Bebek ve Çocuk

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

Korunmasız cinsel ilişkilerden sonra istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan ertesi gün hapı 2023 yılında ne kadar oldu? Detaylar yazımızda.

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkilerden sonra istenmeyen gebeliklerin önlenmesine yardımcı olan bir ilaçtır. İlacın içeriğinde yer alan yüksek miktardaki progesteron hormonu, yumurtanın sperm ile döllenmesini engellemekle birlikte, döllenen yumurtanın da rahme tutunmasını zorlaştırır. Bu sayede istenmeyen gebeliklerin oluşma ihtimali azalır. Doğum kontrol hapları gibi düzenli bir şekilde kullanılmayan ertesi gün hapları, yalnızca kondom yırtılması gibi acil durumlarda tercih edilmelidir. Aksi halde ilacın içerdiği yüksek hormon kişilerde ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir. Peki, ertesi gün hapı fiyatı 2023 yılında ne kadar oldu? 2023 ertesi gün hapı fiyatı 313.97 TL’dir. Bu fiyat, en bilinen ertesi gün hapının güncel fiyatıdır. Markalara göre ertesi gün hapı fiyatı 2023 yılında değişiklik gösterebilmektedir. Gelin şimdi ertesi gün hapı nedir ve yan etkileri nelerdir, daha detaylı inceleyelim.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, içerdiği yüksek progesteron hormonu sayesinde korunmasız cinsel ilişkilerden sonra istenmeyen gebelikleri önlemeye yardımcı olan bir ilaçtır. Gebelik planlamayan çiftlerin korunmasız ilişki sonrası başvurduğu ertesi gün hapları eczanelerden reçetesiz bir şekilde alınabilmektedir. İsminden dolayı ilişkiden bir gün sonra alınması gerektiği düşünülen bu ilaçlar, bilinenin aksine ne kadar erken içilirse o kadar etkili olur. İlk 24 saatte alınan hapların koruma oranı yaklaşık %90 iken, bu oran ikinci günde %75’e geriler. 5. günden sonra ise ertesi gün hapının işe yaramayacağı düşünülmektedir. Doğum kontrol hapları gibi düzenli kullanılmaması gereken ertesi gün hapı yalnızca kondom yırtılması veya spiral kayması gibi acil durumlarda tercih edilmelidir. Aksi halde ilacın içerdiği yoğun progesteron hormonu ciddi yan etkilere yol açabilir. Peki, ertesi gün hapı fiyatı 2023 yılında ne kadar oldu?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İrina Shayk Doğumdan Sonra İlk Kez Görüntülendi!

Ertesin Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Ertesi gün hapı fiyatı 2023 yılında 313.97 TL’dir. Bu fiyat en bilinen ertesi gün hapı fiyatıdır. Piyasada onlarca marka ilaç bulunduğundan, 2023 ertesi gün hapı fiyatı hakkında tek bir rakam vermek mümkün değildir.

Ertesi Gün Hapı Fiyatı 2023 Yılında Ne Kadar?

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapları, plansız gebeliklerin önlenmesi açısından son derece etkili bir ilaçtır. Gebelik istemeyen ancak prezervatif yırtılması veya spiral kayması gibi durumlarla karşılaşan çiftlerin kullanabileceği bu ilacın başarı oranı oldukça yüksektir. Özellikle ilk gün kullanıldığında ilacın gebelikten koruma oranı %90 civarıdır. Bu oran ikinci gün %75’e gerilerken 5. günden sonra ertesi gün hapının işe yaramayacağı düşünülmektedir.

Gebeliği önlemek için yoğun miktarda progesteron hormonu içeren ertesi gün hapı, doğum kontrol hapları gibi düzenli kullanılmamalıdır. Zira ilacın hormon miktarı yüksek olduğu için tek kullanımda dahi adet düzensizliği, bulantı ve kusma gibi şikâyetlere yol açabilir. Bu nedenle uzmanlar, ertesi gün haplarının yılda yalnızca bir iki kere kullanılmasını önermektedir. Aksi halde kişinin tüm hormonal dengesi alt üst olabilir ve oluşan hormonal dengesizlik daha farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Peki, ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir? Ertesi gün hapı kullananlar tarafından bildirilen yan etkiler arasında en sık lekelenme, karın ağrısı, bağ ağrısı ve şişkinlik yer alıyor. Bununla birlikte ertesi gün hapı kullanan kadınlarda adet düzensizliği, mide bulantısı ve kusma da görülebiliyor. İlaç alındıktan sonraki ilk 3 saat içinde kusma yaşanırsa ilaç vücut tarafından tam emilemeyeceği için yeni bir doz gerekebilir. Böylesi bir tabloda kadın doğum uzmanına danışmak ve önerilerini dinlemek sağlıklı olacaktır.

Ertesi gün hapının yan etkilerini özetlemek gerekirse;

  • Adet düzensizliği,
  • Bulantı,
  • Kusma,
  • Baş ağrısı,
  • Baş dönmesi,
  • Karın ağrısı,
  • Şişkinlik,
  • Halsizlik,
  • Ara kanama,
  • Lekelenme ve göğüs hassasiyetidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğiniz Ek Gıdaya Geçerken Göz Ardı Etmemeniz Gereken 4 Önemli Adım!

2023 Ertesi Gün Hapı Fiyatı Ne Kadar?

Ertesi gün hapı fiyatı da ilaçla ilgili merak edilen bir diğer konudur. Genellikle içinde tek hap şeklinde reçetesiz olarak satılan ertesi gün hapı fiyatı 2023 yılında 313.97 TL’dir. Bu fiyat en bilinen ertesi gün hapı için geçerlidir. Piyasada onlarca marka bulunduğundan, 2023 ertesi gün hapı fiyatı hakkında tek bir rakam vermek mümkün değildir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu