Bebek ve Çocuk

Gebelik Döneminde Göğüslerdeki Değişiklikler

Gebelik Döneminde Göğüslerdeki Değişiklikler

Gebelik döneminin başlangıcından itibaren anne adayı göğüslerinde bazı değişiklikler hissetmekte ve görmektedir.

Gebelik Döneminde Göğüslerdeki Değişiklikler

Gebelik döneminin başlangıcından itibaren anne adayı göğüslerinde bazı değişiklikler hissetmekte ve görmektedir. Bu değişikliklerden bazıları anne memesini emzirmeye hazırlamak için doğal bir durumdur.  

Süt kanallarının büyümesine bağlı meme hacmi artmakta, memeler büyümekte ve hassasiyetleri gelişir.

Göğüslerde ağırlaşma hissedilebilir.

Sağ – sol meme boyutları arasında fark oluşabilir.

Meme cildi altında damarla görünür bir hale gelebilir.

Göğüs uçları da gebelik boyunca büyümekte ve hassaslaşmaktadır. Göğüs uçlarının rengi koyulaşır, kararır ve koyu kahverengi bir renk alır. Göğüs uçlarındaki bu koyulaşmayı gidermek ya da azaltmak için herhangi bir şey sürülmez. Gebelik dönemi bittiğinde hormonlarda normale döndüğünde  ise renk kendiliğinden normale döner.

Göğüs uçlarından gebelik sırasında az miktarda süt gelebilir. Kolostrum denilen bu başlangıç sütü berrak ya da sarımsıdır. Ancak göğüs uçlarından kanlı bir sıvı gelirse hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Göğüs uçlarının üzerinde küçük çıkıntılar oluşabilir. Bu çıkıntılar göğüs ucu sağlığını korumaya yardımcı olmak adına yağ salgılamaktadır. Bu bölgeyi sabunla temizlemeden yalnızca suyla durulamalısınız.

Göğüs uçlarında kuruma ve acıma meydana gelebilir. Bu durum oluştuğunda ılık su ile temizleyebilir ve uygun nemlendirici kremler sürebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Göğüslerdeki Değişiklikler

 

Göğüslerde Büyüme, Ağrı ve Koyulaşma Ne Zaman Başlar?

Gebelikte göğüslerde şişme, büyüme, ağrı, hassaslaşma ve acıma ilk aylardan itibaren başlar. Göğüs uçlarında koyulaşma genelde daha ileri aylarda meydana gelmekte ve bazılarında 3. ay civarında başlarken bazılarında son aylara doğru başlamaktadır. Göğüslerin büyümesi ya da göğüs ucu renklerinin değişmesi gebeliğin gidişatı ya da bebeğin sağlığı hakkında fikir veren bir belirti değildir.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İkiz Çocuklar Nasıl Eğitilmelidir?

Göğüslerde Ele Gelen Kitle Olması ve Göğüs Ucundan Kan Gelmesi Durumu

Bu durumlar gebelikte olan normal değişiklikler arasında yer almaz. Gebe iken göğüslerde ele sertlik gelmesi ya da koltuk altında ele kitle gelmesi, meme ucundan kırmızı – kahverengi akıntı ve kan gelmesi gibi durumlarda acilen doktor muayenesi gerekir.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu