Bebek ve Çocuk

Gebelikte Nasıl Sütyen Tercih Edilmeli?

Gebelikte Nasıl Sütyen Tercih Edilmeli?

Göğüsler gebeliğin ilk aylarından başlayarak büyür ve hassaslaşır. Bu sebeple gebelikte uygun sütyen kullanmak çok önemlidir.

Gebelikte Nasıl Sütyen Tercih Edilmeli?

Gebelik döneminde en çok değişikliğe uğrayan bölgelerin başında göğüsler gelir. Göğüsler gebeliğin ilk aylarından başlayarak büyür ve hassaslaşır. Bu sebeple gebelikte uygun sütyen kullanmak çok önemlidir. Gebelik dönemine uygun sütyen kullanmayan anne adaylarının çoğu göğüslerinde ağrı ve rahatsızlıktan bahsederler. Bazı gebeler ise sütyeni yalnızca ev dışında kullanmayı tercih ederler ve bazıları ise sürekli takmadan rahat edemezler. Bazı gebelerde asla gece kullanamadıklarını ifade ederler. Her gebe kendi alışkanlığı doğrultusunda rahat ve uygun sütyen kullanmalıdır. Gebelik sütyeni ya da gebelik sütyeni denilen sütyenler kolaylıkla her yerde bulunabilmektedir.  

  • Gebelikte kullanılacak sütyenlerde ise balen denilen destek kısmı bulunmamalıdır.
  • Hassaslaşan göğüsler için rahatsızlık yaratmaktadır.
  • Yumuşak ve pamuklu, esnek sütyenler tercih edilmelidir.
  • Askıları kalın olmalıdır.
  • Gebelik dönemi boyunca göğüs ölçüleri bir ya da birkaç numara artabilir. Bu duruma göre uygun ölçüde sütyen alınması önemlidir.
  • Gebeliğin başlarında alınan sütyenler göğüslerin daha fazla büyüyebileceğini düşünülerek alınmalıdır.

 

Lohusa Sütyeni (Emzirme Sütyeni)

Emzirme sütyenleri genellikle anneye kolaylık sağlama adına tek elle meme ucu açılabilecek şekilde tasarlanmaktadırlar. Bunların kopça ya da çıt çıt gibi açma mekanizmaları bulunmakta ve önde kapak şeklinde açılan bir bölüm bulunur. Bu tür açma mekanizmaları içermeyen esnek emzirme sütyenleri de bulunmaktadır. Anneler göğüs büyüklüklerine ve kendi tarzlarına en uygun sütyeni seçmelidirler.  

  • Gebelik döneminde göğüslerde oluşabilecek deformasyonların geri dönüşü yoktur. Bunun dışında ağırlaşan göğüsler omuz ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Ancak hiç sütyen kullanmamak gibi yanlış seçilmiş bir sütyen kullanmak ise bazı sorunlara neden olabilir. Gebelik döneminde balenli ve göğüs ucunu tahriş edebilecek dolgulu sütyenlerden sağlık açısından uzak durulmalıdır.
  • İnce askılı sütyenler tahrişe neden olacağı gibi bol sütyenlerde göğüs ağırlığınızı taşımayarak sırt ağrılarınızın da artmasına neden olacaktır. Bu sebeple gebelikte sütyen seçerken bilinçli davranılmalıdır. Göğüs rahatlığınız ve sağlığınız bakımından gebe ürünleri kullanmak daha doğru bir seçim olacaktır.
  • Pamuklu kumaştan yapılan yumuşak dokulu terletmeye, esneyebilen, kalın askılı ve uygun bir bedende sütyenler tercih edilmelidir. Fakat gebeliğin ilk aylarında almış olduğunuz sütyenler ilerleyen aylarda yani göğüsleriniz büyüdükçe olmayacağından dolayı sütyen alırken bu durumları göz önünde bulundurarak alışveriş yapabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelerin Uyku İsteği Neden Artar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu