Bebek ve Çocuk

Gebelikte Aşırı Tükürük Salgılanması Ne Zaman Geçer?

Gebelikte Aşırı Tükürük Salgılanması Ne Zaman Geçer?

Gebelikte aşırı tükürük salgılanmasının nedeni tam olarak bilinmese de uzmanlar, tükürük salgılanmasının gebelikte yaşanan bulantı ve kusmaya neden olabilen hormonsal değişimlerden kaynaklanabileceğini düşünmektedirler.

Gebe kadınların sık karşılaştıkları durumlardan birisi de tükürük salgısında meydana gelen artıştır. Ağız boşluğu içerisinde yerleşmiş salgı bezleri tarafından salgılanan tükürüğün günlük üretimi gün içerisinde değişiklik gösterse de 24 saat içerisinde genellikle 1.5 – 2 litre üretildiği ve fark edilmeden yutulduğu belirtilir. Tükürük bezleri tarafından salgılanan bu sıvı temel olarak sudan oluşur ve içerisinde mikrop öldürücüden, elektrolite kadar pek çok madde bulunur. Birçok neden tükürük salgısının artışına neden olurken, tükürük üretimini etkileyen faktörlerden birisi de hamileliktir. Gebelik döneminde genellikle tükürük salgılanmasında belli bir artış görülür. Bu artış, bulantılar ve kusmaların görüldüğü 6. hafta gibi başlar ve genellikle 14. – 16. haftalarda kendiliğinden azalarak kaybolur. Peki, gebelikte aşırı tükürük salgısı neden olur? Gebelikte tükürük yutamaması nasıl önlenir ve ne zaman doktora başvurmak gerekir? İşte detaylar…

Hamilelikte Tükürük Salgılanmasının Nedenleri

Uzmanlar, tükürük üretimini belirleyen nedenlerden birisinin de hamilelik olduğunu belirtirler. Gebelik döneminde genellikle tükürük üretiminde bir artış görüldüğü söylenirken, söz konusu artışın özellikle hamileliğe bağlı bulantı ve kusma sorunu yaşayanlarda daha fazla görüldüğü ifade edilir. Gebelerin yaklaşık yüzde 1’den fazlasının tükürük artışından şikayetçi olduğu, bu oranın yüzde 17’ye kadar çıkabileceği ileri sürülür. Hamilelikle aşırı tükürük salgılanmasının nadir olarak günlük yaşamı etkileyecek ve rahatsız edecek boyutta olabileceği ifade edilir. Hamilelik döneminde yaşanan aşırı tükürük salgılanmasının altında yatan neden tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte uzmanlar, gebelikte aşırı tükürük salgılanmasının gebelikte yaşanan bulantı ve kusmaya neden olabilen hormonsal değişimlerden kaynaklanabileceğini düşünmektedirler. Tükürük artışının sebebiyle ilgili bir başka olasılığın da bulantı sırasında anne adayının tükürüğünü yutmaktan bilinç dışı olarak kaçınması olabileceği düşünülür. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi?

Gebelikte Aşırı Tükürük Salgılanması Ne Zaman Geçer?

Mide Yanması Gebelikte Tükürük Artışına Neden Olabilir

Tükürük salgısının artmasının sebeplerinden birisi de hamilelikte çok sık görülen mide yanmasıdır. Gebelik döneminde mide içeriğinin yemek borusuna kaçması nadir bir durum değildir. Bu gibi durumlarda asit yapıda olan mide içeriği  yemek borusunda bulunan dokularda rahatsızlığa sebep olur. Bu da kişide yanma olarak hissedilir. Yemek borusunda asit miktarının artması nedeniyle beyine giden uyarılar tükürük salgısını arttırır. Gebelik döneminde aşırı tükürük oluşumuna neden olabilecek nedenler şöyle sıralanır;

 • Özellikle sabah saatlerinde oluşan bulantı ve kusmalar,
 • Gebelik sebebiyle oluşan hormonsal değişimler,
 • Sigara tüketimi,
 • Çeşitli diş sağlığı sorunları,
 • Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan mide asidinin artması ve midenin aside karşı hassaslaşma,
 • İçilen ya da yenilenlerden kaynaklı kimyasal maddelerin vücutta artış göstermesi tükürük salgısının artmasına neden olan sebepler arasında gösterilir. 

Gebelikte Fazla Tükürük Salgısı Oluşumu Tehlikeli Mi?

Hamilelik, anne adayının vücudunda büyük değişiklikleri beraberinde getiren bir dönemdir. Bu dönem her ne kadar mucizevi bir durum olsa da gebeler için bulantı gibi bazı tatsız yan etkileri de beraberinde getirir. Fazla tükürük salgısı oluşumu da bu yan etkilerden bir tanesi olup bebek ve anne adayı için hiçbir tehlike oluşturmaz. Genellikle 6. hafta gibi tükürük artışı başlayabilir ve 14. – 16. haftalar arasında kendiliğinden azalarak kaybolur.

Gebelikte Aşırı Tükürük Salgılanması Ne Zaman Geçer?

Gebelikte Tükürük Yutamaması Nasıl Önlenir?

Gebelikte tükürük yutamama ne zaman geçer? Hamilelik döneminde oluşan oluşan fazla tükürüğün bebeğinizin ve sizin için herhangi bir zararı olmasa da konuyla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirerek alınacak önemler konusunda bilgi alabilirsiniz. Gebelikte oluşan fazla tükürük salgısının oluşumu tamamen durdurulamayacak olsa da bu konuda bazı önlemler almanız size yardımcı olur. Hamilelikte aşırı tükürük salgılanması nasıl geçer? Bu konuda alınabilecek önlemler uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Sigara kullanıyorsanız, bırakmanız son derece doğru bir seçim olacaktır. Bu karar sadece tükürük oluşumu için değil bebeğinizin sağlığı içinde son derece önemlidir.
 • Gebelik döneminde oluşan mide bulantılarını ve kusmaları azaltmak için doktorunuzun önerilerini dikkate alın,
 • Bir diş doktoruna görünerek, ağız ve diş sağlığınızla ilgili kontrolleri yaptırın,
 • Fazla karbonhidrat ve nişasta içeren besinleri yemeği azaltın,
 • Az ve sık beslenin,
 • Dişlerinizi en az günde 3 defa fırçalayın, ancak kullandığınız diş macunun içeriğinin hamilelik döneminde kullanılmasında sakınca olmadığından emin olun,
 • Naneli sakız çiğneyebilirsiniz, (sakız doğrudan tükürük oluşumunu azaltmasa da daha az rahatsız hissetmenizi sağlar)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Finansal Güvence Yaratın

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Gebelikte tükürük artışı uzmanlar tarafından her ne kadar normal bir durum olduğu ifade edilse de gebelik kontrolleriniz sırasında konuyu doktorunuza iletmeniz tavsiye edilir. Çünkü bu problemin altında yatan nedenin reflu, mide yanması ve kusma saptanması durumunda, gerekli tedavinin yapılması fayda sağlayacaktır.

Gebelikte Ağızda Acılık ve Ekşi Tat Neden Olur? Detaylar için tıklayın…

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu