Bebek ve Çocuk

Erken Doğan Bebeklerin Yaşama Oranı Yüzde 80’e Çıktı

Erken Doğan Bebeklerin Yaşama Oranı Yüzde 80'e Çıktı

Geçtiğimiz yıllarda yüzde 80’den fazla bebeğin hayatını kaybetmesine neden olan prematüre doğumların, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde erken doğan bebeklerin yüzde 80 oranından fazla yaşama tutundukları bildirildi.

Prematüre Bebeklerin Yaşama Oranı Yüzde 80’e Çıktı!

Normal gebelik dönemi olan 37. Haftadan önce doğan prematüre (erken doğan) bebeklerin geçtiğimiz yıllara nazaran hayatta kalma oranının yüzde 80’i geçtiği bildirildi. Uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamada gelişen teknoloji sayesinde, bin 500 gramın altında doğan bebeklerin riskli görüldüğü dönemlerden bu yana günümüzde 500 gram doğan bebeklerin bile hayata tutunmayı başardıkları döneme girildiği belirtildi. Hastanelerde yenidoğan ünitelerinin artmasına bağlı olarak yenidoğan bakım hekim sayısının artmasıyla erken doğumların (prematüre) artık risk olmaktan çıktığı vurgulandı.

Erken Doğan Bebeklerin Yaşama Oranı Yüzde 80'e Çıktı  

 Bin 500 Gramın Altında Doğan Bebeklerin Yaşama Şansları Çok Düşüktü

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, hamilelik döneminde doğacak bebeğin ağırlığının önemine dikkat çekerlerken, özellikle bebeğin belli standartların altında olmasının, doğum süresinin belli bir süreden önce olmasının erken doğum (prematüre) olarak değerlendirildiğini belirtmektedirler. Bu sürenin Gebeliğin 37. Haftası olarak sınırlandırıldığı, söz konusu haftadan önce doğan prematüre bebeklerin daha çok 2 bin 500 gramın altında olduğunu söylerlerken, bin 500 gramın altında olan düşük doğum ağırlıklı bebeklerin yaşama şartlarını belli oranlarda çok düşük olduğunu belirtiyorlar. Bunun nedeni olarak da bebeklerin doğumlarıyla birlikte son derece riskli hastalıkların ortaya çıkması olduğunu söylerler.

Gelişen Teknoloji ve Cihazlara Ulaşmak Yaşam Oranını Artırıyor

Geçmiş yıllarda erken doğan bebeklerin yüzde 80’nin altında olan yaşama şansı bulunurken, günümüz şartlarında bu sayının artık yüzde 80’nin üzerine çıkmış durumda olduğuna dikkat çekiyorlar. Bu noktada özellikle dünya genelinde ve ülkemizde yenidoğan ünite sayısının artması, hekimlerin daha tecrübeli olması, donanımın yükselmesi ve sayısı 300’ü geçen yenidoğan yoğun bakım uzmanlarının artık tüm bölgede hizmet veriyor olması olarak gösteriliyor. Bunun yanında teknolojiyle beraber gelişen cihazlara ulaşılabiliyor olmasının da yaşam oranını yüzde 80’in üzerine çıkarmakta etkili olduğu belirtiliyor.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Berfu Yenenler: 'Normal Doğum İstiyordum Ama...'

Erken Doğan Bebeklerin Yaşama Oranı Yüzde 80'e Çıktı

 500 Gram Doğup, Hayata Tutunan Bebekler Var

Geçtiğimiz yıllara oranla günümüzde kadın doğum uzmanı hekimlerin, gebelik takiplerini artık bir takım farkındalıklarla daha iyi yapmalarının bebeğin yaşama şansının doğumundan sonra değil asıl bebeğin doğumdan önce belirlendiği belirtiliyor.   Erken doğan bebeklerde maalesef karşılan gerek önlenebilir gerekse de önlenemeyen birtakım sorunların söz konusu olduğuna da dikkat çekiliyor. Bu sorunların özellikle nörogelişimsel gelişimler, işitme ve görme problemi olduğunu, buradaki amacın ise, sorunları en aza indirmek olduğunun altı çiziliyor.   

Prematüre Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır? Detaylar için tıkayın…  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu