Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Yatak İstirahati

Gebelik Döneminde Yatak İstirahati

Yatak istirahati, evde basit aralıklarla istirahatten, hastanede yatak istirahatine kadar farklı şekillerde doktor tarafından önerilir.

Yatak istirahati gebelik döneminde komplikasyonları ve olumsuzlukları azaltmak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Yatak istirahati, evde basit aralıklarla istirahatten, hastanede yatak istirahatine kadar farklı şekillerde doktor tarafından önerilir.   Yatak istirahatinin ana amacı gebelik döneminin sağlıklı bir şekilde devam etme olasılığını arttırmaktır.  

Gebelikte yatak istirahati gerektiren durumlar

Gebelikte hipertansiyon,

Vajinal kanama,

Rahim ağzı yetmezliği,

Erken doğum tehdidi,

Çoğul gebelik,

Plasenta previa,

Daha önceki gebeliklerinde ölü doğum ve erken doğum gibi gebelik kayıplarının varlığı,

Rahim içi gelişme geriliği.

Nasıl yapılmalı?

Yatak istirahatinin sıklıkla yan yatılıp dizlerin karna çekilerek yatacak şekilde yapılması önerilir. Sırt üstü yatıldığında topuk seviyesinin omuz seviyesinden yukarıda tutulması en doğrusudur. Uzamış yatak istirahatlerinde tonus kaybı ve eklem ağrıları oluşabilir. Kan dolaşımının yavaşlaması söz konusudur. Yan yatışta sol yana ve sağ yana olarak pozisyon değiştirilmesi kasların çalışmasını sağlar ve basıncı azaltır. El ve ayak bileklerinin dairevi hareketleri ve kol – bacakların gerdirilmesi gibi basit egzersizler yapılmalıdır. Gebelik döneminde yatak istirahatini bir lüks değil de zorunluluk olarak görmek gerekmektedir.  

Gebelik Döneminde Yatak İstirahati

Niye yatak istirahati?

Erken doğum tehdidi gebelik döneminde en çok yatak istirahatinin tercih edildiği durumdur. Yatakta istirahat aktiviteyi azaltarak rahim ağzının kapalı kalmasını, gebeliğin daha uzun sürmesini ve sağlıklı bir bebek doğurma ihtimalini arttırmaktadır. Diğer tıbbi zorunluluklar;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Durun Panik Yapmayın Bebeğiniz Artık Büyüyor!

Sebebi açıklanamayan kanamada yatak istirahati kanamayı azaltır.

Hipertansiyon yatak istirahati ile daha kolay kontrol edilir.

Yatak istirahati ne anlama gelir?

Yatak istirahati her gebe için aynı şeyi ifade etmeyebilir. Gebenin tıbbi problemlerine, komplikasyonlarına ve risk ihtimaline göre değişir. Bazı gebeler için hiç yataktan kalkmadan istirahat anlamına gelirken, bazılarında ise yalnızca tuvalet ve banyo ihtiyaçlarına izin verilerek istirahat düzenlenir. Bazı gebelere ise günlük evdeki işleri dışında yatak istirahati olarak düzenlenir. Gebe küçük ev işlerini tamamlar ancak ev dışına çıkıp efor sarf etmez.  

Doktor size yatak istirahati vermiş ise mutlaka öğrenin:

Oturabilir miyim?

Tuvaleti ve banyoyu kullanmama izin var mı?

Yatakta ne kadar uzun süre yatmalıyım?

Hangi ev işlerini yapabilirim?

Yemeklerimi masada mı yoksa yatağımda mı yemeliyim?

Cinsel ilişki ne kadar yasak?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu