayında saç boyamanın riskli olduğunu düşünüyor. Bebeğin organları bu dönemde geliştiğinden her ihtimale karşı boyatılmaması gerektiğini savunuyorlar. Hamilelikte saç boyatmanın sebep olabileceği en önemli risk, boyanın içindeki kimyasallara anne adayının reaksiyon gösterebilme ihtimalidir. Bu nedenle gebelikte saç boyası tartışmalı bir konuyu oluşturmaktadır. Bununla birlikte boyada bulunan kimyasalların solunması da risk oluşturabiliyor. Bu gibi riskler karşısında her ihtimale karşı gebeliğinizde saçınızı boyatmamanız öneriliyor. Fakat hamilelikte saçlarınızı boyatmak durumunda kaldıysanız, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ve organik ürünlerle boyatmaya dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda gebeliğinizde saçınızın tonunu bir anda fazla açtırmanız da negatif bir durum oluşturabilir. Çünkü renk açma işleminde çok daha fazla kimyasal ürün kullanılır ve bu durum sizi olumsuz etkileyebilir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
En Çok Tercih Edilen 13 Bebek Güneş Kremi!

Doğal Saç Bakım Ürünleri Seçilmeli

Günlük hayatta kullandığımız çoğu kozmetik ürünün içinde çeşitli kimyasallar bulunuyor. Buna kullandığımız şampuanlar, saç kremleri ve hazır maskeler de dahil… Gebeliğiniz boyunca eğer bulabiliyorsanız saçınız için en doğal ürünleri kullanmalısınız. Hatta evde kendi doğal şampuanınızı yapıp kullanabilirsiniz. Saç bakımınızda doğal besleyici yağlardan da faydalanabilirsiniz. Örneğin; hindistan cevizi yağını gebeliğiniz boyunca gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sadece saçlarınız için değil, cildiniz için de kullanabilir ve çatlak oluşumları olan bölgeye pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Yalnız, bu yağların tamamen doğal olduğuna emin olmalısınız.

Gebelikte Saç Bakımı Hakkında Tüm Merak Edilenler!  

Gebelikte Kalıcı Saç İşlemlerine Ara Vermelisiniz

Perma gibi uzun süre kalıcılığı olan işlemlere gebe olduğunuz dönemde ara vermelisiniz. Çünkü bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar çok kısıtlıdır ve gebeliğe olan etkileri net değildir. Aynı zamanda bu tarz kalıcı saç işlemleri için kullanılan solisyonların kafa derisini tahriş edebilme ihtimali çok yüksektir. Dolayısıyla hamileliğinizde iyice hassaslaşan derinizin, uygulanan işleme alerjik reaksiyon gösterme olasılığı artar. Şu da unutulmamalıdır ki deri üzerine uygulanan krem, solisyon gibi maddeler deri tarafından emilebilme özelliğine sahiptirler. Perma, kalıcı fön gibi işlemlerde de sık sık kimyasal içeren krem ve solisyonların kullanıldığı düşünüldüğünde, uygulamalara ara vermeniz daha doğru olacaktır.

Gebelik ve Doğum Sonrası Beslenme Saç Sağlığınızı Etkiliyor

Gebelik ve doğum sonrasında beslenmeniz ve kan değerlerinizin normal seviyelerde olması, saçlarınızın sağlığını direkt olarak etkiliyor. Çünkü gebelikte saç dökülmesi görülmezken, doğumdan sonra yaklaşık 2-6 aylık süre içerisinde şiddetli bir saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hamileliğinizde artan hormonlar doğumdan sonra bir anda eski haline dönünce saçlarda ciddi bir dökülme görülüyor. Sağlıklı bir beslenme ise saçlarınızın daha az dökülmesini sağlayabilir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Rahim Ağzı Dikişi (Serklaj) Nedir, Neden Yapılır?

Gebeliğinizde Gönül Rahatlığıyla Kullanabileceğiniz Bakım Yağları

Gebeliğinizde saçınız için kullanabileceğiniz en besleyici ve sağlıklı yağ tabii ki de zeytinyağıdır. Katkısız zeytinyağı ile duştan önce saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Bunun dışında badem yağı, hindistan cevizi yağı ve argan yağını da gebeliğinizde saçlarınızın bakımı için kullanabilirsiniz. Yukarıda da değindiğimiz gibi tek şart; saçlarınızın bakımı için kullanacağınız yağların %100 doğal olmasıdır.   

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu