Bebek ve Çocuk

Gebelikte En Sağlıklı ve Rahat Yatış Pozisyonları

Gebelikte En Sağlıklı ve Rahat Yatış Pozisyonları

Hamilelik boyunca anne adaylarını zorlayan en önemli konulardan biri de yatış pozisyonlarıdır. Peki, gebelikte en doğru yatış pozisyonu hangisi?

Gebelikte yatış pozisyonları anne adayları için çoğu zaman sorun oluyor. Gebe olduğunuz andan itibaren yaşanan fiziksel değişimler, yatış pozisyonunuzu da etkiliyor. Gerek bebeğe zarar verme düşüncesi gerekse yaşanan ağrılar, anne adaylarının yatarken problemler yaşamasına neden oluyor ve bir türlü uygun ve rahat bir yatma pozisyonu bulunamıyor. Uzmanlar, hamilelikte doğru yatış pozisyonu olarak, annenin en rahat ettiği pozisyonu uygun görüyor. Fakat, sola doğru yatmanın hamilelikte sağlık açısından önemli olduğunun da altını çiziyorlar.  

Gebelikte Yatış Pozisyonları

Hamilelikte Sola Yatmak

Hamilelikte sol tarafa doğru yatılmasının asıl nedeni, vücudun sağ kısmındaki büyük toplar damardır. Anne adayı sağ tarafına doğru yatarsa, toplar damar üzerinde baskı yapılmış olur ve kan akışı yavaşlar. Kan akışının yavaşlaması, bebeğe giden kan miktarının azalmasına neden olabilir. Sağ tarafa doğru yatılması sonucu oluşan kan akışındaki yavaşlama, anne adayında şişlik ve ödem görülmesine de neden olabilir. Dolayısıyla uzmanlar, anne adaylarının gebelik döneminde sol tarafına yatmasının daha doğru olduğunu savunmaktadır.  

Hamileliğinizin İlk Üç Ayında Yatış Pozisyonu

Hamileliğinizin ilk 3 ayı, fiziksel açıdan en rahat dönemleriniz olacaktır. Vücudunuzda gözle görülür bir kütle artışı henüz gerçekleşmeyeceğinden, günlük yatış pozisyonlarınızda da herhangi bir sınırlamaya gitmeniz gerekmiyor. Bu nedenle gebeliğinizin ilk 3 ayında dilediğiniz gibi yatabilirsiniz. Gebeliğin ilk üç ayı, rahminiz hala küçük olduğu için yatarken endişelenmenize gerek yok.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Salya Akıntısı Neden Olur?

Gebelikte En Sağlıklı ve Rahat Yatış Pozisyonları

Gebelikte Sırtüstü ve Yüzüstü Yatmak

Gebelikte sırt üstü yatmak en sık merak edilen yatış pozisyonlarından biridir. Gebeliğinizin ilk aylarında sırtüstü yatmanızda herhangi bir sakınca bulunmuyor. Yalnız, gebeliğin son aylarında sırtüstü yatmamaya dikkat etmelisiniz. Büyüyen rahim, sırtüstü yattığınız zaman damarlara, omurgaya ve diğer hayati organlara baskı yaparak bu organların zarar görmesine neden olabilir. Gebelikte yüzüstü yatmak ise tahmin edilebileceği gibi bebek ve rahim üzerinde baskıya neden olabilir. Bunun sonucunda ihtimali düşük olsa da bebeğin sıkışması gibi ciddi sonuçlar doğabilir.  

Gebe Yastıklarından Faydalanabilirsiniz

Gebelikte yatış pozisyonları ile alakalı bir problem yaşıyorsanız, gebe yastığı olarak da bilinen hamile yastıklarından yararlanabilirsiniz. Gebeler için faydaları saymakla bitmeyen gebe yastıkları ile daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Aynı zamanda gebelik döneminde yaşadığınız bel ve sırt ağrılarını hafifletebilir ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz.    

Anne Adaylarına Kalite Bir Uyku İçin Öneriler

  • Öncelikle uyku saatlerinizi düzene sokmaya çalışmalısınız. Yatağa alışık olduğunuz saatten geç gitmemeye özen göstermelisiniz.
  • Gün içinde bolca sıvı tüketmelisiniz fakat yatmadan 2 saat önce sıvı alımını durdurmalısınız.
  • Yine gün içinde yapacağınız egzersizler, gece daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.
  • Yastıklardan bolca faydalanmalısınız. Nasıl rahat hissediyorsanız öyle yatmalısınız.
  • Gece yatmadan önce gerinmeniz, gece oluşabilecek krampları önleyebilir. Bu neden kramplar için yatmadan önce vücudunuzu iyice germelisiniz. Yeterli kalsiyum alımı da krampların şiddetini azaltabilir.

  Gebe yastığı ve faydaları hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu