Bebek ve Çocuk

Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Gebelik dönemi boyunca vücut birçok vitamine ihtiyaç duyar. Öyle ki kalsiyum da bunların en başında gelir. Bu nedenle gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacı hem bebek hem de anne adayı için çok daha fazla önem kazanır.

Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Gebelik dönemi boyunca vücut birçok vitamine ihtiyaç duyar. Öyle ki kalsiyum da bunların en başında geliyor. Kalsiyum bilindiği gibi en çok kemik gelişimi, dişlerin gelişimi ve kemik erimesini engelleyici özelliği ile biliniyor. Bu nedenle gebelikte kalsiyum ihtiyacı hem bebek hem de anne adayı için çok daha fazla önem kazanır. Özellikle kalsiyum magnezyumla birlikte alındığında gebelik döneminde yaşanabilen kas sorunlarını giderir ve sinir sistemini rahatlatır. Anneler kalsiyuma gebelik döneminde daha da çok ihtiyaç duyarlar. Çünkü her geçen gün gelişen bebekleri diş ve kemik gelişimi için kalsiyum gereklidir. Kendisinde yeterli miktarda kalsiyum bulunmayan bebek annenin kalsiyum rezervlerinden kullanmaya başlar. Böylelikle gebeliğin ilerleyen zamanlarında kalsiyum eksikliği yaşayan anne kaslarda kasılma ve kemik ağrıları gibi sorunlarla karşılaşabilir. Peki, Gebelikte kalsiyum İhtiyacı nasıl karşılanır?

Günlük İhtiyacınıza doktorunuzla konuşarak karar verin

Günlük ihtiyacınız olan kalsiyum oranına doktorunuzla konuşarak karar verebilirsiniz. Hamilelik öncesi, gebelik boyunca ve gebelik sonrasında da kalsiyum ihtiyacını tam anlamıyla karşılayan anneler sağlık açısından daha sıkıntısız bir gebelik ve doğum süreci yaşarlar. Bebeklerinin de kemik ve diş gelişimini olumlu yönde etkilemiş olurlar.   Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?  

Gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Gebelik dönemi süresince, anne adayının günde 1000 miligram kalsiyum takviyesi alması gerekir. Ancak anne adayı 18 yaşının altında ise, günlük kalsiyum gereksinimi 1300 mg’dır.   Kalsiyumu Doğal Yollardan Alabileceğiniz 13 Besin   Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir, Neden Yapılır?

Gebelik dönemi içerisinde kalsiyum ilacı takviyesi kullanmak gerekir mi?

Anne adayları için, gün içerisinde belirlenen 1000 mg kalsiyum gereksinimi, yiyecek ve içeceklerle gerekli oranda alabilen gebelerin ayrıca kalsiyum ilaç takviyesi kullanmasına gerek yoktur. Ancak alınan gıdalarla yeterli oranda kalsiyum alamayan anne adaylarına, ek kalsiyum ilaç takviyesi gerekir. Gebelik boyunca kullanılan multivitamin hapları da kalsiyum içerir.   Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanır?   Ancak bunlarda genel olarak 125 mg civarında az seviye de kalsiyum bulunur. Anne adayı gıdalarla yeterli oranda kalsiyum alamaması halinde, buradan gelecek olan 125 mg kalsiyum yeterli olmaz. Bu nedenden dolayı yoğurt ve süt gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alamayan anne adaylarına doktor tarafından gerekli görüldüğü durumlarda, vitamin hapının haricinde ekstradan kalsiyum hapları takviye edilebilir.   Gebelikte Kalsiyum İlacı Kullanımı  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu