Bebek ve Çocuk

Gebeler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Gebeler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Lazer epilasyon yöntemi sayesinde pek çok kadın tüylenme sorununa kalıcı çözümler bulmuşlardır. Peki, laser epilasyon gebelikte kullanılır mı?

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılır mı?

‘Gebelikte Lazer Epilasyon yapılır mı?’ sorusu anne adayları tarafından en çok merak edilen soruların başında geliyor. Uzman dermatologlara, anne karnındaki bebek için lazer ışınlarının zararlı olup olmadığı sorulduğunda yapmış oldukları açıklamada, gebelikte lazer ışınlarının zararlı olduğunu ortaya koyan herhangi bir kanıtın ya da vakanın olmadığını, ama yinede hamile kadınların lazer epilasyon yaptırmalarını tavsiye etmediklerini ifade ediyorlar. Uzmanlar bunun dışında gebelik dönemindeki anne adaylarında çeşitli hormonal değişikliklerin yaşanmasından dolayı, sadece lazer epilasyon değil diğer dermatokozmatik uygulamaların yapılmamasının daha uygun olduğunu da sözlerine ekliyorlar. Peki, gebelikte lazer epilasyonun etkisi nedir?    

Lazer Epilasyonun Gebeliğe Etkisi

Lazer epilasyon yöntemi sayesinde pek çok kadın tüylenme sorununa kalıcı çözümler bularak büyük rahatlığa kavuşmuşlardır. Uzmanlar tarafından gebelik öncesinde veya sırasında uygulanması anne adaylarını tereddüte sokmuş olsa da, bilinçli kullanım sayesinde anne karnındaki bebeğe lazer epilasyonun hiçbir zararı bulunmadığı ve işlem sonrasında radyasyonun vücutta kalmadığı belirtilmesine rağmen, lazer epilasyonu gebelik sırasında önermeyen uzmanlar, özellikle gebeliğin son 3 ayında karın bölgesi kıllarında bu yöntemin kullanılmaması gerektiğinin de altını çiziyorlar.   

Gebeler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?    

Lazer Epilasyon Erken Doğuma Sebep Olabilir

Uzmanlar lazer epilasyonun gebelikte bebeğe zarar verdiğine dair bir kanıt olmamasına karşın, özellikle hamileliğin son döneminde yapılacak bir lazer epilasyonun bazı risklerinin olduğunu söylüyorlar. Bu risklerin lazerin genital bölgeye yapılan uygulamasında oluşacak etkileri olarak kasılmaları tetikleyip erken doğuma sebep olabileceği belirtiliyor. Anne adaylarının lazer epilasyonu, doğumu yapar yapmaz rahatlıkla yaptırabileceklerini belirtiyorlar. Hatta emzirme döneminde bile rahatlıkla lazer epilasyon yaptırabileceğini, çünkü lazerin emzirmeye etkisinin olmadığını belirtiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelik Hurafelerine İnanmayın

Genital Bölgeye Yapılan Lazer Epilasyon Kısırlık Yapar mı?

Uzmanlar, lazer epilasyonun genital bölgeye yaptırılması sonucunda kısırlık, yumurtaya zarar verir mi gibi soruları karşısında,  “Lazerin yumurtalığa kadar gelmesi mümkün değildir. Dünyada 20 yıldır bu lazer epilasyonlar uygulanmaktadır ve herhangi bir kanserojen ya da ciddi yan etkiler tespit edilmemiştir. Oluşabilecek yan etkiler derinin üst tabasıyla sınırlıdır. Yanık, leke gibi beklenmedik durumlar görülebilir. Bu tarz istisnayı yan etkilerde derinin kendini sürekli yenilemesi nedeniyle zamanla yok olmaktadır.” şeklinde açıklama yapıyorlar.  

 Gebelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu