Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelik, anne için her açıdan yeni ve farklı bir dönem olsa da bu özel süreçte annenin her hareketinde karnındaki bebeği düşünmesi gerekir.

Gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken bir çok konu vardır. Gebeliğin anne için her açıdan yeni ve farklı bir dönem olmasının yanı sıra, gebelik annenin her hareketinde karnındaki bebeği de düşünmesi gereken dönemdir. Yazının başında da denildiği gibi bu dönem içerisinde gebelerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunlar;  

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Gebelik döneminde öncelikle dikkat edilmesi gereken konulardan birisi ilaçlardır. Bu dönemde alınan ilaçlar artık yalnızca anneyi değil bebeği de etkileyebilir. Bu sebeple gebelik boyunca doktorunuza danışmadan ağrı kesici de dahil hiçbir ilaç kullanmamanız sadece doktorunuzun verdiği ilaç tavsiyelerine uymanız gerekmektedir. Bazı ilaçlar tahmin ettiğinizden de önemli olabilir.

2) Gebe anne adaylarının dikkat etmesi gereken diğer önemli konulardan birisi beslenmedir. Bu durum hem annenin normal miktarda ve normal bir hızda kilo alması için hem de bebeğin gerekli ve değerli besin maddelerini alması için gereklidir.

3) Gebelik sırasında alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durulması gerekir.

4) Her insanın dikkat etmesi gerektiği gibi gebe anneler de hijyen kurallarına ve temizliğe daha da çok dikkat etmelidir. Çünkü gebelik dönemi boyunca alınabilecek hastalıklar ve enfeksiyonlar bebeği de etkileyebilir.

5) Az dahi olsa kanama varlığında, şiddetli bulantı – kusma, yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı varlığında ve başka önemli şikayetler varlığında zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Gebelik dönemi içerisinde bazı şikayetler ciddi problemlerin habercisi olabilir.

Gebelik Döneminde Nelere Dikkat Edilmeli?

6) Doktor muayene zamanlarına ve de tahlil zamanlarına geciktirmeden zamanında uymak gerekir. Gebelik döneminde her tahlilin belli bir zamanı vardır ve erteleyerek gittiğinizde durum çok geç olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğumdan Sonraki "İlk Bin Gün"de Beslenme Önemi

7) Gebelik döneminde rahat ve vücudu sıkmayan kıyafetler tercih edilmelidir. Yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemeli ve 2 – 3 cm topu olan ayağı sıkmayan, rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

8) Kedi besleyenlerin bazı kurallara uyması gerekir. Kendinin dışkısıyla temas edilebilecek yerlere dokunmamaları önemlidir.

9) Kahve, çay ve kola gibi içeceklerin aşırı tüketilmemelidir.

10) Spor ve egzersize gebelikte mutlaka doktorunuzun önerileri doğrultusunda zaman ayırmak gerekir.

11) Gebelik döneminde yolculuklarda mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.

12) Diş fırçalama düzenli olarak yapılmalı, aksi takdirde gebelik döneminde çürükler artabilmektedir.

14) Röntgen ışınlarından olabildiğince uzak durulmalı, her türlü inceleme ve tetkik yapılmadan önce kadın – doğum uzmanına danışmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu