Bebek ve Çocuk

Gebe Kalmadan Önce Bağırsak Sağlığına Dikkat!

Gebe Kalmadan Önce Bağırsak Sağlığına Dikkat!

Gelecek nesillerin zeki ve sağlıklı bireyler olarak dünyaya gelmesinde, annelerin gebe kalmadan önceki bağırsak sağlığının çok önemli olduğu ortaya çıktı.

Gebe Kalmadan Önce Bağırsak Sağlığına Dikkat!

Ünlü Fizyoterapist Ümit İstiraç, anne adaylarının gebe kalmadan önce bağırsak sağlığına dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek, “İkinci beyin olarak da anılan bağırsağımız, bizim vücudumuzdaki hastalıklar kadar çocuklarımızın hastalıklarının ve zekasının da belirleyicisi olmaktadır.” dedi. Gelecek nesillerin zeki ve sağlıklı bireyler olarak dünyaya gelmesinde, annelerin gebe kalmadan önceki bağırsak sağlığının çok önemli olduğu ortaya çıktı. Manisa’da yeni hizmete giren Osteofiz Egzersiz – Eğitim Danışmanlığı’nın sahibi Fizyoterapist Ümit İstiraç, anne adaylarına önemli tavsiyelerde bulundu. Anne adaylarının özellikle de bağırsak sağlığına çok dikkat etmesi gerektiğini aktaran İstiraç, “İkinci beyin olarak da anılan bağırsağımız, bizim vücudumuzdaki hastalıklar kadar çocuklarımızın hastalıklarının ve zekasının da belirleyicisi olmaktadır. Sindirim sistemimizin son ve en önemli durağı olan bağırsağın beyin ve bedenle çok büyük bir ilişki bulunmaktadır. Bunu en bariz olarak yaşadığımız streslerde yakından hissederiz. Ancak çoğumuzun önemsiz gördüğü bu sistem bizim hastalıklarımızın geçiş kapısıdır. Toksinlerin, sindirilememiş besinlerin bağırsak duvarından geçerek dolaşım sistemine katıldığı ve birçok hastalığa neden olduğu bugün bilinmektedir. Bunun örnekleri içerisinde çölyak hastalığı, hiperaktivite, otizm, disleksi, Alzheimer, Parkinson ve daha birçok hastalık mevcuttur.” dedi.

“Hamile Kalmadan Önce Sağlıklı Hale Getirmek Zorundayız”

Gerek kendi sağlığı gerekse de gelecek nesillerin sağlıklı olması için anne adayları hamile kalmadan önce sağlıklı hale getirmek zorunda olduklarını belirten İstiraç, şöyle konuştu: “Anne adaylarının beslenmelerini incelediğimizde, mesela soya vücutta iyot emilimini engellemektedir. Bu da tiroit fonksiyonlarını azaltmaktadır. Tiroit ise vücudumuzda birçok fonksiyonlarda yer alırken, özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde bebeğin tiroit ihtiyacını anneden karşıladığını göz önüne almamız gerekmektedir. Tiroidin buradaki önemi ise nöron gelişimini sağlamasıdır. Aynı şekilde beslenmede fitat görüyoruz. Fitat ise buğday, arpa, pirinç, çavdar gibi besinlerin yanında soyada da bulunmaktadır. Soyadaki oranı en yüksektir. Fitat vücut tarafından sindirilemeyen bir fosfordur ve vücuda girdiğinde magnezyum, kalsiyum, çinko ve demir gibi önemli minerallere bağlanır ve bunların serbest kalmasını engeller. Böylelikle de mineral eksikliği ve buna bağlı hastalıklar ve semptomları yaşanmaya başlar. Bunlar verilebilecek birkaç örnek arasında yer almaktadır. Bunları düşündüğümüzde zeki ve sağlıklı nesillerin olabilmesi için hamilelik öncesi anne sağlığının düzenlenmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir toplum sağlıklı annelerden geçer. Ruhen ve bedenen.”  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gereğinden Fazla Endişeli Bir Ebeveyn Olduğunuzun 5 İşareti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu