Bebek ve Çocuk

Gebelikte Aşerme Neden Olur?

Gebelikte Aşerme Neden Olur?

Kadınlarda gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan aşırı istek durumuna aşerme denilmektedir.

Gebelikte Aşerme Neden Olur?

Kadınlarda gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan aşırı istek durumuna aşerme denilmektedir. Gebelik sonrası vücutta artan östrojen hormonları bazı besinlerin aşırı derecede istenmesine yol açabilir. Mide bulantısı ise bu süreçte başlayabilir. Bu durum genellikle 13 hafta kadar sürebilmektedir. Fakat yaşanılan duygusal problemler sürecin uzamasına neden olabilmektedir.

Gebelikte Hangi Maddelere Karşı Tiksinti Duyulur?

Gebe kadınlar; alkol, sigara, sabun, deterjan, parfüm ve deodorant gibi maddelere karşı tiksinti duyabilmektedirler.

Gebelik Döneminde Neler Aşerilir?

Aşermelere genel olarak bakıldığında; yapılmış olan bir araştırmada gebe kadınların yüzde 40’ının tatlı bir şeyler, yüzde 33’ünün ise tuzlu kraker aşerdiği ortaya çıkmıştır. Baharatlı yiyecekleri arzu edenlerin oranı ise yüzde 17 civarındadır. Ardından yeşil elma, turunçgiller ve diğer ekşi yiyecekler ise bunların arkasından gelmektedir.

Aşerme Konusunda Ne Yapılmalı?

Aşerdiğiniz şeyler eğer ki sağlıklı yiyecekler ise bunlardan rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fakat değil ise bunu bastırmaya çalışmalı ya da daha başka bir yiyecek ile yer değiştirmelisiniz. Örneğin; canınız dondurma istiyorsa bunun yerine de yağsız – donmuş yoğurt yiyebilirsiniz. Ayrıca dikkat edilmesi gerekenler ise:

  • Her gün düzenli olarak kahvaltı yapın. Kahvaltıyı atlamanız aşermenizi kötüleştirebilir.
  • Düzenli bir şekilde egzersiz yapın.
  • Duygusal açıdan desteklendiğinizi hissetmelisiniz. Çünkü gebeliğinizde duygusal gel – gitleriniz oluyorsa, duygularınızı yiyeceklere yönlendirerek gereksiz yiyeceklerle gidermeye çalışmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
2024 Kuran’da Geçen Kız ve Erkek Bebek İsimleri & Anlamları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu